Paskutinį Prezidento Valdo Adamkaus metinį pranešimą politikai vertina kaip kadenciją baigiančio valstybės vadovo politinį testamentą, tačiau pasigenda jame daugiau kritikos ir buvusioms, ir dabartinei Vyriausybei.
Išskirtinis pranešimas
"Tai išskirtinis metinis pranešimas, nes tam tikra prasme tai dešimtmetį prezidento poste buvusio V.Adamkaus politinis testamentas", – sakė premjeras Andrius Kubilius, vakar Seime išklausęs valstybės vadovo kalbą.
Pasak ministro pirmininko, Prezidentas atkreipė dėmesį į būtinybę laikytis skaidresnės ir moralesnės politikos, ypač bendradarbiaujant su verslu. "V.Adamkus jau ne kartą apie tai yra kalbėjęs. Tie verslo ir politikos sąsajų pavojai žinomi ir matomi. Norint iš jų išsivaduoti, reikia daugiau moralės, skaidrumo", – teigė Vyriausybės vadovas.
A.Kubilius pritaria metiniame pranešime išsakytai minčiai, kad nėra gerai, jog Seimo rinkimai vyksta metų pabaigoje, kai turi būti priimamas kitų metų biudžetas. "Po rinkimų susiformavusiai naujai daugumai tenka verstis per galvą, kad galėtų patvirtinti sau priimtiną biudžetą, ypač kai reikia lipti iš krizės", – kalbėjo premjeras, leisdamas suprasti, jog jis pritartų, kad Seimo rinkimai iš rudens būtų perkelti į pavasarį.
Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas tvirtino, kad V.Adamkus savo pranešime daugiau kalbėjo ne apie praeitį, bet nustatė užduotis, kurias dera spręsti dabar ir ateityje. "Tai ekonominiai klausimai, biudžeto peržiūra, krizės įveikimas, teismų ir aukštojo mokslo reformos. Visa tai yra mūsų darbotvarkėje", – sakė parlamento vadovas.
Jis teigė metiniame pranešime kritikos nei sau, nei kokioms nors atskiroms personoms neišgirdęs. "Daugiau buvo ne kritikos, bet uždavinių, kuriuos turime išspręsti", – įsitikinęs Seimo pirmininkas.
Vyriausybėms kliuvo mažai
Kadenciją baigęs prezidentas Algirdas Brazauskas valstybės vadovo kalboje pasigedo kritikos dabartinei A.Kubiliaus Vyriausybei. "Ji labai daug klaidų padarė. Manau, skubėjimas visuomet atneša blogą rezultatą. Reikia skubėti lėtai ir apgalvotai. Nėr blogiau, kai Vyriausybė per skubėjimą pridaro klaidų, o paskui reikia grįžti jų taisyti", – sakė A.Brazauskas.
Kadenciją baigusiam prezidentui taip pat pasirodė, kad per mažai kritikuota ir buvusi, socialdemokrato Gedimino Kirkilo Vyriausybė. "Tos kritikos buvo mažoka, bet ji labai teisinga, nes socialdemokratai per pastaruosius dvejus metus, ypač 2008-aisiais, padarė daug klaidų formuodami biudžetą, tvarkydami valstybės iždo reikalus. Jeigu pernai būtume įvykdę biudžetą, šiemet turėtume mažiau problemų", – įsitikinęs Lietuvos socialdemokratų partijos garbės pirmininkas A.Brazauskas.
Pats buvęs premjeras G.Kirkilas sakė metiniame pranešime išgirdęs priekaištų buvusiai jo vadovaujamai mažumos Vyriausybei, kad ji labiau rūpinosi ne reformomis, o kaip išlikti. "Nemanau, kad į tą išlikimo klausimą kreipėme didelį dėmesį. Tiesiog niekas neprisiėmė politinės atsakomybės, tai padarėme tik mes, suformuodami mažumos Vyriausybę, kuriai, žinoma, nebuvo lengva dirbti", – teigė jis.
