Pereiti į pagrindinį turinį

Į konkursą Klaipėdoje suvažiuos kone dvi dešimtys chorų (atnaujinta)

2011-11-25 17:22
Į konkursą Klaipėdoje suvažiuos kone dvi dešimtys chorų (atnaujinta)
Į konkursą Klaipėdoje suvažiuos kone dvi dešimtys chorų (atnaujinta)

Penktadienį Klaipėdoje prasideda publikai atviras XVIII tarptautinis Stasio Šimkaus chorų konkursas, kuriame varžysis 17 chorų iš Latvijos, Estijos ir Lietuvos.

Publikai nevalia ploti

XVIII tarptautinis S.Šimkaus chorų konkursas uostamiestyje aidės lapkričio 25–27 dienomis. Jį rengia Klaipėdos chorinė bendrija „Aukuras“, Klaipėdos savivaldybė ir Lietuvos liaudies kultūros centras, globoja Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.

Konkurso meno vadovas ir direktorius, Klaipėdos miesto chorinės bendrijos „Aukuras“ tarybos pirmininkas doc. Algirdas Šumskis tvirtino, kad iš įprasto spalio į lapkritį renginio laikas šiemet nukeltas tikintis daugiau šilumos patalpose choristams ir publikai, kartu viliantis pastarosios dėmesio, kol jo dar neišblaškė kalėdiniai renginiai. Įėjimas nemokamas ir į patį konkursą, kuris vyks Klaipėdos koncertų salėje, atitinkančioje aukšto tarptautinio renginio reikalavimus, ir į jo dalyvių sakralinės muzikos koncertus, vyksiančius Klaipėdos, Kretingos bei Palangos bažnyčiose.

„Tik turėkite omeny, kad konkursas skiriasi nuo koncerto. Konkurse galima vien klausytis, nevalia ploti, kelti ovacijas – publika neturi daryti įtakos komisijai“, – pabrėžė festivalio direktorius ir pridūrė, kad visos trys konkurso dienos žada būti nepaprastai įdomios – tad klausytojai gali ateiti bet kada, kai tik ras laiko.

Pripažintas ir solidus

S.Šimkaus chorų konkursas rengiamas kas antri metai nuo 1976-ųjų. Trečiajam konkursui iš eilės vadovaujantis A.Šumskis priminė, kad per tris dešimtmečius šį renginį po kruopelytę užaugino ir iki tarptautinio lygio išpuoselėjo jo kūrėjai Vytautas Blūšius, Robertas Varnas, vėliau – Algis Zaboras. Turtingą istoriją turintis tarptautinis renginys gerai žinomas ne tik Klaipėdoje, Lietuvoje, bet ir Europoje. Šis konkursas įtrauktas į Europos chorų konkursų ir festivalių rejestrą, informacija apie jį skelbiama prestižiniame Europos chorų sąjungos periodiniame žurnale „Europa Cantat” bei Tarptautinės chorinės muzikos federacijos internetinėje svetainėje. S.Šimkaus chorų konkursas yra šių organizacijų tikrasis narys.

„Mūsiškis – vienintelis tokio solidaus amžiaus ir rango Lietuvoje. Į jį atrenkami aukšto meninio lygio žinomi Lietuvos ir užsienio kolektyvai, o konkurso vertinimo komisijos darbe dalyvauja žymūs Lietuvos ir Europos chorvedžiai. Lietuvos kultūros ministerija mūsų konkursą pripažino reprezentaciniu šalies kultūros renginiu“, – neslėpė pasididžiavimo A.Šumskis.

Dalyviai – iš trijų šalių

Konkursas – su dedikacija. Tokia renginio tradicija, kiekvienąsyk suteikianti jam išskirtinumo. Prieš dvejus metus vykęs buvo skirtas kompozitoriui Jeronimui Kačinskui. Šiemetis rengiamas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio metais ir skiriamas jo atminimui. Todėl M.K.Čiurlionio kūrinys įtrauktas į privalomąją programą. Tradiciškai konkurse skambės ir iki šiol nepranokto Klaipėdos muzikinės kultūros grando kompozitoriaus S.Šimkaus muzika – jo kūriniai privalomi nuo pat pirmojo renginio.

„Mūsų tikslas – kokybė, o ne kiekybė, – akcentavo A.Šumskis. – Gavę paraiškas, atrenkame dalyvius. Šįsyk jie tikrai labai aukšto lygio“.

Šiemet į konkursą Klaipėdoje ruošėsi 19 kolektyvų, tačiau atvyks dviem mažiau. Festivalio direktorius apgailestavo, kad ne visi pakviestieji dalyvaus. Jo žodžiais, baltarusių ir lenkų chorai neatvažiuos dėl finansinių problemų. Baltarusiams jų iškyla jau trečiąsyk.

Ir lietuvių chorų pasirodys palyginti mažai. Pagal tarptautinių konkursų standartus pusė dalyvių būna iš rengėjų šalies, kita pusė – iš svetur. Tačiau šįkart dalyvaus tik penki Lietuvos kolektyvai: „Bel Canto“ bei Radijo ir televizijos vaikų choras iš Vilniaus, Kauno „Kamertonas“, taip pat klaipėdiečiai – S.Šimkaus konservatorijos mišrus choras ir Klaipėdos universiteto Menų fakulteto merginų choras.

