Aukščiausiojo Teismo (AT) pirmininko Vytauto Greičiaus atleidimo iš pareigų peripetijos pirmadienį bus pradėtos nagrinėti Konstituciniame Teisme (KT).
Šiuo klausimu į KT savo dekretu balandį kreipėsi Prezidentas Valdas Adamkus. Jis prašo išaiškinti šio teismo 2006 metų gegužės 9 dienos nutarimo nuostatas dėl aukščiausiojo rango teismų pirmininkų atleidimo iš pareigų principų.
Dekrete teigiama, kad „remiantis prieš trejus metus KT suformuota konstitucine doktrina laikytina, kad, pasibaigus Seimo skiriamo ir atleidžiamo AT pirmininko paskyrimo terminui, Seimo nariai, gavę prezidento teikimą dėl pirmininko atleidimo, privalo įsitikinti, kad šių pareigūnų paskyrimo į pareigas terminas yra tikrai pasibaigęs“.
„Pripažinus, kad ši faktinė aplinkybė yra tikrai įvykusi, tai yra AT pirmininko kadencija yra tikrai pasibaigusi, Seimas turi jį atleisti“, - nurodoma dekrete.
Tačiau, kaip primena V.Adamkus, nuo 2008 metų liepos mėnesio Seime besitęsiantis AT pirmininko atleidimo procesas atskleidžia, kad esama abejonių dėl tokios konstitucinės doktrinos sampratos.
Prezidentas prašo KT išaiškinti, ar Seimo nario laisvas mandatas gali reikšti ir tai, jog parlamentaras gali balsuoti taip, kad AT pirmininkas, pasibaigus jo įgaliojimų laikui, nebūtų atleidžiamas iš pareigų, nors ir yra pripažįstamas faktas, kad jo kadencija yra pasibaigusi.
„Jei neginčijama faktinė aplinkybė, kad paskyrimo į pareigas terminas yra pasibaigęs, ar esama kokių nors konstituciškai pateisinamų aplinkybių, kurioms esant Seimo nario balsavimas prieš pareigūno atleidimą iš pareigų, pasibaigus jų įgaliojimų laikui, būtų suderinamas su iš Seimo nario priesaikos jam kylančia pareiga gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai vykdyti savo pareigas taip, kaip jį įpareigoja Konstitucija“, - klausia teismo valstybės vadovas.
V.Greičius jau nuo praėjusių metų liepos nebeturi AT pirmininko įgaliojimų, bet Seimo narių dauguma nebalsuoja už jo formalų atleidimą iš šių pareigų, nors Prezidentas net kelis kartus teikė šį klausimą parlamentarams svarstyti.
Prezidento prašymas išaiškinti ankstesnį KT nutarimą bus nagrinėjamas be eilės.
Naujausi komentarai