Drovisi ir tėvai, ir mokytojai
Kūdikiai ateina į pasaulį gimdami. Jie užsimezga mamos pilvelyje, kai vos akimi įžiūrima dalelė, vadinama kiaušinėliu, susijungia su kita, spermatozoidu vadinama, dalele, gauta iš tėčio.
Tokiais žodžiais antros klasės pasaulio pažinimo vadovėlyje apie žmogų ir aplinką užsimenama, iš kur atsiranda gyvybė.
Klaipėdietės Aušros L. manymu, jos dukrai dar ne laikas mokytis apie spermatozoidus, nes aštuonmetei tai sukelia daugiau klausimų nei aiškumo.
Tėvai būgštauja, nes nežino, kaip tinkamai į tokius vaikų klausimus atsakyti.
"Patys mokytojai drovisi garsiai kalbėti apie mamos ir tėčio meilės išraišką ir sąmoningai negirdomis nuleidžia šias eilutes. Tuomet parėjęs namo vaikas kamantinėja tėvus. Visai natūralu, kad jam kyla tokie klausimai", – konstatavo pašnekovė.
Klausia apie seksą
Mamos įsitikinimu, mokyti vaikus lytiškumo – svarbu, tačiau, prieš pasakojant apie spermatozoidus, reikėtų įspėti tėvus.
Klaipėdietės žodžiais tariant, susidaro vaizdas, kad apie lytiškumą mokykloje kalbama tik iš reikalo, nes tokius nurodymus davė Švietimo ir mokslo ministerija.
Kaip reaguoti tėvams, jei patys mokytojai raudonuoja kalbėdami apie vyro ir moters santykius?
"Antrokas antrokui nelygu, vieni jau naršo feisbuke, kiti dar apie Kalėdų Senelį svajoja. Bet negalima vaikui numesti kelių gluminančių žodžių, tokių kaip spermatozoidas, ir įsivaizduoti, kad jau viską paaiškinome. Suintriguoja ir palieka nežinioje. Kaip reaguoti tėvams, jei patys mokytojai raudonuoja kalbėdami apie vyro ir moters santykius? Pirmiausia reikia gerai apgalvoti, kaip tai padaryti, nesukeliant neigiamų pasekmių", – nerimą reiškė mama.
Šį klausimą klaipėdietė iškėlė klasės tėvų susirinkime.
Paaiškėjo, kad ne ją vieną stebina vadovėlio turinys, tačiau mokytoja į kalbas nesileido.
"Iš dainos žodžių neišmesi. Jei sistema liepia, turime vykdyti. Šis klausimas mums irgi nėra patogus, ypač kai gudresni mokiniai teiraujasi apie seksą. Patikėkite, jie žino daugiau už mus", – mokytojos atsakymą prisiminė Aušra L.
"Turi teisę žinoti"
Cituojamą pasaulio pažinimo vadovėlį "Gilė" mokykloms rekomendavo Švietimo ir mokslo ministerija.
"Vaikas turi teisę žinoti, kas vyksta pasaulyje", – įsitikinusi Švietimo ir mokslo ministerijos viceministrė Natalija Fatkulina.
Atremdama tėvų kritiką ji pateikė pavyzdį, kaip reikėtų atsakinėti į nepatogius vaikų klausimus apie spermatozoidus.
"Reikia gražiai paaiškinti vaikams, kad yra tam tikri mikroorganizmai ar tokios mažos dalelės, kurios gyvena tėvelyje, mamytėje. Ir kai iš didelės meilės jie susijungia, atsiranda vaikutis. Tai yra tiesa, tik vėliau, priklausomai nuo vaiko brandos, tas pasakojimas tampa sudėtingesnis", – atskleidė viceministrė.
Esą visiškai normalu, jog ketverių penkerių metų vaikai žino skirtumus tarp berniukų ir mergaičių.
Suaugusieji, apgaudinėdami ar mistifikuodami lytiškumą, patys kenkia savo atžaloms.
"Darydami iš to didelę paslaptį kenkiame ir vaikams, ir savo santykiams su jais. Juk augdamas jis anksčiau ar vėliau supranta tiesą. Žinoma, labai svarbu viską tinkamai interpretuoti", – neabejoja N.Fatkulina.
Tėvai vengia atvirauti
Paklaustas, ar ne per anksti antrokams aiškinti, kas yra spermatozoidas, vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys buvo konkretus.
Jo nuomone, turėsime rimtų nemalonumų, jei vaikus mokysime atmestinai, neatsakysime į jiems rūpimus klausimus.
"Nieko nereikia bijoti, jei kartu nuosekliai diegiame ir kitas vertybines nuostatas. Priešingu atveju galime turėti problemų. O mokyklose pasitaiko įvairių patirčių. Svarbiausia nepalikti klaustukų ir padėti vaikui susivokti", – teigė L.Slušnys
Psichiatro tvirtinimu, pedagogams šiuo klausimu tenka svarbesnis vaidmuo nei tėvams, kurie neretai iš viso vengia kalbėti apie seksualinius santykius.
