Bahreine bręsta regioninė krizė Pereiti į pagrindinį turinį

Bahreine bręsta regioninė krizė

2011-03-17 18:30
Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė Bahreine bręsta regioninė krizė

Dėl Saudo Arabijos ir kitų Persijos įlankos šalių pajėgų įžengimo į protestų krečiamą Bahreiną vietos neramumai gali peraugti į regioninę krizę.

Tačiau, kaip pabrėžia analitikai, užsienio karių buvimas karalystėje, užuot įbauginęs protestuotojus, gali suteikti jiems dar didesnį impulsą.

Demonstracijos, kuriose reikalaujama demokratinių reformų Bahreine, šiitų dominuojamoje Persijos įlankos valstybėje, jau daugiau nei du šimtmečius valdomoje sunitų al Khalifos dinastijos, prasidėjo vasario 14 dieną.

Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos, kuriai priklauso ir Bahreinas, narių Saudo Arabijos ir Jungtinių Arabų Emyratų kariai pirmadienį įžengė į karalystę, kad padėtų jos vyriausybei numalšinti protestus.

Šį žingsnį griežtai pasmerkė šiitų dominuojamas Iranas, kurio santykiai su kai kuriomis arabų kaimynėmis Persijos įlankos regione ir taip gana įtempti.

Trečiadienį Bahreino policija surengė puolimą prieš taikių demokratijos aktyvistų stovyklą sostinės Perlų aikštėje, per kurį šaudė šratais ir leido ašarines dujas. Kruvina operacija, per kurią žuvo penki žmonės, sulaukė griežto regione gyvenančių šiitų pasmerkimo.

"Saudo Arabijos ir Emyratų pajėgų dislokavimas Bahreine žymi politinės krizės peraugimą į... konfrontaciją su potencialiomis pasekmėmis visam regionui", - sakė Chrisas Boucekas iš Carnegie fondo už tarptautinę taiką Artimųjų Rytų programos.

"Atrodo, manoma, kad didesnės jėgos demonstravimas numalšins protestuotojus ir nutildys jų reikalavimus dėl politinių reformų. Tai atrodo vis mažiau tikėtina", - sakė jis.

Ch.Bouceko nuomone, intervencija, užuot nuslopinusi protestus, gali juos dar pakurstyti.
"Saudo Arabijos ir JAE pajėgų dislokavimas ne padės Bahreino karališkajai šeimai, o veikiau dar labiau pakurstys protestuotojus", - pabrėžė jis.

"Manau, Bahreino karaliaus sprendimas pasikviesti Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos pajėgas... iškels naujų dilemų ir pavojų per šią krizę, kurios pabaigos dar tikrai nematyti", - sakė Brookingso instituto Dohos centro vadovas Salmanas Shaikhas.

"Užuot pradėję prasmingą dialogą, einame eskalacijos keliu", - sakė jis, komentuodamas situaciją Bahreine.

"Manau, esama realaus pavojaus... kad toliau augs įtampa tarp Persijos įlankos valstybių ir Irano", - pridūrė S.Shaikhas.

Irano gynybos ministras trečiadienį pareiškė, kad Bahreinas, paprašęs kitų Persijos įlankos šalių karių padėti numalšinti neramumus, padarė apmaudžią "strateginę ir politinę" klaidą, kainuosiančią jam "legitimumą".

Irano prezidentas Mahmoudas Ahmadinejadas intervenciją pavadino "niekšiška ir pasmerkta".

Bahreinas atšaukė savo ambasadorių iš Teherano, protestuodamas dėl "akivaizdaus" šiitiškos respublikos kišimosi į jo vidaus reikalus. Iranas žengė analogišką žingsnį, reikšdamas protestą dėl "Bahreino vyriausybės vykdomų masinių Bahreino gyventojų žudynių".

Kol kas negauta pranešimų, kad Persijos įlankos bendradarbiavimo tarybos kariai būtų įsitraukę į kokius nors susirėmimus. Tačiau po intervencijos smurto mastas Bahreine, kur kelias savaites vyko iš esmės taikūs protestai, pastebimai išaugo.

Analitikai sako, kad kitos Persijos įlankos valstybės akivaizdžiai sunerimusios dėl įvykių Bahreine. Pasak S.Shaikho, joms ypač didelį nerimą kelią kai kurių Bahreino protestuotojų raginimai panaikinti monarchiją.

"Manau, esama realaus pavojaus, kad neramumai gali išplisti į kitas regiono šalis, taip pat ir Saudo Arabiją", kur jau anksčiau vyko protestai šiitų gyvenamuose rajonuose prie rytinės sienos su Bahreinu, sakė S.Shaikhas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra