Šiandien turėtų paaiškėti, kas laukia nacionalinio investuotojo "Leo LT", įkurto Lietuvos energetinei nepriklausomybei nuo Rusijos užtikrinti.
Šiandien "Leo LT" stebėtojų taryba turėtų atleisti iš pareigų netikėtai atsistatydinusį vadovą ir galbūt visą bendrovės valdybą. Kol kas neaišku, ar stebėtojų taryba šiandien paskirs naują vadovą. Partijų, kurios po Seimo rinkimų pretenduoja sudaryti Vyriausybę, vadovai vieningai spaudžia to nedaryti, o visi žiniasklaidos minime galimi R.Juozaičio įpėdiniai kaip velnias kryžiaus kratosi šių pareigų.
Naujam "Leo LT" vadovui bus išties sunku. Nepaisant visų trukdžių sėkmingai sukurtas nacionalinis investuotojas pastaruoju metu vis labiau stringa. Netikėtą drąsą parodęs Kainų komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys bando numalšinti "Leo LT" apetitą ir neleidžia energetikos projektų finansuoti tik iš mokesčių mokėtojų kišenės. Nei nacionalinio investuotojo vadovybei, nei Vyriausybei nepavyksta rasti bendros kalbos su Latvija dėl elektros tilto į Švediją tiesimo. Iki šiol atrodė, kad bent jau elektros tilto su Lenkija projektas juda be trikdžių, bet ir ten gaisras – atsistatydino jam įgyvendinti įkurtos bendrovės "LitPolLink" vadovas Vidmantas Jankauskas.
Dar daugiau sunkumų laukia ateityje. Lietuvos Konstitucinis Teismas nagrinės Seimo narių kreipimąsi, kuriame abejojama, ar "Leo LT" įkurtas laikantis įstatymų. Be to, Europos Komisija gali nurodyti, kad nacionalinis investuotojas neatitinka ES Elektros direktyvos reikalavimų.
Negana to, po sėkmingo pirmojo Seimo rinkimų turo išdrąsėjusi opozicija ėmė gąsdinti, kad patekusi į valdžią perims nacionalinį investuotoją į savo rankas.
Seimo konservatorių frakcijos narys teisininkas Kęstutis Čilinskas jau kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą prašydamas įvertinti, ar "Leo LT" valdymo modelio sukūrimo ir veikimo schema nėra korupcinė. K.Čilinsko argumentai gana rimti.
Anot jo, Vyriausybės ir privačių "VP dešimtuko" investuotojų valdoma "Leo LT" iš antrinių įmonių gauna milijardines pajamas, o elektros tiltų ir naujos atominės elektrinės statybos išlaidas dengia valstybė. Kitaip sakant, sąskaitas apmoka mokesčių mokėtojai, o pelną pasiima privilegijuotų asmenų grupė.
K.Čilinskas taip pat atkreipia dėmesį, jog nacionalinio investuotojo bendrovę pagal akcijų skaičių (61,7 proc.) tarsi turėtų kontroliuoti Vyriausybė, tačiau iš tiesų ją valdo "VP dešimtukui" atstovaujanti "NDX energija", turinti vos 38,3 proc. akcijų. "Leo LT" valdyboje nėra nė vieno valstybės atstovo, o stebėtojų taryboje – vos vienas iš keliolikos.
Vyriausybė į šiuos argumentus kol kas neturi ką atsakyti. O gal atsakymas yra prasidėjusi nacionalinio investuotojo vadovybės kaita?
Naujausi komentarai