Klaipėdos apygardos teisme antradienį Generalinės prokuratūros prokuroras Zdislavas Tuliševskis Henriką Daktarą ir Egidijų Abarių pasiūlė įkalinti iki gyvos galvos.
„Lietuvos istorija leidžia didžiuotis valstybe, suvokti, kad čia gyvena sąžiningi ir garbingi žmonės. Bet kaip mėnulis turi dvi puse, taip ir šalies istorijoje yra tamsiųjų puslapių. Viliuosi, kad šis procesas leis užskleisti vieną jų – Daktarų gaujos laikmetį“, – pradėjo kaltinamąją kalbą prokuroras.
Nekartodamas kiekvieno liudytojo bei kaltinamojo žodžių Z.Tuliševskis apibendrino kaltinimo argumentus. Vieni rimčiausių – kelių nusikalstamo susivienijimo narių liudijimai prieš vadeivas – H.Daktarą ir E.Abarių.
„Tarybiniais metais buvo gyvas pasakymas, kad neprisipažinęs gali išsisukti nuo bausmės, o jei prisipažinsi, būtinai sėsi. Ši byla parodė, kad vis daugiau nusikaltusių asmenų nusprendžia pasinaudoti valstybės jiems suteikiama galimybe apvalyti sąžinę ir padėti tyrimui“, – teigė prokuroras.
Aptardamas su teisėsauga bendrauti ir atvirai papasakoti apie Daktarų vykdytas piktadarybes kaltinamųjų parodymus Z.Tuliševskis neslėpė žinąs, kad gynėjai juos bandys nupiešti tamsiausiomis spalvomis – kaip nusikaltėlius, girtuoklius ir melagius. Tačiau būtent jų liudijimai tapo vienais svariausių argumentų kaltinant H.Daktarą ir E.Abarių bei išaiškinant ne vieną žiaurų nusikaltimą.
Valstybės kaltintojas pripažino, kad H.Daktaro autoritetas dar gyvas, pamatę juos ne vienas liudytojas, o ir teisiamasis sušvelnino ikiteisminio tyrimo metu duotus parodymus.
Iki pietų prokuroras aptarė visus kaltinimo epizodus. Jis pripažino, kad ne visi kaltinimai pasitvirtino. Todėl Gytį Jėžerį, dėl kaltinimo dalyvavus žudant Arvydą Mučinską, ir Rolandą Zavecką, dėl vilkiko su kontrabandinėmis cigaretėmis pagrobimo, Z.Tuliševskis pasiūlė išteisinti.
„Didžiausia atsakomybė už visas gaujos įvykdytas piktadarybes tenka susivienijimo organizatoriams ir vadeivoms H.Daktarui ir E.Abariui, – teigė prokuroras Z.Tuliševskis. – Pagrindinis jų motyvas buvo pelnytis iš nusikalstamos veiklos. Jaunieji susivienijimo nariai stengėsi gerai pasirodyti prieš „senius“ ir kilti nusikalstamos karjeros laiptais.“
Faktinį nusikalstamo susivienijimo vadeivą Henriką Daktarą, be kurio žinios nevykdytas nė vienas nusikaltimas, o jų atnešta nauda mėgavosi ir gaujos kūrėjai, pasiūlyta kalėjime laikyti iki mirties. Nuteisti iki gyvos galvos prokuroras jį pasiūlė bene tris kartus.
Kaltintojas teigė, kad H.Daktaras žinojo apie rengiamus nusikaltimus ir juos planavo net būdamas už grotų. Apie tai byloja ir šiandien pas kalinius randami šimtai mobiliojo ryšio telefonų bei nuteisiami korumpuoti pataisos namų pareigūnai.
Iki gyvos galvos įkalintą laikyti prokuroras pasiūlė ir pilkuoju gaujos kardinolu vadinamą Egidijų Abarių.
