Ketvirtadienį Vilniuje protesto akciją prieš skurdą teisėsaugoje surengė maždaug pusė tūkstančio ugniagesių, policininkų, pasieniečių, viešojo saugumo pareigūnų.Juos aplankęs vidaus reikalų ministras Artūras Melianas pareiškė pritariąs daugumai jų reikalavimų.
„Praktiškai su didžiąja dalimi reikalavimų sutinku“, - pareiškė ministras, kreipdamasis į minią. A.Melianas pabrėžė, kad visų pareigūnų reikalavimų - trečdaliu padidinti darbo užmokestį, nustatyti 40 valandų darbo savaitę, mokėti už viršvalandžius, grąžinti nesumokėtą atlyginimų dalį, nubausti sąžiningus pareigūnus persekiojančius asmenis ir skatinti patyrusius pareigūnus likti tarnyboje - tuoj pat įvykdyti neįmanoma, tačiau pradėti tai daryti būtina.
Ministras teigė, kad Vyriausybei atiduotame kitų metų biudžeto projekte jau numatytos lėšos pareigūnams mokėti už viršvalandžius, uniformas, kelionę į tarnybos vietą.
A.Meliano teigimu, būtina pradėti ir iš dalies atstatyti darbo užmokestį, bazinį dydį pakeliant bent dešimčia litų.Pasak jo, minėtoms reikmėms papildomai prašoma 491 mln. litų.
„Žmogiškai jus suprantu, palaikau dalį reikalavimų. Bendromis jėgomis mėginkime siekti rezultato“, - sakė vidaus reikalų ministras.Pareigūnų profsąjungų surengtoje protesto akcijoje dalyvavo ir politikai.
Grupelė „tvarkiečių“ laikė savo vėliavą, mitinge buvo su Darbo partija į Seimą kandidatuojantis buvęs generalinis prokuroras Artūras Paulauskas, su Liberalų sąjūdžio - buvęs policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis.
Pašvilpę ir pašūkavę prie Seimo pareigūnai nužygiavo prie Vyriausybės rūmų. Eisenos priekyje būrys ugniagesių tempė savo tarnybinį automobilį, demonstruodami, kad neturi lėšų degalams
.Eidami pareigūnai skandavo „Be algos nėra tvarkos“, „Mums nereikia pašalpos, duokit mums geriau algos“, „Jeigu dega tavo šienas, nebeskambinkit 01“, „Mes negaudom žulikų, nes neturim degalų“.
Į prie Vyriausybės įrengtą sceną vienas po kito kilo kalbėtojai. Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkas Vytautas Bakas į ją pakvietė užlipti ir ekonomistą Povilą Gylį, socialdemokratą Aloyzą Sakalą ir kitus asmenis, kuriems susirinkusieji skandavo „Ačiū, ačiū“. Audringais plojimais pareigūnai sutiko ir į sceną pakviestą buvusį Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžo valdybos viršininką Povilą Urbšį, prieš kurą V.Bakas sakė norintis „nulenkti galvą“.
Lietuvos policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė nuo scenos gėdino politikus, kurie, jos teigimu, per 20 nepriklausomos Lietuvos metų nesugebėjo pagerinti sąlygų pareigūnams.
„Praėjo 20 metų ir, ko gero, galiu pasakyti, kad nė vienai partijai, nė vienai valdžiai teisėsaugos finansavimas ir teisėsauga netapo prioritetu. Aš didžiuojuosi, kad esu Lietuvos policininkė, kad tarnauju Lietuvos žmonėms, tačiau man gėda dėl mūsų valdžios, kuri nesugebėjo per 20 metų laikotarpį priimti įstatymų, kad Lietuvos pareigūnai (...) galėtų oriai ginti Lietuvos žmones, tarnauti jiems, galėtų apginti save, savo šeimas ir Lietuvos piliečius. Gėda“, - dėstė ji.Seime neseniai užregistruotas naujas Policijos veiklos įstatymas, numatantis didesnius atlyginimus ir garantijas policininkams.
Dalis protestuojančių pareigūnų į akciją atvedė ir vaikus. Kai kurie iš jų, kaip ir tėvai, buvo užsiklijavę basus pareigūnus simbolizuojantį lipduką. Kol pareigūnai skandavo ir švilpė, jaunieji protesto akcijos dalyviai kreidelėmis margino V.Kudirkos aikštę.Iš Vyriausybės aikštės grupelė protestuotojų išlydėta prie Generalinės prokuratūros.
Piketu čia, be kita, norima pareikšti palaikymą su buvusiais vadovais besibylinėjantiems Kalvarijos kriminalistams.
Nuo 16 val. Medininkų ir Šalčininkų pasienio kontrolės punktuose į protesto akciją įsijungs ir tądien dirbantys pasieniečiai. Čia prasidės „itališka“ protesto akcija. Jos metu pareigūnai itin preciziškai, griežtai pagal instrukcijas tikrins sieną kertančias transporto priemones, asmenis, dokumentus.Apie akciją, dėl kurios minėtuose kontrolės punktuose gali susidaryti eilės, informuotos užsienio šalių ambasados, šalies vežėjų automobiliais asociacija „Linava“.Akcija truks iki 20 valandos.
Rengti tęstinę protesto akciją Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas nusprendė balandžio 27 dieną vykusiame pareigūnų suvažiavime. Jame konstatuota, kad 2008-2012 metais nesiimta jokių esminių ir veiksmingų politinių priemonių, kurios spręstų ekonomines-socialines statutinių pareigūnų problemas.
Nacionalinis pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimas vienija apie 4000 narių - policininkų, pasieniečių, ugniagesių, kalėjimų darbuotojų.
Naujausi komentarai