Pereiti į pagrindinį turinį

Pertvarkant Vilniaus teisės ir verslo kolegiją į privačią pažeisti įstatymai?

2010-02-08 20:32
Pertvarkant Vilniaus teisės ir verslo kolegiją į privačią pažeisti įstatymai?
Pertvarkant Vilniaus teisės ir verslo kolegiją į privačią pažeisti įstatymai? / Tomo Urbelionio (BFL) nuotr.

Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS) teigia įtarianti, kad pertvarkant vieną sostinės aukštąją mokyklą iš viešosios įstaigos į privačią bendrovę galėjo būti pažeisti įstatymai.

Pažeidimų nenustatė

LSAS užkliuvo buvusios viešosios įstaigos "Vilniaus teisės ir verslo kolegija" (VTVK) pertvarkymas į uždarąją akcinę bendrovę "Tarptautinė teisės ir verslo aukštoji mokykla" (TTVAM), kurią sąjunga vadina "pusiau legalia".

Tuo metu švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė sako, kad pertvarkymą teisiškai patvirtinusios valstybės institucijos pažeidimų nenustatė, o LSAS įtarimai jai primena spekuliaciją.

Mokyklos statusas pakeistas 2009 metų rudenį. Anot LSAS, tai buvo asmeninis švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus sprendimas.

Pertvarkyta itin greitai

Įtarimų ir abejonių dėl šio proceso skaidrumo studentų atstovams esą sukėlė tai, kad mokykla pertvarkyta itin greitai. Be to, jos vienintelė akcininkė bei direktorė Daiva Daugvilienė priklauso tai pačiai partijai kaip ir ministras G.Steponavičius - Liberalų sąjūdžiui.

"Aukštoji mokykla buvo greitai pertvarkyta į uždarąją akcinę bendrovę - jai licencija suteikta per kelias dienas, kai kitos aukštosios mokyklos užtrunka pusę metų ar ilgiau. Nedrįstame teigti, kad bendrapartiniai ryšiai sužaidė ar kažkas panašaus, bet mums jau buvo aišku, kad kažkas neskaidru", - BNS sakė LSAS prezidentas Arūnas Mark.

Studentų atstovybių sąjunga sausio pradžioje su šiuo klausimu kreipėsi į advokatų profesinę bendriją "Nordia Baublys & Partners", kuri esą taip pat pareiškė abejones, ar kolegija pertvarkyta nepažeidžiant Civilinio kodekso ir Viešųjų įstaigų įstatymo.

LSAS advokatų taip pat klausė, ar TTVAM struktūra, pavaldumas ir veiklos tikslai atitinka Mokslo ir studijų įstatymo nuostatas. Šios mokyklos vienintelė akcininkė, kuriai perduotos bendrovės valdybos funkcijos, teisės ir atsakomybė, yra direktorė D.Daugvilienė.

Abejonės dėl lėšų skyrimo teisėtumo

Teisininkų nuomone, "pertvarkytos mokyklos valdymo organų tarpusavio pavaldumo, kontrolės ir priežiūros nebuvimas kelia potencialią grėsmę šio juridinio asmens, veikiančio mokslo ir švietimo srityje, veiklos ir valdymo skaidrumui".

Be to, anot studentų atstovų ir teisininkų, kyla abejonių, ar privačiai pelno siekiančiai bendrovei gali būti skiriamos valstybės lėšos - studijų krepšeliai.

"Tai pelno siekianti mokykla, kuri gauna valstybės finansavimą - krepšelius. Kažkurią dalį jie gali išsigryninti - tai yra pelnas, o kadangi vienintelė akcininkė yra direktorė D.Daugėlienė, mūsų manymu, tai yra valstybės lėšų švaistymas", - teigė LSAS prezidentas.

Jis užsiminė, kad studentų atstovybių sąjungai užkliuvo ir vienos Klaipėdos nevalstybinės aukštosios mokyklos pertvarkymas į privačią bendrovę. Anot jo, ruošiant naują Mokslo ir studijų įstatymą, palikta nuolaidų nevalstybinėms aukštosioms mokykloms.

"Pernai žiemą jau teigėme, kad negalima leisti nevalstybinėms aukštosioms mokykloms būti nevaldomoms - pasekmes gali būti tikrai kritinės", - kalbėjo jis.

„Neužfiksavo procedūrinių neatitikimų“

Tuo metu švietimo ir mokslo viceministrė Nerija Putinaitė BNS sakė, kad aukštosios mokyklos nepertvarkomos vienasmeniškai - tai turi patvirtinti valstybinės institucijos, kurios šiuo atveju jokių pažeidimų nenustatė.

"Perėjimas iš viešosios įstaigos į bendrovę nėra vienasmenis sprendimas - ir teisininkai patvirtina, ir notarai, Registrų centras. Iš tiesų sistema, kuri neteisėtus veiksmus jau patikrina - tai yra atsakingos valstybinės institucijos, jei kažkokių procedūrinių pažeidimų būtų. (...) Ministras iš tiesų negali patvirtinti dalykų, dėl kurių nėra atlikti procedūriniai teisiniai veiksmai. Visa sistema veikė, neužfiksavo procedūrinių neatitikimų, ir tas patvirtinimas įvyko", - kalbėjo ji.

Anot N.Putinaitės, kai ministerija gauna visus reikiamus dokumentus, teisiškai patvirtintus valstybės institucijų, nelieka teisinių kliūčių statuso pakeitimui patvirtinti. "Galbūt priešingai būtų, jei ministras nepatvirtintų - tai būtų labiau politinis įsikišimas", - pridūrė viceministrė.

Nors A.Mark, kalbėdamas su BNS, teigė, kad ministerija turėtų dėl šio atvejo "smarkiai susimąstyti", N.Putinaitė teigė, jog ŠMM neturėtų įgaliojimų tikrinti LSAS metamų įtarimų.

"Jeigu yra nukentėjęs kažkoks žmogus dėl šito veiksmo, tai turbūt yra administracine tvarka tokie klausimai sprendžiami. Mūsų teisininkai niekada nesiūlo ministrui patvirtinti dalykų, kuriuose yra teisine prasme abejonių ar procedūrinių neatitikimų", - kalbėjo N.Putinaitė.

Vadina spekuliacija

LSAS įtarimai dėl galimai neteisėto mokyklos pertvarkymo, užuomina apie TTVAM direktorės partinius ryšius su G.Steponavičiumi N.Putinaitei atrodo esantys spekuliatyvūs.

"Čia kvestionuojama visa sistema - ir registravimo, ir notarinio patvirtinimo, ir visos kitos sistemos. Keliant šį klausimą, kad yra atlikti neteisėti veiksmai, ir jei teismas nustatytų, kad yra atlikti šie veiksmai neteisėti, tuomet tas procedūras reikėtų peržiūrėti. Šiuo metu, kaip jūs pristatėte, man atrodo, tai labiau panašu į spekuliaciją", - sakė ji.

N.Putinaitė teigė, kad Lietuvos yra trys aukštosios mokyklos, registruotos kaip uždaros akcinės bendrovės: Vilniuje - minėta kolegija TTVAM ir Vadybos ir ekonomikos universitetas (ISM), Klaipėdoje - Klaipėdos verslo aukštoji mokykla. Esą kitos nevalstybinės aukštosios mokyklos taip pat "galvoja" tapti privačiomis bendrovėmis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų