Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga (LSDJS) palaiko šiuo metu Lietuvos Respublikos Seime pradedamą svarstyti iniciatyvą, pagal kurią būtų keičiama LR Konstitucija, siekiant atverti kelią jaunų žmonių dalyvavimui politikoje.
Mums nesuprantami argumentai, kad jauni žmonės turi per mažai patirties. Esame įsitikinę, kad demokratinėje valstybėje teisę nuspręsti, kurie žmonės turi reikiamas kompetencijas ir patirtį atstovauti tautą turi tik pati tauta, išreikšdama savo valią laisvuose rinkimuose. Ypač atsižvelgiant į tai, kad teisę rinkti savo atstovus piliečiai įgyja nuo 18 metų, o teisę patiems būti išrinktiems ją atstovauti – ne.
Nesupranatama ir šiandien egzistuojanti situacija, kai į savivaldybių tarybas gali būti renkami asmenys nuo 20, Europos Parlamentą – 21, o Seimą – 25 metų amžiaus. Kyla klausimas, ar pagal gerbiamą Seimo pirmininkę, tautą atstovauti Europoje patirties užtenka nuo 21 metų, o Lietuvoje - tik nuo 25? Jaunieji socialdemokratai mano, kad šie amžiaus cenzai turi būti vienodinami pritaikant Europos praktiką.
Šiandieninėje Lietuvoje jauni žmonės yra politiškai mažiau aktyvūs, lyginant su kitomis amžiaus grupėmis, mažiau jų balsuoja rinkimuose. Esame įsitikinę, kad viena pagrindinių to priežasčių yra ta, jog jaunas žmogus susiduria su per daug ilgu laiko tarpu kai gali pasinaudoti aktyviąja rinkimų teise, t.y. teise rinkti kitus, bet negali pasinaudoti pasyviąja, t.y. būti išrinktas pats. Daugumoje ES valstybių tokių drastiškų skirtumų tarp šių dviejų teisių nėra.
Tauta nusprendžia kas yra patyręs, subrendęs ir kompetentingas ją atstovauti. Taikydami aukštą pasyviosios rinkimų teisės amžiaus cenzą mes apribojame tautos pasirinkimo teisę. LSDJS palaiko mintį, kad negali būti atotrūkio tarp pasyvios ir aktyvios rinkimų teisių ir kviečia Lietuvos socialdemokratų partijos frakciją Seime palaikyti šį siūlymą.
Naujausi komentarai