Bahreino riaušių policija šaudė guminėmis kulkomis ir leido ašarines dujas, stumdami panikos apimtus protestuotojus iš aikštės sostinėje Manamoje, per šiuos susirėmimus žuvo du žmonės, ketvirtadienį pranešė žuvusiųjų artimieji ir opozicija.
Dar iki 70 protestuotojų buvo sužeisti per naktį vykusią policijos operaciją, o dviejų žmonių būklė sunki, nurodė opozicija, saugumo pajėgoms griežtai malšinant per Artimuosius Rytus besiritančią demonstracijų bangą.
"Jie puolė aikštę, kur šimtai žmonių nakvojo palapinėse", - pasakojo 37 metų liudininkas Fadelas Ahmadas.
Manamos pagrindinę Salmanijos ligoninę užplūdo greitosios pagalbos ir privatūs automobiliai, vežę sužeistuosius ilgiau nei tris valandas po saugumo pajėgų reido pradžios.
Vykstant šiai operacijai sprogimai ir greitosios pagalbos automobilių sirenos buvo girdimos už kelių šimtų metrų nuo centrinės aikštės, kurią apsupo saugumo pajėgos. Demonstrantai spruko nuo pareigūnų, o virš miesto skraidė sraigtasparnis.
Bahreino lyderiai nepaisė JAV ir kitų šalių raginimų išlaikyti santūrumą, sakydami, jog neturi kitos išeities.
"Saugumo pajėgos evakavo Perlų aikštę..., nes buvo išnaudotos visos dialogo galimybės", - valstybinė naujienų agentūra BNA savo pranešime citavo VRM atstovą generolą Tareką al Hassaną.
Ketvirtadienį iki prašvintant policija griovė palapines, o virš aikštės tvyrojo aitrių ašarinių dujų debesys.
Pagrindinis Bahreino šiitų opozicijos judėjimas - Islamo nacionalinės santarvės asociacija (INAA) - nurodė, kad policija guminėmis kulkomis pradėjo šaudyti be perspėjimo ir kad suskaičiuota iki 70 sužeistų protestuotojų.
Aukų artimieji informavo, jog žuvo 22 metų Mahmoudas Makki Ali ir 52 metų Ali Mansouras Ahmadas Khoderas.
Pirmuosius protestus Bahreine pirmadienį organizavo aktyvistai, skelbę pranešimus socialiniame tinkle "Facebook", kuriuose komentavo Tunise ir Egipte sėkmingai įvykusius sukilimus. Per šiuos neramumus iš viso žuvo jau keturi demonstrantai.
Tūkstančiai demonstrantų Perlų aikštę Manamoje užėmė antradienį po to, kai policija, malšindama protestus prieš vyriausybę, nukovė du jaunuolius šiitus.
Protestuotojai savo susibūrimo vietą pervardino Tahriro (Išsivadavimo) aikšte pagal centrinę Kairo aikštę, kuri buvo Egipte 18 dienų trukusio sukilimo, praeitą penktadienį galiausiai nuvertusio šalies vadovą Hosni Mubaraką, pagrindinis židinys.
Trečiadienį po antrojo žuvusio protestuotojo laidotuvių tūkstančiai Bahreino gyventojų skandavo šūkius, reikalaudami pakeisti režimą ir įvesti "tikrą konstitucinę monarchiją".
Tačiau Perlų aikštėje susirinkusioje minioje didelės įtampos nebuvo jaučiama, o VRM buvo paskelbusi, kad leis demonstrantams likti aikštėje, "atsižvelgiant į (žmonių) jausmus".
Vidaus reikalų ministras Rashedas bin Abdullah al Khalifa atsiprašė dėl pirmųjų dviejų protestuotojų žūties, nurodęs, jog dėl šių incidentų įtariami policijos pareigūnai sulaikyti, kol bus atliktas tyrimas.
Tačiau INAA pareiškė, kad jos 18 deputatų tęs antradienį pradėtą 40 vietų turinčio parlamento posėdžių boikotą, kol bus imtasi veiksmų kuriant tikrą konstitucinę monarchiją.
Jie paragino pakeisti tvarką, pagal kurią premjerą skiria karalius, o ne renka piliečiai.
Prieš pastaruosius susirėmimus Baltieji rūmai trečiadienį paskelbė "labai atidžiai" stebintys padėtį ir paragino Bahreino vadovus leisti taikias demonstracijas.
Bahreinas yra svarbi JAV 5-ojo laivyno bazė. Šios karinės flotilės laivai prižiūri saugumą jūrų keliuose, kuriais plukdoma Persijos įlankos regione išgauta nafta, taip pat yra atsvara Irano karinei galiai.
Naujausi komentarai