Lietuva ir Lenkija suvokė pralaimėjusios. Šių šalių diplomatai pripažino negalintys vetuoti ES ir Rusijos derybų, kad būtų atnaujinta partnerystės sutartis.
Rengėsi susitikimui Nicoje
Vakar Briuselyje susirinkę ES šalių užsienio reikalų ministrai klausimą dėl derybų su Rusija atnaujinimo svarstė besirengdami viršūnių susitikimui Prancūzijos Rivjeros kurorte Nicoje. Ministrai iš esmės pritarė Europos Komisijos (EK) siūlymui, bet galutinai sprendimą atnaujinti derybas turės patvirtinti ES vadovai.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas vakar dienos susitikime dėl ligos nedalyvavo.
Dar prieš prasidedant susitikimui, ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana išreiškė viltį, kad susitarti pavyks. Tačiau jis perspėjo, kad santykiai su Maskva nebebus tokie kaip anksčiau.
Apie galimybę atnaujinti derybas apsiribojant pareiškimu, jog Rusija neįvykdė visų prezidentų Dmitrijaus Medvedevo ir Nicolas Sarkozy sutarties sąlygų, buvo kalbama dar praėjusią savaitę.
Pripažino argumentus
Lietuva iki šiol priešinosi, kad derybos būtų atnaujintos, argumentuodama, kad Rusija neįvykdė visų ugnies nutraukimo sutarties sąlygų. Šią sutartį, tarpininkaujant Prancūzijai, Maskva ir Tbilisis pasirašė kilus ginkluotam konfliktui dėl Pietų Osetijos. Tačiau po daugelį savaičių trukusių ginčų, Lietuvos diplomatai pripažino, kad derybų atnaujinimo vetuoti negalės. "EK turi teisę tęsti derybas be mūsų pritarimo", – teigė vienas aukštas Lietuvos diplomatas.
Lenkija, kurios prezidentas Lechas Kaczyńskis neseniai pritarė Lietuvos nuogąstavimams, taip pat pripažino, jog EK nebūtina užsitikrinti visų 27 Bendrijos šalių pritarimo, nes ji jau turi mandatą deryboms.
Atgaivinti įstrigusias dėl Rusijos ir Gruzijos karo derybas ypač stengiasi šiuo metu ES pirmininkaujanti Prancūzija. Šį penktadienį prezidentas N.Sarkozy teigė, kad Rusija iš esmės įvykdė visus įsipareigojimus.
Iš principo nesutinka
Tačiau susitarę dėl derybų atnaujinimo ministrai Lietuvos pritarimo nesulaukė. "Mes vis tiek nepritarsime deryboms, kaip nori EK, nes iš principo nesutinkame, kad Rusija įvykdė visus Gruzijos atžvilgiu prisiimtus įsipareigojimus. Mes nenutilsime", – sakė minėtas Lietuvos diplomatas.
Siūloma ES ir Rusijos partnerystės sutartis turėtų sutvirtinti Bendrijos ir jos didžiausios energetinių žaliavų tiekėjos politinius, prekybinius ir ekonominius ryšius. EK ir daugelis ES šalių mano, kad partnerystės sutartis padės Bendrijai turėti nuolat suderintą poziciją bendraujant su Maskva.
Kremliaus pareigūnams tokia sutartis atrodo kur kas mažiau patraukli nei Briuseliui. Pasak apžvalgininkų, Rusija tradiciškai labiau linkusi su ES šalimis tartis atskirai.
Naujausi komentarai