Pereiti į pagrindinį turinį

„Vilniaus vandenys“ - kainą didinti ar ne?

2010-04-27 15:54
„Vilniaus vandenys“ - kainą didinti ar ne?
„Vilniaus vandenys“ - kainą didinti ar ne? / Scanpix nuotr.

Vilniuje jau kurį laiką vyksta diskusijos dėl „Vilniaus vandenų“ noro padidinti 50 procentų šalto vandens kainas nuo 4,22 Lt (su PVM) iki 6,32 Lt už 1 kubinį metrą.

Įmonės vadovas nurodo keletą priežasčių, kodėl kainas būtina didinti: pirmoji – nes jau dešimt metų nekeista šalto vandens kaina. Antroji: sostinėje mokestis už šaltą vandenį yra mažiausias visoje Lietuvoje. Trečia: šalto vandens kainas būtina perskaičiuoti dėl sąnaudų didėjimo – išaugusių elektros, šilumos energijos, kuro, dumblo tvarkymo kainų. Ketvirta:  reikalingos papildomos lėšos modernizuoti vandentiekį ir nuotėkų tinklus bei dumblo, nuotėkų valymo įrenginių statybai. Ir penkta: krito vandens suvartojimas.

Taigi ir panagrinėkime teiginius paeiliui:

Pirmas ir antras teiginys negali būti net svarstomi, nes laikas, kada paskutinį kartą  nustatytos vandens kainos nėra pagrindas jas didinti, kaip ir argumentas, kad iki šiol vilniečiai mokėjo mažiau nei kitų miestų gyventojai.

Išaugusios sąnaudos ir sumažėjęs vartojimas – taip, tai jau argumentas, bet ne visos sąnaudos išaugo, nemažai jų sumažėjo, pvz., statybos ir remonto darbų kainos krito net 30 proc. Be to, sumažėjo darbo užmokestis. „Vilniaus vandenys“ iki šiol gaudavo didelę ES paramą tinklams modernizuoti ir pajungti naujus vartotojus, kartu šimtamilijoninė ES parama padėjo modernizuoti valdymą bei mažinti sąnaudas.

Todėl išaugusios elektros kainos tikrai negali tiek paveikti vandens kainodaros, kad vanduo brangtų 50 proc. Dėl vartojimo mažėjimo – argumentas suprantamas, bet įmonės tai sprendžia mažindamos sąnaudas ir skatindamos paklausą. Patarimas: „Vilniaus vandenims“ pradėti aktyvią reklamos kampaniją, kuri parodytų, kokia tikrai gera Vilniaus vandens kokybė ir  vilniečiams tikrai nėra reikalo pirkti vandenį parduotuvėse, vežti jį namus. Vieno „Vilniaus vandenų“ kubinio metro vandens kaina yra lygi vieno 1,5 litro plastikinio vandens butelio kainai. Dar pridėkime vykimo į parduotuvę kaštus, šiukšlių išvežimą, gausite rezultatą -  2000 litrų  prieš 1,5 litro. Aš asmeniškai geriu „Vilniaus vandenų“ vandenį, įsipilu į ąsotį ir laikau šaldytuve.

Ketvirta, reikalingos lėšos statyti dumblo valymo ir utilizavimo įrenginius. Štai čia ir yra tikroji priežastis. Ir dėl jos dabartinė nauja „Vilniaus vandenų“ administracija nėra kalta. Prieš kelerius metus buvo atliktas dumblo utilizavimo įrenginių pirkimas ne konkurso tvarka, kurio kaina – apie 200 mln. litų, nors, ekspertų teigimu, tokie įrenginiai, parinkus teisingą techninį sprendimą ir perkant darbus konkurso būdu, kainuotų ne daugiau nei 100 mln. Lt, t. y. perpus pigiau. Šie darbai jau pradėti, o dabar dėl lėšų trūkumo sustabdyti. Planuota ES parama nėra gauta ir tikriausiai nebus, nes pažeistos pirkimo procedūros ir darbai jau pradėti (plačiau apie sostinės Lazdynų mikrorajono gyventojų viltis, pastačius minėtus įrenginius, – čia).

Štai šie keisti „Vilniaus vandenų“  vadovų sprendimai ir yra priežastis, kodėl reikia kainą didinti net 50 proc. Gerai, kad šiuos keistus pirkimus pastebėjo Ūkio ministerija bei Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK), kuri nesvarstys įmonės prašymo didinti paslaugų įkainius, kol nebus įvertinti viešieji pirkimai. Jei paaiškės, kad būta nesąžiningų veiksmų, kalti asmenys bus nubausti. „Vilniaus vandenų“ direktorius D. Norkus pažadėjo artimiausiu metu tai apsvarstyti su Ūkio ministerijos ir Viešųjų pirkimų tarnybos vadovais. Taip pat įmonės atstovai atkreipia dėmesį, kad UAB „Vilniaus vandenys“ 2009 metais 87 proc. vykdytų viešųjų pirkimų buvo atlikta buvusių vadovų.

Priminsiu, kad iki šiol (kaip visada, labai ilgai) teisėsauga tiria buvusių „Vilniaus vandenų“ vadovų piktnaudžiavimą savo pareigomis, kada net dar man būnant meru, pateikėme faktus apie įmonės vadovų gaunamus atlyginimus, kurie siekė ir po 50 tūkstančių litų per mėnesį, darbų pirkimus iš susijusių įmonių be konkurso ir t. t. Tuomet per vargus atleistas direktorius sugebėjo „sirgti“ daugiau nei 9 mėnesius ir buvo aršiai ginamas tuometinių Vilniaus miesto tarybos politikų ir iš kairės, ir iš dešinės, ir iš liberalų.

Taigi vilniečiai neturi primokėti už blogą ir neskaidrų politikų bei įmonės vadovų darbą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų