Quantcast

Pagirtina premjero diplomatija

Šiandien pasakyti, kad Lietuvos užsienio politikoje yra mažai netikėtų ir įdomių pasažų, reiškia nieko nepasakyti. Po Valdo Adamkaus eros ji tapo nuobodžia, nykia ir be fantazijos. O jei kalbėtume apie santykius su mūsų buvusia strategine partnere Lenkija, tai, galima sakyti, kad įprastų šiltų santykių aukščiausiame lygyje jau aštuoneri metai tiesiog nėra.

Tačiau antradienį Varšuvoje įvykęs, net tris valandas trukęs premjero Sauliaus Skvernelio susitikimas su Lenkijos pilkuoju kardinolu, valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ partijos lyderiu Jaroslawu Kaczynskiu, yra neabejotina išimtis.

Neperdedant galima sakyti, kad šis premjero susitikimas yra kažkas neįtikėtino Lietuvai. O juk būtent tokios iniciatyvos mažai valstybei ieškant vietos globaliame pasaulyje yra daug svarbesnės nei parodomųjų vizitų diplomatija, kai neretai intriga būna tik tai, šalia ko bendroje nuotraukoje bus įamžinta mūsų prezidentė.

Skvernelio ir Kaczynskio susitikimas vyko akis į akį, be pašalinių ausų. Apie jo turinį beveik nieko nežinome, o gal ir nesužinosime. Tačiau viską pasako faktas, kad Lenkijoje be Kaczynskio valios jau dveji metai net plaukas nuo galvos nenukrenta.

Dar iškalbingesnis faktas, kad uždaras, užsienio kalbų nemokantis Kaczynskis apskritai labai retai susitinka su užsienio šalių lyderiais. Na, ir pagaliau trečias svarbus momentas yra tai, kad Kaczynskis su Skverneliu susitinka jau antrą kartą per vienerius metus.

Dar iškalbingesnis faktas, kad uždaras, užsienio kalbų nemokantis Kaczynskis apskritai labai retai susitinka su užsienio šalių lyderiais.

Pirmasis susitikimas įvyko dar Skverneliui nebūnant premjeru, prieš pat praėjusius Seimo rinkimus. O tai, kad antradienį Lietuvos premjeras susitiko ir su Lenkijos ministrų kabineto vadove Beata Szydlo, taip pat reikėtų vertinti kaip neeilinį įvykį pastarųjų metų abiejų šalių santykiuose.

Derėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad Skvernelio ir Kaczynskio susitikimai, kaip galima spėti, buvo organizuoti ne diplomatinėse aukštybėse, o horizontaliai. T.y. susitikimai tapo įmanomi dėka tų žmonių Lietuvoje ir Lenkijoje, kurie turi tarpusavio ryšių ir supranta, kokie svarbūs yra dvišaliai mūsų valstybių santykiai.

Premjeras Skvernelis negali pasigirti laimėjimais vidaus politikoje. Jo valdžia klimpsta profesionalais apsiskelbusių, bet itin neprofesionaliai politiką darančių ministrų liapsusuose ir žodinėse paties premjero improvizacijose. Ją skandina politinių gebėjimų stygius ir nuolatiniai Seimo valdančiosios daugumos skandalai.

Tačiau tai, kad Skvernelis nuo pat pirmosios darbo dienos bando išjudinti įstrigusius santykius su Lenkija ir daro tai nepaisydamas juodos tautininkiškos opozicijos tiek savoje, tiek kitose partijose, o taip pat ir prezidentūroje, yra verta išskirtinės pagarbos.

Birželį buvo nutrauktas daug metų trukęs ginčas dėl Lenkijos investicijų Lietuvoje ir pagaliau sutartį dėl krovinių gabenimo geležinkeliais tarifų pasirašė „Lietuvos geležinkeliai“ ir „Mažeikių naftos“ gamyklos savininkė „Orlen“.

Premjeras deda asmenines pastangas, kad Seimas priimtų įstatymą, įteisinantį originalią pavardžių rašybą asmens dokumentuose ir Lietuva pagaliau nutrauktų jai garbės nedarantį savo pačios piliečių nuosavybės teisių uzurpavimą.

Lietuvai yra ypač būtina Lenkijos parama siekiant sinchronizuoti mūsų elektros tinklus su Europos Sąjunga ir spaudžiant Baltarusiją dėl Astravo atominės jėgainės. Ką jau kalbėti apie bendrą gynybą.

Jei Skverneliui pavyktų sugrąžinti Lietuvos santykius su Lenkija į buvusį kadaise, vien to užtektų, kad jo premjerystė būtų vertinama teigiamai.

Kitas klausimas, ar tai jam pavyks? Klausimas, kaip į jo pastangas reaguos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Ramūno Karbauskio valstiečiai.

