Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienai skirtame minėjime „Praeities akmuo“ jaunimas aplankė buvusių geto, sinagogos ir masinės žydų žūties vietas. Kaip atminties ir pagarbos tragiškam žydų bendruomenės likimui ženklą Vilniaus moksleiviai dėjo akmenis.
Į minėjimą Vilniuje įsitraukė mokiniai iš trylikos sostinės mokyklų. Jie akmenimis išdėliojo žodį „Atmink“, taip papuošdami tragiškai žuvusių asmenų mirties vietas.
Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos iniciatyva Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną „Praeities akmuo“ nuvilnijo visoje Lietuvoje.
Minėjime „Praeities akmuo“ dalyvavo jaunimas iš beveik 40 įvairių Lietuvos mokyklų. Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dieną jie paminėjo savo miesteliuose su žydų Holokausto tematika susijusiose vietose. Viso minėjime „Praeities akmuo“ dalyvavo per 50 Lietuvos mokyklų.
Renginiu buvo siekiama, jaunąją kartą supažindinti su savo šalies istorija ir faktais, kurie verčia susimąstyti apie žmogaus vertės nebuvimą totalitarinėje sistemoje. Anot renginio organizatorės Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti (toliau - Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos) švietimo programų koordinatorės Ingridos Vilkienės, toks įsitraukimas į renginius padeda įsisąmoninti istorijos pamokas.
„Kalbėdami apie aukas dažnai minime įvairius skaičius. Tačiau dažnai už šių skaičių nepastebime istorijos pamokų, nesusimąstome“. Anot jos, tik pasitelkus tokius minėjimus, istorijos pamokos apie Lietuvos gyventojų genocidą bus prasmingos. „Jos paskatins moksleivius susimąstyti apie tuometinės ir dabartinės visuomenės, o kartu ir savo moralinį veidą“, − sakė I. Vilkienė.
Rugsėjo 23 –ioji svarbi Lietuvos istorijoje tuo, kad 1943 metais, šią dieną, buvo likviduotas Vilniaus getas ir dalis jo gyventojų buvo sušaudyti Paneriuose (Vilniuje), kiti išvežti iš Lietuvos į koncentracijos stovyklas. Tai – liūdna atmintina diena, kuomet prisimename gyvenusią Lietuvoje didelę žydų bendruomenę. Iki Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje gyveno apie 220 000 žydų, kurių per karą buvo sunaikinta 95 proc.
Akmens simbolis akcijai pasirinktas neatsitiktinai. Jis kilo iš Izraelyje paplitusios tradicijos kaip atminties simbolį į kapus nešti akmenį, skirtingai nei Lietuvoje − gėles. Tokiu būdu norima prisiminti mirusį, atiduoti pagarbą.
Naujausi komentarai