G.Kirkilas taip pat nesutinka, kad jo vadovaujama Vyriausybė suformavo nerealų pernykštį biudžetą. "Manau, kad suformavome tokį biudžetą, kokį leido suformuoti Seimas. Nes nuo jame susiformavusios daugumos priklauso, koks bus biudžetas, o ne nuo mažumos Vyriausybės", – kalbėjo ekspremjeras.
Atsibodo pastovumas
Buvęs Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas metinėje Prezidento kalboje teigė pasigedęs konkretumo ir tikėjimo. "Susidaro slogus įspūdis, nes dar kartą konstatuojamos visiems žinomos problemos, tačiau siūlymų ką daryti, o tuo labiau politinės valios, kuri vykdomąją valdžią priverstų tuos pasiūlymus įgyvendinti – nebuvo", – sakė Naujosios sąjungos lyderis.
Opozicinės Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas teigė V.Adamkaus pranešime pasigedęs savikritiško požiūrio į save ir savo veiksmus. "Įdėmiai išklausiau visus jo pastarųjų metų pranešimus, todėl galėjau 90 proc. šio pranešimo atspėti, nes jis nesiskiria nuo ankstesnių. Mane labai stebina jo nuoseklumas – metų metus skaityti tą patį pranešimą, todėl pasitikėjimas šiuo žmogumi abejotinas", – sakė Darbo partijos pirmininkas.
Komentarai
Tomas Janeliūnas,
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas
Prezidentas Valdas Adamkus paskutiniu metiniu pranešimu turėjo gerą progą parodyti ryžtingą poziciją, tačiau pasirinko nekonfliktišką stilių ir mandagų toną dabartinės ir buvusios Vyriausybės atžvilgiu. Prezidento turbūt viena iš stiprybių yra, kad jis sugeba balansuoti ir išlaikyti autoritetą be didesnių konfliktų, kurių epicentre galėtų būti. Kita vertus, toks pranešimas, koks yra, turi mažai įtakos politikos pokyčiams. Jis yra įvertinančio, apžvalginio pobūdžio, kuris nesuteikia paskatų nei keisti dabartinę politiką, nei visuomenei ryžtingiau jaustis reikalaujant pokyčių. Pranešimas panašus į daugelį kitų V.Adamkaus metinių pranešimų. Vis dėlto aiškių nuorodų į savo paties iniciatyvą ar pozicijas, manau, galėjo būti daugiau. Prezidentas gali drąsiai siūlyti tiek vyriausybėms keistis, tiek demonstruoti ryžtą siekti pirmalaikių Seimo rinkimų. Šiuo atveju daugiau buvo apeliuojama į buvusio Seimo ir Vyriausybės praleistas galimybes. Kaip bendras tonas pranešime vyrauja apgailestavimas ir, mano nuomone, paskutinis pranešimas galėjo būti labiau akcentuotas ir skirtas dinamiškesniems sprendimams siūlyti, galbūt pageidavimams ir palinkėjimams, ko Prezidentas tikėtųsi iš būsimo šalies vadovo", – kalbėjo politologas.
Kęstutis Girnius,
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, apžvalgininkas
Daugiausia užsienio politikos srityje veikiantis Prezidentas aiškiai gali pabrėžti neabejotinus šios srities laimėjimus. Tačiau šalies vadovas, nors ir neatsisako Lietuvos kaip regiono centro idėjos, nepaaiškina, kaip maža šalis gali būti regiono centru. Prezidentas paminėjo, jog reikia plėtoti ryšius su Lenkija, JAV, Vyšegrado šalimis, rūpintis ES Rytų partneryste. Pernelyg ambicinga. Ar nereikėtų suteikti pirmenybės konkretiems dalykams, kuriuos maža šalis galėtų įgyvendinti?
Pasigedau įvertinimo, ką jis pats padarė, ar su krize gerai kovojo, ar laiku įspėjo apie tai, kas laukia. Kalba nesusieta su pačiu asmeniu – kur šituose įvykiuose yra Prezidentas? Apskritai jautėsi mokytojo tonas: apie tai, kas įvyko, duodamos pastabos iš viršaus.
Naujausi komentarai