Pereiti į pagrindinį turinį

Supirktuvėse rasta vogtų elektros skirstomojo tinklo įrenginių detalių

2011-05-10 16:39
Supirktuvėse rasta vogtų elektros skirstomojo tinklo įrenginių detalių
Supirktuvėse rasta vogtų elektros skirstomojo tinklo įrenginių detalių / VAVPK nuotr.

AB LESTO specialistai ir Vilniaus aps. vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai dviejose Vilniaus mieste ir rajone veikiančiose metalų laužo supirktuvėse aptiko draudžiamo supirkti metalo.

LESTO specialistai nustatė, kad apie 600 kg rastų varinių detalių priklauso elektros skirstomojo tinklo įrenginiams. Preliminariais paskaičiavimais, šių detalių vertė siekia apie 9000 litų – tiek pavogusieji asmenys galėjo gauti jas pridavę į supirktuves. Tačiau bendrovės atstovai pažymi, kad įmonei ir elektros vartotojams padaryta žala dėl įrenginių sugadinimo –  keleriopai didesnė.

LESTO duomenimis, nuo praėjusių metų rinkoje pakilus spalvotųjų metalų supirkimo kainoms, ženkliai padaugėjo ir metalinių detalių grobstymo faktų iš bendrovei priklausančių įrenginių. Per 2010 m. spalvotųjų metalų iš skirstomojo tinklo vagysčių skaičius išaugo 1,5 karto, lyginant su 2009 metais. Per pirmąjį šių metų ketvirtį jų skaičius padidėjo 71,5 proc., lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Dėl šių vagysčių šiemet bendrovė patyrė 145,5 tūks. litų žalą. Daugiausia metalų vagysčių iš skirstomojo tinklo užfiksuota Vilniaus rajone. LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento specialistų teigimu, didžiąją dalį išplėštų detalių vagys priduoda į netauriųjų metalų laužo supirkimo punktus. 

„Rizikuodami ne tik laisve, bet ir savo gyvybe, piktavaliai braunasi į skirstomąjį tinklą. Ieškodami spalvotųjų metalų jie sugadina pačius įrenginius ir nutraukia elektros tiekimą tūkstančiams gyventojų. Dažnai tokie bandymai baigiasi pačių įsibrovėlių žūtimi. Per praėjusius metus Lietuvos elektros skirstomajame tinkle buvo užfiksuota 12, šiemet 2 įvykiai, kurių metu žuvo į įrenginius savavališkai patekę asmenys“, – pažymi LESTO Prevencijos ir kontrolės departamento direktorius Juozas Šakela.

Jo teigimu, didėjant spalvotųjų metalų vagysčių skaičiui, bendrovė imasi vis aktyvesnių prevencinių ir edukacinių veiksmų bei priemonių, kad tokių įvykių būtų išvengta. Elektros tinklo įrenginiuose diegiama signalizacija, jie reguliariai tikrinami, užrakinami ir ženklinami įspėjamaisiais ženklais. LESTO Prevencijos ir kontrolės specialistai bendradarbiauja su policija, kreipiasi į metalo laužo supirktuvių savininkus, ragindami juos nesupirkti iš elektros tinklo išplėštų metalinių detalių. 

„Norint užkirsti kelią šiems nusikaltimams, būtinas ir pačių gyventojų aktyvumas bei dėmesys saugaus elgesio reikalavimams. Pranešimai apie pastebėjus išplėštus elektros tinklo įrenginius ar įtartinus asmenis šalių jų registruojami visą parą bendruoju LESTO telefonu 1802 ir anominių pranešimų telefonu darbo dienomis (8 5) 255 2555“, – sako J. Šakela. 

Pagal LESTO specialistų pateiktas išvadas dėl Vilniaus rajone metalų laužo supirkimo punktuose rastų varinių detalių ir kitų draudžiamų supirkti metalų Vilniaus aps. vyr. policijos komisariato Nusikaltimų tyrimo valdybos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai supirktuvių savininkams surašė administracinio teisės pažeidimo protokolus.  

Metalų supirktuvių savininkai, supirkdami nelegaliai įsigytą metalo laužą ar atliekas, tampa nusikaltimų bendrininkais. Pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 193(2) str. - Netauriųjų metalų laužo ir atliekų, įtrauktų į draudžiamų supirkti netauriųjų metalų laužo ir atliekų sąrašą, supirkimas ar netauriųjų metalų laužo ir atliekų supirkimo, apskaitos ir saugojimo tvarkos pažeidimas –  numato 2000-5000 litų baudas.

LESTO duomenimis, šiuo metu vykdomi ikiteisminiai tyrimai dėl asmenų, įtariamų vykdžius metalų vagystes iš skirstomojo tinklo įrenginių. Bendradarbiaudama su policija LESTO atlieka reguliarius patikrinimus ne tik Vilniaus, bet ir kituose Lietuvos regionuose veikiančiose metalo laužo supirktuvėse.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų