Pasiekęs nuspėjamą pergalę prezidento rinkimuose Baltarusijos lyderis Aleksandras Lukašenka pateisino šiurkštų opozicijos daugiatūkstantinio mitingo išvaikymą ir jos lyderių areštus, pažadėdamas padaryti galą "betvarkiškai demokratijai" ir atsakydamas į Vakarų pateikiamą neigiamą rinkimų vertinimą.
CRK duomenimis, 16 metų šalį valdantį A.Lukašenką parėmė 79,67 procentų rinkėjų. Kitiems devyniems kandidatams liko statistinės paklaidos dydžio balsų skaičius.
Septyni susiskaldžiusios opozicijos lyderiai kalbėjo apie rengiamas klastotes ir sukvietė maždaug 20 tūkst. savo šalininkų į aikštę priešais vyriausybės rūmus pasibaigus rinkimams sekmadienį.
Pirmadienio naktį kai demonstrantai pradėjo daužyti stiklus vyriausybės rūmų pirmame aukšte ir pamėgino įsiveržti į vidų per centrines duris, specialiosios paskirties milicijos būrys (OMON) išvaikė daugiatūkstantinę minią, mušdamas žmones guminėmis lazdomis.
Kaip pranešė aktyvistai, milicija sulaikė septynis opozicijos kandidatus, o A.Lukašenka sakė, kad buvo sulaikyti 639 žmonės.
"Tai, kas įvyko vakar Minske - tai ne demokratija, o banditizmas. Vandalai ir siautėtojai prarado žmogiškąjį veidą ir sužvėrėjo. Teisėsaugos institucijų darbuotojai tirtai stojo prieš barbariškumą ir griovimą", - sakė A.Lukašenka pirmadienį spaudos konferencijoje.
GRIEŽTUMAS
Anksčiau VRM pareiškė, kad tarp sulaikytųjų buvo daugiausia "bedarbiai piliečiai ir įvairių mokymo įstaigų moksleiviai, apsvaigę nuo alkoholio", o mitingo vietoje buvo rasta "daug" medinių lazdų, armatūros gabalų ir alkoholio butelių.
Opozicijos kandidatas, organizacijos "Kalbėk tiesą" lyderis ir populiarus poetas Vladimiras Nekliajevas po susiginčijimo su omonininkais buvo sumuštas ir dėl galvos sužeidimo nuvežtas be sąmonės į ligoninę, iš kur jėgą buvo paimtas į miliciją. Jo žmona Olga sako, kad iki šiol valdžia nepraneša, kur jis yra.
"Mes perėjome Rubikoną. Jūs pradėjote pulti vyriausybės pastatą ir milicija jums labai švelniai atsakė. Niekas nežuvo. O kad lazda per galvą gavote, tai labai švelnu", - pateisino A.Lukašenka milicijos šiurkštumą.
A.Lukašenka sakė, kad V.Nekliajevas, drauge su kitu kandidatu Vitalijumi Rymaševskiu mėgino pasislėpti ligoninėje nuo atsakomybės už masinių protestų organizavimą.
"Jūs rėkėte, kad milicija sumušė Nekliajevą. Pasirodo milicija čia niekuo dėta...Mes juos paėmėme iš ligoninės...Norite pasikalbėti su jais - ateikite į tardymo izoliatorių", - pridūrė jis.
VAKARŲ KRITIKA
Vakarų reagavimas buvo vienintelė dabartinės rinkimų kampanijos intriga, kai Kremlius susitaikė su A.Lukašenka, o Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pareiškė, kad Baltarusijos lyderio pozicija dėl prisijungimo prie Muitų sąjungos "verta pagarbos ir paramos".
Kai Minsko santykiai su Maskva buvo labiausiai pašliję, Europos Sąjunga (ES) žadėjo A.Lukašenkai "perkrovimą" ir finansinę paramą, jeigu šie rinkimai bus demokratiški. Minskas tikėjosi, kad Vakarai palankiai vertins rinkimus.
