Žurnalistų sekimo peripetijas tirianti Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija Seimui siūlys priimti įstatymo pataisą, kuri leistų jai susipažinti su operatyvinėmis bylomis.
Be tokios pataisos, pasak komisijos vadovo Aleksandro Sacharuko, atsakyti į iškeltus klausimus komisija negalės.
"Šiandien pat įstatymo pataisą siūlysim, komisija vienbalsiai pritarė, kad iš komisijos nuostatų išbraukti, kad komisijai draudžiama susipažint su operatyvinio tyrimo bylom. Jei mes greitai, ypatingos skubos tvarka, tą pataisą priimsim, komisija galės dirbt ir atsakyt į visus klausimus", - po komisijos posėdžio penktadienį žurnalistams sakė A.Sacharukas.
Seimo nutarimu patvirtintose komisijos nuostatose yra punktas, jog "komisijai draudžiama susipažinti su operatyvinės veiklos slaptųjų dalyvių tapatybę nustatančiais duomenimis bei detalia informacija apie šių dalyvių kiekybinę ir personalinę sudėtį, operatyvinio tyrimo bylomis ir operatyvinių veiksmų atlikimo taktika".
Penktadienį komisijai liudijo viešai apie žurnalistų telefoninių pokalbių pasiklausymą paskelbęs Pilietinės visuomenės instituto direktorius, Piliečių santalkos pirmininkas Darius Kuolys. Pasak D.Kuolio, klausomasi tų žurnalistų, kurie viešai kėlė klausimus dėl pulkininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje.
D.Kuolys žurnalistams penktadienį sakė turintis žinių, jog žurnalistų pokalbių pasiklausymas nenutrauktas, o klausomasi keliolikos spaudos, interneto portalų, radijo žurnalistų, taip pat ir nevyriausybinių organizacijų atstovų.
"Turiu žinių, kad ir šiuo metu, deja, ta veikla nėra nutraukta", - sakė D.Kuolys, pabrėždamas tai, jog jis kalba apie faktus, o ne apie kilusius įtarimus.
"Aš niekad nekalbėjau apie įtarimus, aš kalbėjau apie faktus, kad Šiaulių apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Anatolijus Mirnyj VSD paprašytas teikia motyvuotus raštus Šiaulių apygardos teismo pirmininkui Boleslovui Kalainiui ir jis išduoda leidimus klausytis ir nevyriausybinių organizacijų atstovų, ir leidėjų, ir žurnalistų", - sakė D.Kuolys.
"Kai ponas B.Kalainis nepaneigė, kad to nedaro, sakė, kad tai teisėta, kyla klausimas, ar tai išties teisėta, ar mūsų teisininkai teismuose ir prokuratūroje supranta, kokiomis sąlygomis mūsų visuomenė šiandien gyvena, kad tai yra ES valstybė, demokratinė laisva respublika, tai nėra pokomunistinis kraštas, kur KGB veikė, kaip norėjo", - pridūrė D.Kuolys.
Dienraštis "Lietuvos žinios" yra paskelbę teisėjo B.Kalainio komentarą, jog jo išduodami leidimai yra teisėti ir duoti "įsigilinus į reikalo esmę".
Komisijos pirmininkas A.Sacharukas, klausiamas, ar bus išklausyta D.Kuolio minimų pareigūnų liudijimų, tvirtino, jog "visi liudytojai bus kviečiami, kurių pavardės paminėtos šiuose įvykiuose".
Tačiau šios apklausos vyks, pasak A.Sacharuko, jau priėmus komisijos siūlomą pataisą, leidžiančią susipažinti su operatyvine informacija. "Kitą posėdį, kai kviesim kitus liudytojus, prokuratūros, teismų, VSD, jau, manau, bus priimta ta pataisa, ir jau galėsim dirbt", - sakė A.Sacharukas.
Į apklausą penktadienį jau buvo pakviesti du pareigūnai, tačiau neatvyko. "Vienas iš atstovų gydosi, biuletenį turi, kitas dėl laiko stokos negalėjo atvykti", - sakė A.Sacharukas.
Judėjimas "Piliečių santalka" dėl pranešimų, esą klausomasi žurnalistų pokalbių, praėjusiais metais kreipėsi į tuometinį prezidentą Valdą Adamkų. Prezidento prašyta atsakyti, ar Valstybės saugumo departamentas slapta seka Lietuvos žurnalistus ir vykdo jų atžvilgiu operatyvinę veiklą.
Laiške prezidentui klausta, kiek kartų per pastaruosius trejus metus VSD prašymu teismas leido slapta klausytis Lietuvos žurnalistų ir politikos apžvalgininkų telefoninių pokalbių ir ar šalies vadovas matė tokių telefoninių pokalbių išklotines bei kitą operatyvinę medžiagą.
Prezidentas tuomet teigė, kad Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas jam nėra pateikęs jokios operatyvinės medžiagos apie tai, jog jo tarnyba vykdytų žurnalistų sekimą.
Naujausi komentarai