Pereiti į pagrindinį turinį

V.Mainelytė: leiskite mums gyventi

2009-09-30 07:59
Nuostaba: vėžiu serganti aktorė V.Mainelytė (kairėje) negali suvokti, kodėl politikams nerūpi ligoniai.
Nuostaba: vėžiu serganti aktorė V.Mainelytė (kairėje) negali suvokti, kodėl politikams nerūpi ligoniai. / Šarūno Mažeikos (BFL) nuotr.

Su onkologinėmis ligomis susidūrusių pacientų ir visuomenės veikėjų nuomone, sveikatos sistemos reformą vykdanti Sveikatos apsaugos ministerija eksperimentuoja su sunkiausiais ligoniais.

Svarbiausia – taupyti

"Esam pacientai, tie, su kuriais eksperimentuoja mūsų valdžia", – vakar BNS vykusioje spaudos konferencijoje prisistatė Lietuvos prostatos vėžiu sergančiųjų draugijos prezidentas Gediminas Žižys.

Spaudos konferencijoje dalyvavusios aktorė Vaiva Mainelytė, fotomenininkė Eglė Mėlinauskienė ir Kristina Pauliukaitienė planuojamoje ligoninių pertvarkoje teigė pasigendančios aiškios prognozės ir atsakymų į klausimą, kuo reorganizavus Vilniaus universiteto Onkologijos institutą bus geriau pacientams.

Visi konferencijos dalyviai pabrėžė specializacijos naudą pacientams, kuriai, pasak jų, iškiltų grėsmė panaikinus Vilniaus onkologijos institutą. "Augant ligonių skaičiui visame pasaulyje, negalima stovėti vietoje ar žengti atgal", – kalbėjo G.Žižys.

"O šiandien, pasirodo, pagrindinis motyvas – lėšų taupymas", – kalbėjo G.Žižys. Anot jo, gydytojai verčiami pacientams sakyti: "Atsiprašau, kvotos baigėsi, mes negalime jūsų operuoti. Ateikite po dviejų savaičių, gal tuomet bus geriau." "Kaip žmogui, kuris negali laukti, jaustis?" – klausė G.Žižys.

Nusikalstamas delsimas

Pasak Lietuvos prostatos vėžiu sergančiųjų draugijos prezidento, yra paskirta 12 mln. litų diagnostiniam aparatui pirkti, tačiau kadangi valdžios atstovai nesutaria, kuriai ligoninei jis turėtų būti skirtas, aparatu metus negali naudotis nė viena.

"Metai praėjo, o kur statyti aparatą, nenuspręsta. O kas turėtų lemti? Ten, kur didžiausias ligonių srautas, kur didžiausias panaudojimo efektyvumas ir visų Lietuvos gyventojų prieinamumas prie to aparato. Kitokių kriterijų būti negali. Interesų kova ir taip toliau, šitie dalykai pacientams nepriimtini", – sakė G.Žižys.

Spaudos konferencijoje dalyvavusi K.Pauliukaitienė teigė, kad "taupyti lėšas skriaudžiant onkologinius ligonius – nusikaltimas. Kiekvienais metais einu pasitikrinti, ir eilės vis ilgėja nuo tada, kai rajonuose ir rajonų centruose buvo panaikinti onkologijos kabinetai".

Gina institutą

"Ši liga yra pasaulinė, kitose šalyse steigiami nacionaliniai vėžio institutai, kuriuose kaupiamas mokslas ir praktika. Mes žinom, kaip svarbu turėti tokį centrą, vienintelį Lietuvoje", – teigė aktorė V.Mainelytė. "Leiskite mums gyventi, nes mes norime gyventi. Ir tie, kurie susirgo šiandien, taip pat nori gyventi", – kreipėsi į politikus aktorė.

"Vilniaus universiteto Onkologijos institute šiandien sukoncentruota moderni diagnostikos ir gydymo aparatūra, naujos technologijos diegiamos į klinikinę praktiką, dirba puikūs prityrę specialistai. Čia onkologinis ligonis gauna visavertę kompleksinę pagalbą", – teigė konferencijos dalyviai.

Tiek V.Mainelytė, tiek K.Pauliukaitienė pridūrė, kad Onkologijos institute vyrauja ligoniui ypač svarbus optimistinis ir tikėjimą palaikantis psichologinis mikroklimatas.

Spaudos konferencijos dalyviai išreiškė viltį sulaukti supratimo ir profesionalaus Prezidentės bei kitų valdžios atstovų požiūrio.

Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 17 tūkst. naujų susirgimo onkologine liga atvejų. Tai reiškia, kad kasdien beveik 50 žmonių išgirsta vėžio diagnozę, o onkologinių ligonių mūsų šalyje yra apie 70 tūkst.


Nori sujungti

Sveikatos apsaugos ministerija mano, kad onkologiniai ligoniai nėra skriaudžiami.

Ministras Algis Čaplikas mano, kad Vilniaus universiteto Onkologijos institutą būtina reorganizuoti. Anot jo, nenormalu, kai tose pačiose Santariškėse yra ir Onkologijos institutas, ir Santariškių klinikos, kurios taip pat gydo onkologinius ligonius. Ministras mano, kad šias ligonines reikia sujungti. Taip, anot jo, būtų sutaupyta pinigų, o pacientai gautų geresnes paslaugas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų