Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė antradienį pasveikino Tomą Venclovą 75-erių metų jubiliejaus proga.
Šaltojo karo metais į JAV iš Vilniaus išvykusį poetą, eseistą, publicistą ir kultūros tyrinėtoją T.Venclovą prezidentė pavadino „pasaulio žmogumu, okupaciniais laikais įveikusiu geležinę uždangą ir prabilusiu laisvajame pasaulyje“, kuris išpopuliarino Lietuvą, jos kultūrą ir meną.
„Jūs - iškilus lietuvis, Tėvynę mylintis ir vertinantis kaip pasaulinės kultūros sudedamąją dalį. Jūsų eilėraščiai, išversti į daugelį pasaulio kalbų, straipsniai, vertimai, literatūros tyrinėjimai, pasisakymai bei toliaregiškos įžvalgos žiniasklaidoje, paskaitos garsiuose pasaulio universitetuose ir kūrybinė bičiulystė su žymiais pasaulio kūrėjais, tokiais kaip Josifas Brodskis ir Česlovas Milošas, daug prisidėjo, populiarinant Lietuvą, jos literatūrą bei meną“, - rašoma prezidentės laiške.
Seimo pirmininkė Irena Degutienė teigia, kad poetas yra tapęs teisingos ir atviros, kultūringos ir tolerantiškos laikysenos simboliu.
„Jūsų pavardė ir vardas, Jūsų parašyti ir pasakyti žodžiai jau seniai yra tapę ryškiais ženklais Lietuvos ir ne tik Lietuvos kultūroje, istorijoje, viešajame gyvenime. Buvote ir iki šiol esate teisingos ir atviros, kultūringos ir tolerantiškos laikysenos simboliu. Nuo pat praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio, kai pradėjote dėstyti Vilniaus universitete, kai vėliau įstojote į Helsinkio grupę, kai vardan tiesos ir laisvės pasirinkote gyvenimą Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jūsų žodžiai Lietuvoje buvo gaudyte gaudomi, cituojami, ne vienam jie tapo tvirta kultūrine arba moraline atrama ir tikru vertybiniu orientyru“, – rašo I.Degutienė.
Žinomo sovietinio rašytojo Antano Venclovos šeimoje gimęs T.Venclova nesileido į kompromisus su okupacine valdžia, ir po atviro laiško gavęs leidimą emigruoti aštuntajame dešimtmetyje išvyko į Jungtines Valstijas, nuo 1980 metų dirba Jeilio universitete.
Naujausi komentarai