"Būkime "biedni", bet teisingi. Pasaulinė praktika rodo, jog didelis konservatyvumas slepia seksualinės prievartos klestėjimą", – įžvelgė pašnekovas.
Todėl nenuostabu, kad tokiose išsivysčiusiose šalyse kaip Norvegija, Suomija ar Danija, vaikai apie savo kūną mokosi nuo pat mažumės ir niekas to nesureikšmina.
"Skandinavijos šalyse ankstyvas lytinis švietimas laikomas gera praktika ir jų argumentai labai rimti – kuo anksčiau mokysime vaikus, tuo mažiau vietos liks prievartai, seksualiniam tvirkinimui. Nes paskui jau gali būti per vėlu", – nukirto L.Slušnys.
Sužino internete
Mamų nerimo svarbos neatmetantis psichologas Tomas Lagūnavičius laikosi panašios nuomonės. Vieša paslaptis, kad pirmokai žino labai daug.
Tik juos apšviečia ne tėvai, o draugai ir internetas.
Juk dabar net ir penkiamečiai naudojasi internetu, kur randa visokios informacijos.
"Kuo anksčiau sužinos, tuo geriau. Juk dabar net ir penkiamečiai naudojasi internetu, kur randa visokios informacijos, susikuria dirbtinių iliuzijų, kurios nieko bendra su realybe neturi. Todėl svarbiau ne ką, o kaip pasakyti mokslinę tiesą. Baisu būtų kalbėti, kad to iš viso nėra", – užtikrintai kalbėjo T.Lagūnavičius.
Pasak pašnekovo, žmogus nėra vientisa būtybė, jame yra magiškų, religinių, buitinių dalykų, todėl ne taip lengva paprastai ir aiškiai perteikti seksualinius santykius.
"Kai kurių dalykų tiesiog negali supaprastinti. Mama turi prisitaikyti, būti moderni, tobulėti ir svarbiausia nesigąsdinti, nerėkti ant vaiko", – įrodinėjo psichologas.
Esą niekur nedingsi, atsakyti į vaikų klausimus – būtina.
"Gyvenimas nėra tik mokslas arba darbas, yra ir daugybė gerų dalykų: braškių ar torto valgymas, seksas. Ir vaikui reikia apie tai pasakoti, kad neliktų peno fantazijoms. Nustebtumėte sužinoję, kad kai kuriose Skandinavijos šalių mokyklose ignoruojami seksualiniai skirtumai tarp mergaičių ir berniukų. Štai dėl to tikrai reikėtų sunerimti. Įsivaizduokite, jei visi staiga taptų "jais". Tai geras pavyzdys, kai ideologija į žmonių gyvenimus skverbiasi greičiau nei mokslas", – šyptelėjo T.Lagūnavičius.
Mokysis ir pirmokai
Švietimo ir mokslo ministerija apsisprendė nuo artėjančio rugsėjo mokyklose įvesti privalomąjį lytinį ugdymą.
Vadinasi, apie vyro ir moters skirtumus privalomai teks mokytis ir pirmokams.
Naująją lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai programą ministerijos palaiminimu ruošė darbo grupė, kurią sudarė skirtingos organizacijos: Lietuvos tėvų forumo, Lietuvos moksleivių sąjungos, Nacionalinės sveikatos tarybos, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybos, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos atstovai.
Planuojama, kad jau šiais mokslo metais lytiškumo ugdymas būtų integruotas į pamokas.
Programos rengėjų teigimu, projektas turi išmokyti vaikus ir jaunus žmones gerbti šeimos ir savo asmenines vertybes.
Tiesa, Lietuvos mokyklose sveikatos ugdymo ir lytiškumo švietimo temos nėra naujas dalykas.
Šiuo metu vidurinio ugdymo įstaigose dirbama pagal dvi Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo ir Sveikatos ugdymo programas, tačiau mokyklos gali pasirinkti, ar nori dėstyti šias disciplinas.
"Naujoji programa turėtų įsigalioti nuo rugsėjo 1-osios, tačiau jau nuo 2015 m. vaikai mokomi lytiškumo, ir tai nėra visiškai naujas dalykas", – akcentavo Švietimo ir mokslo ministerijos viceministrė N.Fatkulina.
Parengta programa bus privaloma visoms vidurinio ugdymo įstaigoms ir atitinkamai paskirstyta 1–12 klasėms.
Pasak viceministrės, kokiomis priemonėmis ji bus įgyvendinta, – pačių mokyklų pasirinkimas.
"Daug kas priklausys nuo mokyklų apsisprendimo, galbūt minėtų žinių įsisavinimui prireiks atskirų pamokų, galbūt užteks klasės valandėlių, etikos pamokų. Svarbiausia, kad būtų pasiektas tikslas", – komentavo pašnekovė.
Naujausi komentarai