Lietuvos vairuotojai ieško būdų sutaupyti privalomojo transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės (TPVCA) draudimo srityje. Draudimo bendrovės „PZU Lietuva“ užsakymu atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad apie 6 proc. vairuotojų svarsto galimybę atsisakyti šio draudimo, o dėl to iškilusias problemas žada spręsti važinėdami rečiau. Trečdalis (34 proc.) vairuotojų šį draudimą rinksis pagal kainą ir pirks pigiausią variantą, 8 proc. žada draustis trumpesniam laikotarpiui nei pernai.
„Svarstantys nebesidrausti privalomuoju transporto priemonių civilinės atsakomybės ir vairuoti automobilį be draudimo apsaugos labai rizikuoja, nes eismo įvykių atveju patirtą žalą jiems tektų kompensuoti savomis lėšomis. 2008-aisiais vidutinė TPVCA draudimo žala buvo 3273 Lt. Tais atvejais, kai įvykiuose nukenčia žmonės ir padaroma žala jų sveikatai, ypač keliaujant užsienyje, sumos gali siekti nuo kelių šimtų tūkstančių iki kelių milijonų litų. Tokios sumos taptų rimta finansine našta neapsidraudusiems vairuotojams. Prognozuojame, kad šiais ir ateinančiais metais vidutinės draudimo žalos didės iki 10-15 proc., ypač tais atvejais, kai padaroma žala asmens sveikatai“, - teigia „PZU Lietuva“ produktų ir rizikos valdymo departamento direktorius Giedrius Čiurinskas.
Apklausa parodė, kad Lietuvoje tarp vairuotojų vyrauja trys požiūriai į TPVCA draudimą: rizikingasis, taupusis ir ištikimasis. „Rizikuojantieji“, kurie svarsto (6 proc.) arba iš tiesų rengiasi (1 proc.) nepratęsti TPVCA draudimo - daugiausia vyresnio amžiaus vyrai, gyvenantys kaime, gaunantys mažas ar vidutines pajamas. „Taupusis“ požiūris ir planavimas rinktis pigiausią TPVCA draudimą būdingas žemesnių ir vidutinių pajamų vyresnėms nei 30 m. moterims, taip pat gyvenančioms kaime arba mažesniuose miestuose (34 proc. respondentų). „Ištikimieji“, kurių yra 52 proc. ir kurie rengiasi pratęsti šį draudimą, dažniausiai jauni (iki 30 m.), didesnių nei vidutinių pajamų didmiesčių gyventojai.
„Tyrimas rodo pozityvią tendenciją - didelė dalis vairuotojų yra atsakingi ir tik nedaugelis jų svarsto rizikuoti ir važinėti be draudimo arba draustis trumpesniam laikotarpiui. Svarbi žinia visiems vairuotojams yra ta, kad nuo šių metų pabaigos (gruodžio 11 d.) 5 kartus padidės TPVCA privalomojo draudimo sumos, tiek kartų išaugs draudimo bendrovių atsakomybė. Tai gali turėti įtakos draudimo kainai“, - teigia G.Čiurinskas.
Nauja tvarka bus taikoma automatiškai visoms galiojančioms TPVCA sutartis. Draudimo išmokos dėl žalos asmeniui ir jo sveikatai pagal naująją tvarką padidėja nuo 1,72 mln. Lt iki 8,62 mln. Lt, išmokos už automobilio padarytą žalą turtui išauga nuo 345 tūkst. Lt iki 1,72 mln. Lt, išmokos už moralinę žalą didėja nuo 3,45 tūkst. lt iki 8,62 tūkst. Lt.
Pagal draudimo įmokas 2008-aisiais TPVCA yra populiariausia draudimo grupė, užimanti 30,3 proc. ne gyvybės draudimo rinkos. Pernai šio draudimo sutartys sudarė 56,3 proc. visų šalyje sudarytų ne gyvybės draudimo sutarčių. Iki šių metų TPVCA draudimo išmokos ir žalos per pastaruosius metus nuolat augo - nuo 170,9 mln. litų 2006-aisiais iki 217,1 mln. 2007-aisiais ir 258 mln. litų pernai. Vidutinė TPVCA žala 2006 m. buvo 2,56 tūkst. Lt, 2007 m. - 2,91 tūkst. Lt, o 2008 m. išaugo 12 proc. ir sudarė 3,27 tūkst. Lt. Lietuvoje pernai buvo 2,1 mln. registruotų transporto priemonių, apie 1,7 mln. iš jų - lengvieji automobiliai.
Naujausi komentarai