Nemažai daliai valstiečių tokios premjero iniciatyvos ne prie širdies. Antai jau trečiadienį Seimo Švietimo ir mokslo komitete turėtų būti prastumta itin juodašimtiška Lietuvių kalbos komisijos sudėtis. Tam, kad būtų sužlugdytas Skvernelio remiamo pavardžių rašybą dokumentuose liberalizuojančio įstatymo priėmimas.

Tai būtų tiesioginis smūgis šlapia mazgote premjerui į veidą. Geresniems santykiams su Lenkija – taip pat.


Šiame straipsnyje: Saulius Skvernelis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Bravo Valatkai

Bravo Valatkai  portretas
>>>>>>>>>>>>>>>>.

pikts

pikts portretas
valatka nevykėlis

Algirdas.

Algirdas. portretas
Man Valatka tai kazkoks demagogas ir jo tos demagogijos visiskai neidomios tas pats per ta pati.
VISI KOMENTARAI 7

Galerijos

  • Nusilenkti Mamai
    Nusilenkti Mamai

    Draugė net šastelėjo nuo mobiliojo telefono. „Nenoriu matyti to išsigimimo!“ – nė nedirstelėjo į nuotrauką, kurioje ant baltai užklotos pakylos gėlių jūroje guli ... šuo. Pašarvotas. Savo skausmu socialin...

  • Skaniai gyvename
    Skaniai gyvename

    Valgai vynuogę ir stebiesi: Pietų kraštų vaisius vidury žiemos. Kaduise, prieš 30 metų, ir rudenį negaudavai. O dabartės – bet kuriuo metu, bet kokiais kiekiais. Bet kažkas kikena: gal jis nežino, kaip tikros vynuogės atrodo: gels...

    13
  • Putinai kyla į paviršių
    Putinai kyla į paviršių

    Bolševikai nebuvo vienintelė jėga 1917-aisiais siekusi perimti valdžią Rusijoje. Tų pačių metų rugsėjo 10–13 d. (matyt, pagal Grigalijaus kalendorių) savo laimę išbandė ir generolas Lavras Georgijevičius (1870–1918), mies...

    8
  • Juoda – tai balta
    Juoda – tai balta

    Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos daugumos turėjo nė kiek nenustebinti kreivais minčių vingiais ne pirmąkart pasižyminčio Rusijos atstovo V. Nebenzios kritika dėl naujai parengto rezoliucijos projekto, šįkart liečiančio bosnių musulmonų gen...

    4
  • Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija
    Lietuvos ūkis metus pradėjo su nauja energija

    Statistikos departamento duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį Lietuvos bendrasis vidaus produktas per metus išaugo 2,9 proc., o palyginti su paskutiniuoju 2023 m. ketvirčiu jis padidėjo 0,8 proc. Didžiausią teigiamą įtaką BVP pokyči...

  • Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas
    Rinkimai – visuomenės brandos įvertinimas

    Rinkimai demokratinėje valstybėje – tai pirmiausia visuomenės brandumo įvertinimas, tarsi lakmuso popierėlis, parodantis, kiek laisvos Lietuvos piliečiai turi galimybių ir noro per rinkimus išreikšti savo valią ir lemti valstybės r...

    4
  • Rinkimų kampanija lygi nuliui
    Rinkimų kampanija lygi nuliui

    Rinkimų į valstybės vadovo postą šiemet nebus, prezidento institucija po D. Grybauskaitės – nususinta ir nebeaktuali. Tyla, ramybė ir bangų ošimas – kampanija lygi nuliui. Kybo tik keli ironiški premjerės plakatai tarp ...

    7
  • Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?
    Kaip prisivyti Europos Sąjungos vidurkį ne tik vartojant, bet ir kaupiant ateičiai?

    Pastarąjį dešimtmetį pajutome tikro „vakarietiško“ gyvenimo skonį. Mūsų jau nebestebina kavos puodelio kaina Madride, nes Vilniuje už jį mokame beveik tiek pat. Daugeliui savotišku standartu tapo ir savaitgalio kelion...

    3
  • (Ne)reikalingos knygos
    (Ne)reikalingos knygos

    Užbaigdami Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę, šiandien  bibliotekininkai leisis į žygį Plateliuose. Tai šios profesijos atstovų žinutė visuomenei, kad bibliotekininkai – ne tarp knygų lentynų užsisklendusi, o aktyvi,...

  • Vagių ir šliundrų sovietai
    Vagių ir šliundrų sovietai

    Niekas negali pasakyti, ką Josifas Visarionovičius Džiugašvilis (1878–1953) iš tiesų veikė nuo 1913-ųjų rudens iki 1917-ųjų pavasario, gyvendamas Sibiro tremtyje. ...

    19
Daugiau straipsnių