Dauguma rinkėjų pripažino, kad dabartinė rinkimų kampanija - liberališkiausia per 16 metų: valdžia įregistravo rekordinį kandidatų skaičių, leido jiems dalyvauti tiesioginėse televizijos laidose ir žiūrėjo pro pirštus į smulkius pažeidimus renkant parašus.
Tačiau Vakarai ir Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) atstovai sukritikavo šiurkščius valdžios veiksmus, opozicijos atstovų negalėjimą dalyvauti skaičiuojant balsus ir neskaidrią išankstinio balsavimo procedūrą, kai per penkias rinkimų dienas balsavo 23 proc. rinkėjų.
"Aš labai tikėjausi kad šįkart galėsime duoti labiau teigiamą įvertinimą. Deja, tai neįmanoma, dėl balsų skaičiavimo trūkumų ir šiurkštaus valdžios atsako į vakarykštę demonstraciją", - sakė ESBO stebėtojų misijos vadovas Geertas Ahrensas savo pareiškime.
A.Lukašenka mano, kad ESBO neturėjo teisės vertinti milicijos veiksmus:
"Ką bendra turi ESBO ekspertai su įvykiais, kurie įvyko, kai rinkimai baigėsi? Tai buvo po rinkimų", - sakė jis.
Tačiau vėliau savo kalboje A.Lukašenka pažymėjo, kad ESBO išvados, kuriose kalbama apie teigiamus rinkimų proceso pokyčius, buvo "žingsnis į priekį, palyginti su tuo, kas buvo".
Ankstesniuose 2006 metų rinkimuose A.Lukašenka, surinkęs 83 proc. balsų, susilaukė Vakarų sankcijų. Dėl mitingų išvaikymo ES paskelbė Minskui vizų sankcijas, o ankstesnė JAV administracija ėmėsi sankcijų Baltarusijos įmonėms ir pavadino Baltarusiją "paskutine diktatūra Europoje".
Pirmadienį stebėtojai iš NVS pripažino, kad prezidento rinkimai Baltarusijoje buvo demokratiški, ir pavadino teisėtais valdžios veiksmus užkirsti kelią riaušėms ir išvaikyti mitingą.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas nepateikė pirmadienį Baltarusijos valdžios veiksmų įvertinimo, pavadindamas situaciją dėl rinkimų "Baltarusijos vidaus reikalu".
"BETVARKIŠKOS DEMOKRATIJOS" SAULĖLYDIS
Pirmadienį A.Lukašenka pareiškė, kad atšilimo laikotarpis šalyje baigėsi, o sulaikyti opozicijos lyderiai "sėdės visi pagal įstatymus".
"Tardytojas ir teisėjas - kreipkitės ten. Aš į kalėjimą nesodinu", - atsakė A.Lukašenka į klausimą, koks bus opozicijos lyderių likimas.
"Pas mus niekas nieko nesugrūs į kalėjimą, kol jis pats ten nepateks. Kai kurie tiesiog prašyte prašydamiesi ten lenda. Jį atitrauki iš ten, o jis visi viena ten lenda", - sakė jis.
Prezidentas, tiesa, nekritikavo tautinės partijos Baltarusijos liaudies fronto vadovo pavaduotojo Grigorijaus Kostusevo, netikėtai pavadindamas politiką "principingu".
"Daugiau betvarkiškos demokratijos šalyje nebus! Mes daugiau niekam nemėginsime patikti. Nėra ko jiems (Vakarams) lankstytis. Visada elgsimės principingai", - sakė Baltarusijos vadovas.
A.Lukašenka taip pat pažadėjo sugriežtinti požiūrį į nepriklausomą spaudą.
"Mes principingai žiūrėsime į jūsų publikacijas. Užteks tyčiotis iš valdžios. Už kiekvieną parašytą žodį jūs atsakysite!", - pagrasino jis.
Naujausi komentarai