Nors abu vyrai žinojo, kad kaltintojas prašys jiems tokių griežtų bausmių, po kaltinamosios kalbos jų nuotaika buvo prislėgta.
Gaujos nariams pasiūlytos skirtingos bausmės, nors daugelį nusikaltimų jie vykdė drauge. Kaltintojas prašė teismą atsižvelgti į faktą, kad kai kurie teisiamieji padėjo išaiškinti nusikaltimus.
Vienas seniausių H.Daktaro buvusių draugų, kartu kalėjęs dar Rusijos kalėjime Sibire ir nuo jo nusisukęs mainais už laisvę Rimvydas Žilinskas sulaukė siūlymo bausti švelniausia bausme – 1 metų ir 3 mėnesių laisvės apribojimu. Tai yra tiek laiko jis privalėtų nuo 22 iki 6 val. ryto nekelti kojos iš namų.
Vidmantui Gudzinskui, taip pat aktyviai bendradarbiavusiam su pareigūnais, pasiūlyta 5 metų nelaisvės bausmė.
Virginijų Silvestravičių paprašyta nuteisti 9 metams, Vaidui Vansevičiui – 8 metų, Saulių Vaitukaitį – 4 metų, Renaldą Stončių – 5 metų, Ramūną Stanionį – 7 metams laisvės atėmimo.
Jeigu teismas skirtų tokias bausmes, kokias pasiūlė kaltintojas, daugeliui šių vyrų netektų nė dienos ar bent labai trumpai būti už grotų. Mat būtų įskaityti metai praleisti pataisos namuose už nusikaltimus, už kuriuos jie buvo nuteisti kitose bylose.
Ištikimi H.Daktarui likę ir nei savo nei gaujos vadeivos kaltės nepripažinę vyrai, prokuroro manymu, turi būti baudžiami kur kas griežčiau.
Rolandą Zavecką pasiūlyta įkalinti 16 metų, Gytį Ježerį – 12 metų, Arūną Šimėną –13 metų, Andrių Gudomską – 10 su puse metų.
Rimgaudui Lantuchui, kuris ikiteisminio tyrimo metu atviravo apie gaujos vadus, tačiau teisme išsigando ir paneigė, ką anksčiau sakęs, pasiūlyta nubausti 14 metų nelaisve.
Vyriausi amžiumi ir aktyviai nedalyvavę gaujos veikloje Nikolajus Archipovas, drauge su gauja suplanavęs savo namo susprogdinimą, siekiant apgauti draudimo bendrovę, bei Kazys Petronis, kurio valdose buvo paslėptas Daktarų arsenalas, prokuroro pasigailėjimo nesulaukė. Pirmajam pasiūlyta bausmė 6 su puse metų nelaisvės bausmė, antrajam – metais daugiau.
Kaltintojas prašė teismą konfiskuoti nusikalstamu būdu įgytą gaujos narių turtą.
Nors vienas nukentėjusiųjų atsisakė pretenzijų Daktarams dėl 400 tūkst. litų, prokuroro manymu, ši suma turi būti konfiskuota iš kaltųjų, nes jie įgyti neteisėtai.
Ko gero gaujos narių nužudytų aukų artimieji turės nusivilti, nes jų ieškiniai, kuriais prašoma atlyginti neturtinę žalą, greičiausiai, bus atmesti. Mat įstatymas dėl neturtinės žalos atlyginimo įsiteisėjo tik 2001 metais, o atgaline data jo taikyti negalima.
Užtat ne vieną dešimtį bei šimtą tūkstančių litų, kuriuos nukentėjusieji prarado dėl gaujos nusikaltimų, veikiausiai teismas priteis kaip turtinės žalos atlyginimą.
Ginamųjų kalbų išklausyti teismas susirinks spalio viduryje.
Viena garsiausių Lietuvos nusikalstamų grupuočių Kauno „daktarai“ susikūrė 1993 metais.
Naujausi komentarai