Pereiti į pagrindinį turinį

Vatikano gėda – nešvariais darbeliais pagarsėjęs lietuvis

2009-08-08 10:59
Dėmė: P.Marcinkaus vadovavimo laikais į aferas įklimpęs Vatikano bankas iki šiol negali išsivalyti munduro.
Dėmė: P.Marcinkaus vadovavimo laikais į aferas įklimpęs Vatikano bankas iki šiol negali išsivalyti munduro. / Kęstučio Vanago nuotr.

Lietuvių kilmės arkivyskupas buvo vienas įtakingiausių Vatikano veikėjų 1971–1989 m. Garbė Lietuvai? Deja, ne. Mat dvasininkas abipus Atlanto pagarsėjo nešvariais darbeliais.

Nė sykio nepričiuptas

Paulas Marcinkus – lietuvių kilmės amerikietis, Vatikane padaręs žaibišką karjerą ir ne kartą užkliuvęs teisėsaugos institucijoms. Kai 1971 m. pradėjo vadovauti Vatikano religijos reikalų institutui, kitaip vadinamam tiesiog Vatikano banku, jis jau po dvejų metų buvo apklausinėjamas prokurorų. Ne italų, prancūzų ar britų. Amerikiečių.

Dėl įtartinų milijoninės vertės Vatikano banko sandorių P.Marcinkų tardė JAV teisingumo departamento Organizuotų nusikaltimų ir reketo tyrimo skyriaus prokurorai. Motyvuodamas tuo, kad negali atskleisti banko paslapčių, arkivyskupas tąsyk išsisuko, jo veiklos tyrimas buvo nutrauktas. P.Marcinkų užstojo ir italų teismai. Šie nusprendė, jog jo aukštas rangas Vatikane prilygintinas diplomato statusui, – taip Vatikano bankininkas įgijo ir diplomatinį imunitetą. Kitas bylos veikėjas, su Italijos mafija glaudžiai susijęs Vincentas Rizzo, už finansines aferas 12 metų praleido kalėjime.

Po beveik dešimtmečio P.Marcinkaus pavardę linksniavo visa Vakarų Europos žiniasklaida. Mat lietuvių kilmės arkivyskupas buvo glaudžiai susijęs su Italijos banko "Banco Ambrosiano" žlugimu. Vatikano bankas buvo pagrindinis "Banco Ambrosiano" akcininkas. Skelbta, kad šiame banke buvo juntama tvirta mafijos ranka, o jo paslaugomis naudojosi net JAV – esą amerikiečiai per "Banco Ambrosiano" slapta finansavo antivyriausybinius judėjimus komunistinėse valstybėse.

Popiežiaus žudikas?

Tarp įvairių sąmokslo teorijų, kuriose figūruoja P.Marcinkaus pavardė, – ir kaltinimai nužudžius popiežių Joną Paulių I. Esą lietuvių kilmės arkivyskupas, per Vatikano banką plovęs tarptautinės mafijos pinigus, pajuto Bažnyčios vadovo grėsmę ir bijojo, kad popiežius atskleis jo tamsius darbelius.

Bendrininkavimu nužudant Joną Paulių I P.Marcinkų savo knygoje "Vardan Dievo" (angl. – "In God's Name") apkaltino žurnalistas Davidas Yallopas.

Jonas Paulius I – trumpiausiai šiuolaikinėje istorijoje Katalikų bažnyčiai vadovavęs popiežius. Jis rastas negyvas savo lovoje 1978 m. rugsėjo 29 d., praėjus vos 33 dienoms, kai buvo paskirtas popiežiumi. Vatikanas skelbė, esą 65 metų popiežius mirė nuo širdies smūgio, tačiau skrodimas nebuvo atliktas.

Įtarimus dėl arkivyskupo ryšių su mafija stiprino ir šiurpūs įvykiai. Žurnalistas Mino Pecorelli, aktyviai tyrinėjęs P.Marcinkaus ryšius su nusikaltėliais, 1979 m. rastas negyvas. O Roberto Calvi, "Banco Ambrosiano" valdybos pirmininkas, pravardžiuotas Dievo Bankininku, 1982 m. rastas pakartas po vienu iš Londono tiltų.

Legendinė frazė

Vatikano bankui lietuvių kilmės arkivyskupas vadovavo iki 1989 m., kai iš esmės pakeistas skandalais apaugusios institucijos valdymo modelis. Pagrindinis skandalų herojus tyliai grįžo į Jungtines Valstijas.

Vienas žinomiausių tuomečių Vatikano veikėjų tyliai kunigavo ir nieko nepasakojo apie laikus, praleistus vadovaujant Vatikano bankui. Vis dėlto viena P.Marcinkaus frazė, susijusi su bankininkyste, įrašyta į istoriją: "Vien su "Sveika, Marija" Bažnyčiai nepavadovausi."

Pasikeitė nedaug

Neseniai išleista žurnalisto Gianluigi Nuzzi knyga "UAB Vatikanas" (it. – "Vaticano S.p.A.") Italijoje žaibiškai tapo paklausiausia. Knygoje atskleidžiama, kad P.Marcinkaus nušalinimas ir savotiška tremtis atgal į JAV tik kosmetiškai išvalė Vatikano banko mundurą.

Knygoje publikuojami prelato Renato Dardozzi archyvai. Dvasininkas vadovavo komisijai, kurios pagrindinis uždavinys buvo pataisyti banko reputaciją, smarkiai pašlijusią P.Marcinkaus vadovavimo metais. Tačiau nuveikta nedaug, mat įtakingi dvasininkai neleido vykdyti esminių pertvarkų. R.Dardozzi slapta kaupė Vatikano banką kompromituojančių dokumentų kopijas, kurias savo testamente nurodė paviešinti tik po mirties.

Prelato archyvai, kaip nurodoma G.Nuzzi knygoje, įrodo, kad Vatikano bankas aferose klimpo ir paskutiniame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai buvo nušalintas P.Marcinkus. Esą būtent per Šventojo Sosto finansininkus italų mafija pumpavo pinigus įtakingoms politinėms partijoms. Tam Vatikano bankas buvo itin parankus, nes jo vykdomos finansinės operacijos negalėjo būti stebimos nei teisėsaugos, nei finansus kontroliuojančių institucijų.

Be to, ir P.Marcinkui tyliai išvykus į JAV, kaip rašoma knygoje "UAB Vatikanas", Šventojo Sosto banke slapta atidarytos kelių aukštų mafijos veikėjų sąskaitos. Anot knygos autoriaus, Vatikano banko veiksmai tapo skaidresni tik paskutiniais praėjusio amžiaus metais, kai postus apleido buvę P.Marcinkaus patikėtiniai.

Skandalinga lietuvių kilmės vyskupo veikla tapo ir politiniu įrankiu Vatikane. P.Marcinkaus pavarde pastaruoju metu žongliruoja popiežiaus Jono Pauliaus II beatifikacijos priešininkai.

P.Marcinkus mirė Arizonoje (JAV) 2006 m. vasarį. Buvusio Vatikano bankininko mirties priežastis nebuvo paviešinta.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų