Ant teisingumo svarstyklių – vaikų gyvybė ir formalumas.
„Teismui yra skirta pareiga taikyti ne formalų teisingumą, o gyvenimišką, suprantamą. Aš gal atkreipčiau dėmesį, kad ieškinys pats savaime nebuvo nepagrįstas“, – teigė Panevėžio apygardos teismo teisėjas Laimantas Misiūnas.
Laikas – 2022-ieji arba antri mirtinos pandemijos metai. Į ligoninę pateko du nuo COVID-19 komplikacijų mirštantys vaikai, penkių bei šešių metų.
Tu matai žmogų, kuris kiekvieną dieną vis blogėja, jis miršta, jis dūsta, o tu jam niekuo padėti negali.
„Esmė tame, kad tu matai žmogų, kuris kiekvieną dieną vis blogėja, jis miršta, jis dūsta, o tu jam niekuo padėti negali, nes vaisto specifinio nėra. Vienas dalykas – tu turi sustabdyti uždegimą, kad tik jis padėtų sveikti“, – kalbėjo respublikinės Panevėžio ligoninės vadovas Mindaugas Vaitkus.
Ligonių kasos ir ligoninės ginčo objektu tapo vaistai, kurių nebuvo kompensuojamų sąraše gydant COVID-19 komplikacijas. Jais gydomas Kawasaki sindromas, bet Panevėžio medikai jais iš mirties ištraukė vaikus.
„Kas yra imunoglobulinai? Tai yra baltymai, kurie ramina organizmą, pateikčiau tokį palyginimą: Ukraina turi žmonių karui, bet neturi ginklų. Tai imunoglobulinas ir yra tie ginklai, kurie duodami organizmui, kad jis kovotų“, – aiškino M. Vaitkus.
Taigi vaikai išgijo, tačiau Ligonių kasa pateikė 5,5 tūkst. eurų ieškinį dėl panaudotų ne pagal sąrašą vaistų.
„Skirtas ne tai indikacijai gydyti, skyrė ne tie specialistai, kurie ministro įsakymu turėtų tą preparatą skirti“, – sakė Šiaulių teritorinės ligonių kasos kontrolės skyriaus vedėja Dalia Ozolienė.
Teismo kolegijos nuomonė vienareikšmiška.
„Buvo padaryta privalomojo sveikatos draudimo fondui žala todėl, kad reikėjo gelbėti didesnį gėrį – vaikų sveikatą, vaikų gyvybę, ir Panevėžio ligoninės gydytojai pasirodė kvalifikuoti“, – teigė Panevėžio apygardos teismo teisėjas.
Teismo manymu, medikai vaikus gydė pagal naujausius mokslinius tyrimus, nes COVID-19, reikalinga priminti, užklupo neprognozuotai, nepasiruošus, tad mokslas žingsniavo kartu su juo.
„Jie žinojo rekomendacijas, konkrečiai Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, universiteto klinikų gydytojų rekomendacijos buvo, kad esant COVID-19 ligai, būtų galima panaudoti vaistinį preparatą „Octagon“, – kalbėjo L. Misiūnas.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
Nors teismo kolegija pripažino, kad formaliai medikai pažeidė kompensuojamų vaistų sąrašo reikalavimus, taip pat dvišalę sutartį, bet konstatuoja, kad visgi sprendimą nulėmė būtinasis reikalingumas.
„Ir būtent remiantis tuo, ieškinys buvo atmestas, nes ant svarstyklių buvo sudėtos dvi vertybės – ieškinys, kuriuo prašoma priteisti suma, nei didelė, nei maža – 5,4 tūkst. eurų; ant kitos lėkštės – dviejų vaikų, mažų vaikų (5–6 metų) sveikata ir gyvybė“, – tęsė Panevėžio apygardos teismo teisėjas.
Teigiama, kad ligonių kasa vadovavosi vaistų sąrašu, kuris buvo sudarytas tuomet, kai apie COVID-19 niekas net nesapnavo. Anot Panevėžio ligoninės vadovo, iki dabar kompensuojamųjų sąraše jų efektyviai panaudoto preparato COVID-19 komplikacijoms gydyti neatsirado.
Ligonių kasos aiškina, kad to nėra nurodęs gamintojas.
Naujausi komentarai