Pereiti į pagrindinį turinį

141 seimūnas – daug ar mažai?

2010-12-06 05:00
141 seimūnas – daug ar mažai?
141 seimūnas – daug ar mažai? / Roko Medonio nuotr.

Kaskart artėjant rinkimams kai kurie parlamentarai griebiasi jau patikrintos populiarumo kortos – jie siūlo sumažinti Seimo narių skaičių. Praėjusią savaitę buvo diskutuojama, jog parlamente užtektų ir 71 politiko. Tokios idėjos šalininkai įsitikinę, jog ir mažesnis parlamentas puikiai atliktų savo darbą ir dar sutaupytų mokesčių mokėtojų pinigų. Tačiau tokio pasiūlymo priešininkai įžvelgia pavojų – negalima įstatymų priiminėti 36 balsais, kuriuos verslo struktūroms bus lengviau nupirkti, nes jų bus mažiau. Ar reikia mažinti Seimo narių skaičių?

Dionyzas Varkalis, Lietuvos piliečių sąjungos pirmininkas:

Per kelerius pastaruosius metus mes praradome apie milijoną gyventojų, todėl reikia peržiūrėti ir mažinti Seimo narių skaičių. Valdžia išvarė mūsų žmones. Ji pasirūpino priverstine emigracija, nes visas valstybines įmones išpardavė arba sunaikino, žmonėms atlyginimus sumažino iki absurdo. Ar žmogus gali išgyventi už minimalią 670 litų algą, kai kone tiek pat reikia mokėti už šildymą? Čia ne krizės pasekmės, o tai, jog mes niekada neturėjome valdžios, kuri galvotų valstybiškai. 141 parlamentaras atstovavo tiek žmonių, kiek šalyje gyveno prieš kelerius metus. Dabar jų nebėra, tad jiems nebereikia ir atstovauti, vadinasi, seimūnų turi sumažėti. Mums, likusiems Lietuvoje, yra per sunku išlaikyti tokį būrį parlamentarų. Nežinau, kiek jų turi būti, bet kad mažiau, tai faktas. Reikėtų apskaičiuoti likusių gyventojų ir reikalingo seimūnų skaičiaus proporciją. Reikia skaičiuoti, nes viską krauti ant žmonių pečių – nežmoniška. Jie jau nebeįstengia tiek pakelti. Manau, kad tikrai užtektų ir 90 Seimo narių.

Prieš

Mantas Varaška, Seimo narys:

Pasisakau už tai, kad liktų 141 Seimo narys. Šis skaičius jau nusistovėjęs, tokia yra Seimo veiklos praktika – pagal dabartinį skaičių yra sudaromi komitetai, kiti struktūriniai padaliniai, kurie įgyvendina parlamento funkcijas. Jei sumažėtų parlamentarų, reikėtų daug ką keisti. Man teko nagrinėti kitų šalių, kurios gyventojų skaičiumi labai panašios į mus, patirtį. Serbijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje, Juodkalnijoje yra beveik toks pat ir Seimo narių skaičius, tad mes iš kitų valstybių nelabai išsiskiriame. Be to, negirdžiu rimtų argumentų ir nematau priežasčių, kodėl reikėtų mažinti Seimo narių skaičių. Kita kalba apie tai, jog reikia keisti rinkimų sistemą – visi 141 parlamentaras turi būti išrinktas vienmandatėse apygardose. Ne paslaptis, kad šiandien nemažai politikų į Seimą išrenkami tik todėl, kad jie savo laimę atranda rinkimų sąrašuose. Jie neturi atsakomybės prieš konkrečius rinkėjus. Todėl ir kyla klausimas, ar tauta išrenka tuos, kuriais labiausiai pasitiki.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų