Europos kosmoso agentūra (EKA) patvirtina pranešimą, kad gautas signalas iš Rusijos tarpplanetinio zondo „Fobos-Grunt“, kuris turėjo parskraidinti grunto mėginių iš didžiausio Raudonosios planetos palydovo, tačiau įstrigo Žemės orbitoje po starto.
„Europos kosmoso agentūros Perto stočiai pavyko užmegzti ryšį su Rusijos “Fobos-Grunt„ nuo 21 val. 25 min. (00 val. 25 min. Lietuvos laiku) iki 22 val. 11 min. (1 val. 11 min. Lietuvos laiku)“, - sakoma pranešime, paskelbtame interneto socialinio tinklo „Twitter“ Europos kosmoso agentūros puslapyje.
Vakar EKA pranešė, kad antradienio naktį Rusijos prašymu paskutinį kartą mėgins užmegzti ryšį su aparatu „Fobos-Grunt“ iš savo stočių, esančių Australijoje (Perto miestas), Pietų Amerikoje (Kuru miestas, Prancūzijos Gviana) ir Europoje (Maspalomaso miestas, Ispanija).
Aparatas „Fobos-Grunt“ buvo paleistas iš Baikonūro naktį į lapkričio 9-ąją. Atsiskyrus nešančiajai raketai „Zenit“, aparate neįsijungė varikliai, kurie turėjo iškelti jį į aukštą atramos orbitą, kad iš ten jis galėtų skrieti Marso link.
„Fobos-Grunt“ turėjo atskristi prie Marso palydovo Fobo, nutūpti jame, paimti grunto mėginius ir atgabenti juos į Žemę laboratoriniams tyrimams. Misijos, kuri turėjo trukti maždaug 2,5 metų, kaina, remiantis neoficialia informacija, yra maždaug 5 mlrd. rublių.
Naujausi komentarai