Latvijoje uždraudus rūkyti daugiabučių namų balkonuose, Lietuvoje taip pat kilo diskusija, ar tokia praktika reikalinga. Šiuo metu Lietuvoje rūkyti daugiabučiuose namuose draudžiama tik laiptinėse ir kitose bendrojo naudojimo patalpose. Rūkaliai prieš sumanymą drausti rūkyti balkonuose stojo piestu – esą tai jų privati erdvė ir joje gyventojai gali daryti, ką tik nori. Tačiau draudimo šalininkai pasisako už tai, kad balkonas yra viešoji erdvė, o joje rūkantys žmonės kenkia savo kaimynų sveikatai, todėl tai ir reikia pažaboti. Ar reikia uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose?
Už
Juozas Antanaitis, Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidentas:
– Lietuvoje kilusi diskusija apie draudimą rūkyti balkonuose yra tarsi nevilties šauksmas. Diskusija – labai gera ir norėtųsi, kad ji įgautų kūną, taptų teisės aktu, kuris draustų rūkyti balkonuose. Turbūt kiekvienas prisimena, kiek buvo riksmų ir klyksmų, kai imta kalbėti apie draudimą rūkyti viešojo maitinimo įstaigose. Tačiau toks draudimas įsigaliojo ir dabar visi patenkinti, net rūkaliai. Todėl manau, kad tikrai nieko blogo neatsitiks, jei bus draudžiama rūkyti ne tik daugiabučio namo laiptinėse, bet ir balkonuose. Girdėjau, kad tokio draudimo priešininkai aiškina, jog tai bus lindimas į privačią erdvę. Nieko panašaus – balkonas yra visuomeninė erdvė, jis, kaip statybos konstrukcija, yra bendrojo naudojimo objektas. Aišku, jei lodžija Registrų centre įteisinta kaip turto vienetas, tai ji yra žmogaus nuosavybė ir joje savininkas gali daryti, ką nori, kad tik nekenktų tretiesiems asmenims. O jei balkonas neįskaičiuojamas į bendrą buto plotą, vadinasi, jis yra kitos paskirties, o ne privati nuosavybė. Namo administratoriai galėtų įrengti rūkaliams skirtą vietą – gal kur nors rūsyje, kur susirinkę kaimynai nuodytų save, o ne kitus, pabendrautų ir gal net susidraugautų.
Prieš
Artūras Šulcas, Klaipėdos mero pavaduotojas:
– Vienareikšmiškai pasisakau prieš draudimą rūkyti balkonuose, nes jie yra privati erdvė. Tenka apgailestauti, kad valdžia vis labiau nori kištis į privačią žmogaus erdvę. Organiškai esu prieš tokius dalykus. Viena partija jau bandė pas žmones į lovas lipti ir aiškinti, kas ir su kuo turi miegoti, kad būtų šeima. Privati erdvė yra neliečiama. Aišku, balkonai siejasi ir su aplinka, todėl tam tikra problema dėl rūkymo juose egzistuoja. Tačiau nemanau, kad toks draudimas turi būti nustatytas visiems iš karto, nes tuoj prasidės, kad ir kaimietis savo sodyboje negalės rūkyti, nes į kaimyno kiemą dūmai sklinda. Valdžia neturėtų kištis ten, kur žmonės patys gali susitarti. Tai galioja ir draudimui rūkyti balkonuose. Kiekvieno daugiabučio namo gyventojai gali pasitvirtinti vidaus tvarkos taisykles, kuriose ir būtų numatyta, ar balkonuose galima rūkyti, ar draudžiama. Jei toks sprendimas dėl draudimo rūkyti būtų visuotinis, tai būtų eilinis sprendimas, kurio neįmanoma sukontroliuoti. Kaip įrodyti, kad žmogus rūkė balkone? Įsiveržti į jo butą, rasti nuorūką ir ištirti ant jos rastą DNR? Kiek tokia procedūra kainuotų?
Naujausi komentarai