Pereiti į pagrindinį turinį

Baltarusių organizacijos prašo Lietuvos apsaugoti Ukrainoje kovojusius tautiečius

2024-11-29 13:50

Lietuvoje veikiančios baltarusių organizacijos kreipiasi į Lietuvos valdžią ir visuomenę, prašydamos apsaugoti už Ukrainą kovojusius baltarusių kovotojus.

Tai jos pareiškė Vietnamui praėjusią savaitę Minsko režimui išdavus už Ukrainą kovojusį Vasilį Verameičyką. Čia baltarusis buvo įsikūręs, kai negavo leidimo gyventi Lietuvoje.

„Kreipiamės į Lietuvos žmones ir valdžią – skirkite dėmesį ir paramą ZSU (Ukrainos ginkluotųjų pajėgų – BNS) veteranams. Tokie atvejai kaip V. Verameičyko turi būti viešinami ir sprendžiami“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė viešosios įstaigos „Polyglot“ direktorė Veronika Viegovskaja.

„Reikia užtikrinti, kad nė vienas iš jų neliktų vienišas ir neapsaugotas“, – pridūrė ji.

Baltarusijos kariuomenėje tarnavęs ir informacinių technologijų srityje dirbęs V. Verameičykas 2020-aisiais dalyvavo masiniuose protestuose prieš autoritarinį Baltarusijos vadovą Aliaksandrą Lukašenką ir tuo metu buvo sulaikytas dešimčiai dienų.

2021-aisais jis emigravo į Ukrainą, o kai Maskva 2022-ųjų vasarį pradėjo plataus masto invaziją, stojo į Kalinausko pulką – Kyjivo pusėje kovojančių baltarusių savanorių grupę, tačiau vėliau iš jos pasitraukė.

V. Verameičykas buvo sulaikytas Vietname lapkričio 13 dieną, o jau lapkričio 14-ąją išduotas Baltarusijai. Prieš išvykdamas į Vietnamą jis prašė leidimo laikinai gyventi Lietuvoje, nes čia įsikūrusi jo žmona ir dukra, tačiau negavo. Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) teigimu, V. Verameičyko buvimas Lietuvoje keltų grėsmę nacionaliniam saugumui.

BNS žiniomis, VSD vertinimas V. Verameičyko atžvilgiu grįstas tuo, kad jis ne tik tarnavo Baltarusijos kariuomenėje, bet ir turėjo ryšių su priešiškos šalies žvalgybos tarnybomis, kurie kėlė grėsmę Lietuvos ir Ukrainos nacionaliniam saugumui.

Paprašytas pakomentuoti situaciją oficialiai, VSD tai padaryti atsisakė.

Spaudos konferenciją penktadienį surengusios organizacijos pateikė peticiją Seimui, Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijoms, kurioje Migracijos departamento prašoma peržiūrėti V. Verameičyko bylą, nustatyti, kad kiekvieno baltarusio, prašančio leidimo gyventi Lietuvoje, atvejis būtų vertinamas individualiai.

Taip pat siūloma inicijuoti apsikeitimą kaliniais tarp Ukrainos ir Rusijos, kurio metu V. Verameičykas būtų perduotas Kyjivui.

„Šiandien mes čia todėl, kad mūsų draugas Vasilis Veraimeičykas dabar sėdi kalėjime“, – kalbėjo organizacijos „Dapamoga“ vadovė Natalija Kolegova.

Pasak V. Viegovskajos, V. Verameičyko atvejis yra pavyzdinis, dėl kurio Ukrainoje kovojusių baltarusių situacijos turėtų pasikeisti „į žmogišką pusę“.

Jos teigimu, už Ukrainą kovoję baltarusiai yra nuolatiniame pavojuje dėl Rusijos ir Baltarusijos specialiųjų tarnybų veiklos, o saugiausia vieta jiems rasti prieglobstį – Europos Sąjungos teritorijoje.

„Šie žmonės yra tikri didvyriai, jie stovėjo pirmosiose linijose prieš agresorių, jie kovojo ne tik už Ukrainos, bet už viso regiono laisvę, be jų mūsų kelionė į laisvą Baltarusiją yra neįmanoma, juk jūs norite, kad mes iš čia galų gale išvažiuotume“, – kalbėjo V. Viegovskaja.

„Siekiame, kad tokie atvejai nepasikartotų“, – pridūrė ji.

V. Viegovskaja teigė, kad svarbu kalbėti ir apie karo veteranų psichologinę būklę Lietuvoje.

„Keli veteranai net čia, būdami Lietuvoje, yra nusižudę, nes jie nesulaukė reikiamos paramos ir pagalbos“, – teigė „Polyglot“ direktorė.

Nacionalinio saugumo koordinacinės tarybos komisijos pirmininkas Aliaksandras Kusis Klačko teigė, kad V. Verameičyko situacija yra tik „ledkalnio viršūnė“, prieglobsčio ar pakankamai paramos Lietuvoje ir Lenkijoje nesulaukia daugybė Ukrainoje kovojusių baltarusių.

Jis teigia pats kovojęs Ukrainoje, apkasuose susipažinęs su V. Verameičyku.

„Aš esu žmogus, kuris neslepia savo įsitikinimų ir požiūrio, aš kovojau prieš imperializmą, bet aš susidūriau su ta pačia situacija, dešimt mėnesių negaliu sulaukti leidimo gyventi (Lietuvoje – BNS), nors turiu neįgalumą, kuris susijęs su tuo, kad gyniau Ukrainą“, – sakė A. Klačko.

„Mes norime, kad mus suprastų ir mūsų visuomenė, ir šalys, į kurias mes važiuojame“, – pridūrė jis.

Spaudos konferencijoje turėjo dalyvauti ir V. Verameičyko žmona Jauhenija Verameičyk, tačiau joje dalyvavę baltarusių organizacijų atstovai teigė, kad ji dėl blogos savijautos nusprendė nebedalyvauti.

Daugiau naujienų