Lietuvoje lapkričio 16 d. prasidėjo tarptautinė mokslinė konferencija „SEMWO 2011“ (Space Economy in the Multipolar World) skirta aptarti ekonominius kosminių misijų klausimus daugiapolyje pasaulyje.
Tai jau antroji tarptautinė konferencija šia tema. Į Lietuvą atvyko ir visų pagrindinių kosminių valstybių atstovai. Svečiai domėjosi Lietuvos mokslo pasiekimais bei galimybėmis įsijungti į kosmines programas.
Tai taip pat ir pirmas kartas Lietuvoje, kada vienu metu lankėsi astronautas ir kosmonautas.
Amerikietis astronautas Karolis J. Bobko (dar pravardžiuojamas tiesiog „Bob“ pravarde) ir rusas kosmonautas Igoris Volkas yra konferencijos garbės svečiai. Lapkričio 16 d. surengtoje spaudos konferencijoje kosmoso keliautojai pasakojo apie savo skrydžius į kosmosą ir įvairias patirtis beorėje erdvėje.
Lietuva gali tapti kosmine valstybe
Didžiulę patirtį turintys svečiai pabrėžė, kad dvipolė pasaulio santvarka baigėsi. Ankščiau dėl kosmoso konkuravusios tik JAV ir SSRS dabar į žaidimą įsileido daugiau žaidėjų. Lietuva neišimtis.
K. Bobko teigimu, Lietuva turi tikrai geras perspektyvas įsijungti į kosminių tyrimų sritį. Nors jis dar nematė visų lietuvos technologinių pasiekimų, tačiau žino, kad kai kurie lietuvių išradimai jau naudojami NASA.
Gal Lietuva ir niekada nepasistatys savo erdvėlaivio, bet pats erdvėlaivis sudarytas iš dešimčių tūkstančių komponentų, kiekvienas jų gali būti tobulinamas ar kuriamas naujas.
I. Volko nuomone, maža valstybė kaip Lietuva turėtų specializuotis kokiose nors siaurose srityse. Tokiu atveju ji turės galimybę pirmiauti ir jos technologijos bus paklausios. Ši konferencija Lietuvai gali padėti rasti tas specializacijas.
Paklausti ar yra lietuviams galimybių kada nors tapti kosmoso pionieriais abu atsakė teigiamai. Svečio iš Rusijos teigimu, dabar pasaulis kaip niekad atviras. Internetas, laisvos sienos, galimybės mokytis svetur.
JAV astronautas papildė, kad apie skrydžius iš kosmoso reikėtų pradėti galvoti jau nuo jaunystės. Bob'o buvo nuomonės, kad ir būsimam keliautojui į kosmosą reikia specializuotis. „Į kosmosą skrenda ne tik pilotai. Ten darbuojasi ir medikai, biologai, fizikai, chemikai kiti specialistai“, - drąsino lietuvius K. Bobko.
Žmonija naikina Žemę
I. Volkas taip pat yra aktyvus žaliųjų judėjimo narys. Konferencijos metu jis nekartą atsargiai prasitarė, kad šiuo metu žmonija naikina savo didžiausią turtą - Žemę. „Pakilęs į kosmosą viską pamatai. Ir teršiamas upes, ir kertamus miškus. Iš viršaus nieko nepaslėpsi“, - savo patirtimi dalinosi kosmonautas.
K. Bobko pasakojo, kad kokia graži Žemė jis suprato tik pakilęs į kosmosą. „Pamatai kalnus, upes, slėnius kaip niekur kitur jų nematysi“.
Palydovus į kosmosą kelia ne tik kariškiai, juos naudoja ir mokslininkai. Stebi klimato kaitą, taršą, o žinias naudoja problemos spręsti.
I. Volkas pabrėžė, kad ir blogiausio scenarijaus atveju - jei Žemė taptų nebetinkama vieta gyventi, tik kosmoso technologijos leis mums kur nors persikelti. Nors tai dabar skamba kaip mokslinė fantastika, bet ruso teigimu filosofai jau kuria idėjas kaip reikės elgtis kai taip įvyks.
Kosmose visi vienysis
Astronautai pasakodami apie multipolinį pasaulį pabrėžė, kad svarbiausia kosmose tapo bendradarbiavimas. „Kosminės programos sugriovė sienas tarp JAV ir SSRS. Jos gali sugriauti ir daugiau sienų. Pažiūrėkite į Tarptautinę kosminę stotį - tai daugelio valstybių pasiekimas, jokia viena valstybė nebūtų jos pastačiusi. Ateityje reiks bendradarbiauti dar labiau jeigu norėsime skristi į Marsą ar dar toliau“, - pasakojo K. Bobko.
Astronautui labai patiko vieno rašytojo frazė, kurią jis kadaise perskaitęs: „Erdvėlaivyje Žemė nėra keleivių - visi mes įgula“. Tam, kad mūsų misija pavyktų, reikia išmokti bendradarbiauti, tik ji bus sėkminga.
Naujausi komentarai