„Buvo daugiau norinčiųjų, bet atkrito. Šįkart pasigendame studentų chorų iš sostinės – jie turi kitų planų“, – paaiškino A.Šumskis.

Dainuos ir diskutuos

Jis pastebėjo, kad daugiausia suvažiuos mišrių chorų – tai viena gausiausių ir įdomiausių konkurso dalyvių grupių. Kitą dalį sudarys lygių balsų (vyrų ir moterų) bei vaikų ir jaunimo chorai.

Pastarieji penktadienį 11 val. pradės konkursą. Šeštadienį nuo 11 val. varžysis mišrūs, o nuo 17 val. – lygių balsų chorai. Pasirodžiusieji geriausiai sekmadienį 11 val. sieks Didžiojo ir Mažojo gintaro prizų, kuriuos konkurso užsakymu sukūrė klaipėdietis skulptorius Arūnas Sakalauskas.

„Dėl Didžiojo prizo rungsis didieji kolektyvai, o dėl Mažojo – vaikų ir jaunimo chorai, – patikslino renginio meno vadovas. – Bet mūsų konkurso istorijoje yra buvęs precedentas, kai Didįjį prizą laimėjo jaunieji klaipėdiečiai – E.Balsio menų gimnazijos vaikų choras.“

Konkurso atidarymas ir koncertas – penktadienį 10.30 val., laureatų paskelbimas, apdovanojimas ir uždarymo koncertas – sekmadienį 16 val.

Penktadienio ir šeštadienio vakarais konkursantai surengs sakralinės muzikos koncertus Klaipėdos, Kretingos ir Palangos bažnyčiose, sekmadienį 15 val. dainuos publikai Klaipėdos koncertų salėje. Be koncertų ir pasirodymo konkurse, choristai bei dirigentai penktadienį 16.30 val. prie apskritojo stalo su kitais muzikais ir vertinimo komisija diskutuos apie chorinio dainavimo aktualijas.

Komisijoje – įžymybės

Konkurso vertinimo komisijai šįsyk pirmininkaus Tarptautinės chorinės muzikos federacijos (IFCM) meno vadovas ir direktorius, Chorinės muzikos olimpiados įkūrėjas Gaboras Hollerungas iš Vengrijos. Į Lietuvą tokio aukšto rango chorinės muzikos žinovas atvyks pirmąsyk. A.Šumskio teigimu, taip siekiama atkreipti IFCM dėmesį į S.Šimkaus konkursą, kelti jo prestižą pasauliniu mastu.

Vertinimo komisijoje taip pat dirbs Lietuvos chorų sąjungos prezidentas profesorius Vytautas Miškinis, profesorė Ene Uleoja iš Estijos, Latvijos muzikos akademijos docentė Aira Birzina ir Klaipėdos universiteto docentė, E.Balsio menų gimnazijos vaikų choro meno vadovė Zita Kariniauskienė.

Komisija ir konkurso dalyviai iš Latvijos bei Estijos į Klaipėdą atvyko dar ketvirtadienį, penktadienį suvažiuos ir vilniečiai bei kauniečiai.

Biudžetas sumenko

XVIII tarptautinio S.Šimkaus chorų konkurso biudžetas – vos 36 tūkst. litų. „Tenka suktis su kaip reta maža sąmata. Šiemet mūsų neremia verslas, – apgailestavo A.Šumskis. – Sako, jų labdaros fondai jau išsemti. Vieni kaltę verčia krepšinio čempionatui, kiti – „Snoro“ bankui...“

Konkursas organizuojamas iš Klaipėdos savivaldybės ir Kultūros ministerijos finansinės paramos. Dalyvių mokestis – simbolinis, bet nei apgyvendinimo, nei maitinimo organizatoriai neapmoka.

Anot konkurso direktoriaus, renginiui reikėtų maždaug 100 tūkst. litų – tuomet daug kas būtų kitaip. „Jei dalyviams galėtume pasiūlyti geresnes sąlygas, turėtume svečių ir iš Filipinų, kur šiuo metu yra pasaulyje aukščiausio lygio chorai. Pasaulinėje arenoje Europa jau sunkiai gali atlaikyti konkurenciją – naujos chorinės kultūros blykstelėjo Azijos ir Afrikos valstybėse. Gal todėl, kad jų vyriausybės didelį dėmesį kreipia į muzikinį švietimą. Mūsų valstybė, deja, savo sukurtą muzikinę sistemą sugriovė. Mūsų konkursas jau praaugo Lietuvos chorų lygį ir rodo, kad chorų mūsų šalyje mažėja. Geri išlieka, bet naujų beveik nekuriama, o senieji sensta... Vaikų ir jaunimo chorai dar laikosi, o vyrų ir moterų chorai nyksta“, – nušvietė situaciją A.Šumskis.

Jis S.Šimkaus konkurso organizatorių komandoje – nuo 1987-ųjų. Pats vadovauja Klaipėdos universiteto mišriam chorui. „Dar jaunas, susibūrėme 2008-aisiais. Dar reikia trupučio laiko paaugti. Bet kitame S.Šimkaus konkurse tai jau tikrai dalyvausime“, – šypsodamasis užtikrino chorvedys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra