Kipras – vieta, kurioje gimė graikų meilės deivė Afroditė. Deja, ši sala iki šiol nėra vieninga.
Kipras padalytas 1974 m. Šiaurinę salos dalį, vadinamąjį turkų Kiprą, užėmė turkų kariuomenė. Iki šiol šiaurinėje salos dalyje dislokuota nuo 30 iki 40 tūkst. turkų karių.
Tiesa, šiaurinį Kiprą pripažįsta tik Turkija. Kartu turkai nepripažįsta pietinio, vadinamojo graikų Kipro.
Demarkacinė linija driekiasi iš salos rytų į vakarus. Ji dalija ir šalies sostinę Nikosiją. Linija vadinama žaliąja.
Sienos perėjimo punktų ties ja nedaug. Pasienyje neramumų pasitaiko labai retai, tačiau sieną iki šiol prižiūri Jungtinių Tautų (JT) pajėgos.
Nors dėl šiaurinio Kipro statuso buvo organizuotos ne vienos derybos, šiuo metu bet kokios kalbos įšaldytos.
Vilčių susitarti, regis, mažai. Kiprui beldžiantis į ES duris Bendrija pasiūlė atnaujinti 2003 m. JT parengtą salos suvienijimo planą.
Nors Kipro turkai sutiko dėl plano, jį referendume atmetė pietinio Kipro gyventojai. Taigi, į ES įstojo tik pietinė Kipro dalis.
Viltys susivienyti atgijo 2008 m., kai graikų Kipro vadovu buvo išrinktas Demetris Christophas. Jis nedelsdamas kibo derėtis su turkų Kipro lyderiu Mehmetu Ali Talatu, kad valstybė taptų federacinė.
Tačiau šiaurinis Kipras 2009 m. į valdžią išsirinko nacionalistines jėgas, kurios skeptiškai žvelgė į derybas.
Tais pat metais derybos nutrūko.
Diplomatiniai Kipro ir Turkijos santykiai iki šiol įtempti. Prieš pat Kiprui perimant ES šturvalą Ankara pareiškė, kad neketina dalyvauti nė viename susitikime, kur teks sėsti prie bendro stalo su graikų Kipro atstovais.
Tačiau pietinio Kipro atstovai turkų veiksmais piktinosi. „Jie net nekalba su mumis“, – sakė Kipro užsienio reikalų ministrė Erato Kozakou-Marcoullis.
Visgi Kipro atstovai žadėjo, kad padalijimo klausimo jie neketina kelti pirmininkaudami ES.
Tiesa, problemų Kiprui su turkais kyla ne tik dėl salos suvienijimo. Turkai ėmė ieškoti dujų netoli Kipro teritorinių vandenų, o tai papiktino Kipro Respubliką.
Ceremonijoje, po kurios buvo pradėti dujų paieškos darbai, dalyvavo Turkijos energetikos ministras Taneras Yildizas.
Ankara tvirtina, kad kol sala nėra suvienyta, jokia vyriausybė negali nurodinėti dėl Kipro teritorinių vandenų.
Tačiau Kipras atrėžė, kad Turkija ir turkų Kipro vadovai „pažeidžia tarptautinę teisę“. Kiprui pritarė ir Graikijos vyriausybės atstovai. Atėnai pabrėžė, kad turkai turi gerbti Kipro suverenitetą, nepriklausomybę ir teritorinį integralumą.
Naujausi komentarai