Vabzdžiai kelia smalsumą ir paniką
Vakar ne vieną klaipėdietį išgąsdino žinia apie daugybę vabzdžių, pasirodžiusių ant sniego Plungės rajone. Pasirodo, kad ir anksčiau miniatiūrinių vabzdžių pasirodymas sniego paviršiuje yra sukėlęs panikos.
Antradienio popietę Žadvainių girininkijoje ant sniego buvo pastebėtos gausios smulkių ir judrių vabzdžių sankaupos. Netrukus specialistai ištyrė, kad tai poderos, kitaip vadinamos kolembolomis, paprastai žemės paviršiuje pasirodančios žiemą per atlydžius ir kiekvieną pavasarį, prasidėjus šiltiems orams. Kai žemę dengia sniegas, poderos aiškiai matosi.
Kaip „Klaipėdai“ teigė Plungės rajono Aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Aloyzas Balsys, penkiasdešimties hektarų apsnigtas žemės plotas šalia autostrados ir vakar dar buvo nusėtas tūkstančiais vabaliukų. A.Balsys spėja, kad viename kvadratiniame metre gali būti nuo 500 iki 1 tūkst. šių vabaliukų.
Vakar Aplinkos apsaugos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys paaiškino, kodėl vabzdžiai išlindo ant sniego. Pasak specialisto, pastarosiomis dienomis iškritęs sniegas padengė neįšalusį dirvožemį, o pro purų sniegą poderos lengvai išlindo į paviršių. Palanki temperatūra lemia, kad ant sniego aiškiai matomi vabzdžiai gali išgyventi keletą dienų.
Kai 2002-ųjų vasarį oras neįprastai atšilo Kazachstane, Karagandinskaja srityje, į sniego paviršių išlindo tie patys vabzdžiai, kaip ir prie Rietavo, – poderos. Šis reiškinys sukėlė gyventojų paniką. Žmonės galvojo, kad ant sniego yra paskleistas bakteriologinis užkratas.
Nors specialistai ir aiškino, kad vabzdžiai į žemės paviršių išlindo dėl pakitusių oro sąlygų, nemažai gyventojų ilgai negalėjo patikėti, kad tai ne anomalija.
Šiaurinėje Baikalo ežero pakrantėje toks reiškinys stebimas kasmet ankstyvą pavasarį. Draustinio specialistai norintiems pamatyti neįprastą reiškinį net rengia ekskursijas. Nesuskaičiuojamų vabzdžių mirgėjimą ant sniego smalsuoliai lygina su anglies dulkėmis ar ant sniego išbarstytais pipirais.
Naujausi komentarai