Kitąmet į Kauną turėtų atvykti investuotojų iš Izraelio delegacija. Tai patvirtino Kaune viešėjusi Izraelio ambasados Latvijoje ir Lietuvoje misijos vadovė Liat Wexelman.
"Šį kartą lankomės Kaune turėdami tikslą atidaryti parodą Lietuvos zoologijos sode, taip pat susitiksime su įvairiais kultūriniais partneriais. Stengiamės plėtoti bendradarbiavimą ne tik aukščiausiu lygiu, kai susitinka dviejų šalių vyriausybių atstovai arba ambasadoriai, bet ir kitomis plotmėmis", – tikino diplomatė, pastebėjusi, kad negatyvios naujienos apie Izraelį – akstinas bendrauti be tarpininkų.
"Dvišalių santykių plėtrą rodo ir liepą įvykęs Izraelio užsienio reikalų ministro Avigdoro Libermano vizitas Lietuvoje. Dėjome daug pastangų, kad šis aukštas pareigūnas pirmąkart atvyktų į jūsų šalį. Planavome kartu atvežti ir Izraelio verslininkų delegaciją, tačiau dėl techninių kliūčių sumanymą teko atidėti", – L.Wexelman tikisi, kad tokį investuotojų vizitą pavyks suorganizuoti kitąmet.
– Izraelio atstovai jau ne vienus metus kalba apie ambasados Lietuvoje būtinumą. Apie tokius planus Lietuvoje apsilankęs kalbėjo ir A.Libermanas. Kada šie planai bus įgyvendinti?
– Dar nėra sprendimo atidaryti ambasadą, todėl nežinau konkrečios datos. Tačiau visos struktūros, tarp jų ir parlamentas, palaiko mūsų idėją ir padeda spręsti visus techninius parengiamuosius dalykus.
– Kasmet Lietuvoje apsilanko apie 8 tūkst. turistų iš Izraelio, o jų išlaidos, kaip rodo Statistikos departamento duomenys, siekia 16 mln. litų per metus. Kaip Kaunas galėtų pritraukti daugiau turistų iš Izraelio?
– Didesnė dalis atvykstančiųjų iš Izraelio turi ryšių su Lietuva: jie arba jų tėvai, seneliai yra litvakai, yra gimę čia. Kai kurios kompanijos organizuoja keliones, siūlydamos aplankyti žydiškąjį Vilnių arba žydiškąjį Kauną. Tačiau viena pagrindinių problemų yra ta, kad tarp šalių nėra tiesioginių skrydžių. Klausimas jau svarstomas ir bus ieškoma sprendimo. Žinoma, yra užsakomųjų skrydžių, tačiau jų nepakanka. Šeimos, kurios planuoja atostogas, pamačiusios, kad nėra galimybės skristi tiesiogiai, dažniausiai pasirenka kitą maršrutą.
– Tiesioginės Izraelio investicijos Lietuvoje šiemet smuko perpus, iki 56 mln. litų. Ar Izraelio investuotojų dėmesys padidės pasibaigus sunkmečiui?
– Investicijų srauto mažėjimas susijęs su pasauline ekonomikos krize. Kartu džiaugiamės, kad Lietuva pakankamai sėkmingai priėmė sunkmečio iššūkį ir nenukentėjo pernelyg stipriai. Viena didžiausių Izraelio investuotojų Lietuvoje yra tarptautinė generinių vaistų lyderė grupė "Teva", kuriai priklauso "Sicor Biotech". Ši bendrovė neapsiriboja vietos rinka, kurdama naujus sudėtingus biotechnologinius vaistus bendradarbiauja su kitų "Teva" biofarmacinių produktų grupės įmonių mokslininkais. Šiuo metu dedame pastangas, kad į Izraelį atvyktų premjeras Andrius Kubilius. Praėjusį mėnesį jis gavo oficialų kvietimą iš Izraelio premjero Benjamino Netanyahu. Tikiuosi, kad šis vizitas įvyks. Vėliau tikimės atvežti verslininkų delegaciją į Baltijos šalis. Per susitikimus galėtų būti aptartos bendradarbiavimo galimybės.
– Šiuo metu Izraelio verslininkai daugiausia investuoja į privatų nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Kurios pramonės šakos dar galėtų dominti Izraelio investuotojus?
– Ko gero, Izraelio investuotojus labiausiai domintų aukštųjų technologijų sektorius, nes mes šioje srityje jau esame labai daug pasiekę. Tačiau investicijų galėtumėte pritraukti ir į kitas veiklos sritis.
– Tiesiogiai Izraelis mūsų šalyje kontroliuoja keliolika įmonių, kuriose dirba apie 300 žmonių. Ar, pagerinus verslo aplinką, šie skaičiai galėtų didėti? Kokios lengvatos aktualios Izraelio verslininkams?
– Mano nuomone, jūsų šalis yra pasirinkusi tinkamą investicijų pritraukimo politiką. Lietuva turi įvairių privalumų: esate jungiamoji grandis tarp Rytų ir Vakarų rinkų. Lietuviai supranta abiejų kultūrų mentalitetus. Dar vienas teigiamas dalykas yra ES fondų parama, kurią Lietuva pritraukia. Esminių pokyčių, susijusių su sprendimais, priimamais aukščiausiu lygiu, tikriausiai nereikia.
– Žydų bendruomenių turto kompensavimo klausimas Lietuvoje dar sprendžiamas. Koks jūsų požiūris šiuo klausimu?
– Izraelio ambasada Latvijoje ir Lietuvoje palaiko Lietuvos žydų bendruomenės pastangas siekiant turto kompensavimo. Pastebime, kad šioje srityje jau daug nuveikusi yra ir Lietuvos valdžia. Tikimės, kad klausimas bus išspręstas, nes tai susiję ne tik su pinigais, bet su teisingumo atkūrimu. Kartais tenka skaityti spaudoje kritiškų vertinimų šiuo klausimu, bet reikėtų suvokti, kad tai yra moralinė pareiga, kurią būtina padaryti.
– Izraelio ir Lietuvos aukštosios mokyklos bendradarbiauja įvairiais lygiais: plėtojami bendri moksliniai projektai, populiarios studentų mainų programos. Ar yra galimybių artimesniems ryšiams?
– Vytauto Didžiojo universitetas yra žinomas mūsų partneris, bendradarbiaujama ir su kitomis aukštosiomis mokyklomis – maždaug šimtas jaunuolių iš Izraelio studijuoja Kaune. Didžioji dalis yra pasirinkę medicinos studijas, nes Lietuva garsėja aukšto lygio medicinos specialistų rengimu. Mainų ir bendradarbiavimo programos apima ne tik studentus, bet ir dėstytojus. Sėkmingai plėtojame "Intelektualų forumo" projektą. Jau buvome surengę du tokius forumus, o trečias bus kitą pavasarį Kaune. Per forumą Lietuvos ir Izraelio intelektualai aptaria svarbias mokslines problemas.
Naujausi komentarai