Pereiti į pagrindinį turinį

Nuo sausros ir karo Sudaną gelbės didžiuliai vandens bokštai

2011-09-18 15:55
Nuo sausros ir karo Sudaną gelbės didžiuliai vandens bokštai
Nuo sausros ir karo Sudaną gelbės didžiuliai vandens bokštai

Sudanas - valstybė šiaurės rytų Afrikoje, viena didžiausių žemyne. Dar visai neseniai Sudaną drebino pilietiniai karai, kurių viena pagrindinių priežasčių įvardijamas gėlo vandens stygius.

2007 metais šioje karščio alinamoje valstybėje įvykdytas džiugus atradimas - Sudane esančiame Darfūro regione rastas didžiulis požeminis ežeras. Mokslininkų manymu, šis atradimas turėtų padėti užbaigti karinius konfliktus sausringame regione.

Pagrindinė konkurencija dėl vandens išteklių ir tuo pačiu konfliktai kyla tarp Darfūro arabų klajoklių ir juodaodžių afrikiečių ūkininkų. Sausra ir karas nuo 2003 metų nusinešė daugiau kaip 200 tūkst. Darfūro gyventojų gyvybes, o dar 2 mln. turėjo palikti savo namus.

„Daugelio neramumų Darfūre bei skurdo priežastis – vandens trūkumas“, – naujienų agentūrai AP pasakojo geologas Faroukas El-Bazas iš Bostono universiteto. „Priėjimas prie geriamo vandens yra esminis pabėgėliams norint išlikti. Jis taip pat padėtų taikos procesui, suteiktų būtinų resursų taip reikalingam ekonominiam vystymui Darfūre“, – įsitikinęs F. El-Bazas.

Tad naujasis geologų radinys suteikė daug vilties šviesesnei Sudano ateičiai. Požeminio senovinio ežero, kurį atrado tyrinėtojai naudodamiesi radarų duomenis, dydis – 30750 kvadratinių kilometrų, t. y., jis maždaug tokio dydžio kaip Erio ežeras Šiaurės Amerikoje, kuris yra dešimtas pagal dydį ežeras pasaulyje.

Vis dėl to požeminis ežeras pats savaime problemos neišsprendžia – reikia įrangos, kuri iškeltų vandenį ir leistų patogiai jį naudoti vietinėms reikmėms. Štai šios problemos sprendimui į talką Sudano valdžia pasikvietė Lenkijos architektūros ir dizaino įmonę „H3AR“, kuri pristatė idėją kaip reiktų iškelti vandenį iš ežero.

Atsižvelgdami į vietovės specifiką bei Afrikos kultūrą, „H3AR“ komanda suprojektavo didžiulius vandens dangoraižius, kurie galėtų siurbti vandenį iš požemio ir taip jį padaryti prieinamą visiems aplinkiniams gyventojams.

„H3AR“ suprojektuoti vandens bokštai

Vandens bokšto forma neatsitiktinė – ji primena Afrikos galiūną baobabą. Bokšte bus ne tik vandens siurbliai ir rezervuarai, bet ir viešosios patalpos. Jose galėtų įsikurti ligoninės, mokyklos, maisto produktų saugojimo centrai, bet svarbiausia paskirtis – iškelto vandens saugojimo centras.

Projekto tikslas – ne tik stimuliuoti ekonomiką teikiant gyvybiškai būtiną vandenį, bet ir sukurti vietinius kultūros centrus, apjungsiančius skirtingą religiją ir kalbą pripažįstančius vietinius gyventojus.

Įdomu tai, jog bokšto sienos bus padarytos iš Sudanui tradicinių vietinės gamybos plytų, kurios džiovinamos tiesiog saulės spinduliuose, tad jų gamybai užtenka labai mažai energijos išteklių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų