Daugiau apie tai kalbėjo buvęs ambasadorius JAV, verslininkas Vygaudas Ušackas.
– Visų pirma reikia priminti, kad D. Trumpas savo rankose turi visus politinius instrumentus. Ne tik, kad jis laimėjo didžiule persvara prieš demokratų kandidatę Kamala Harris, bet respublikonai, judėjimu „Padarykime Ameriką didžią“ pagrindu, laimėjo tiek Atstovų rūmus, tiek Senatą. Jis turi galimybes inicijuoti įstatymus ir sulaukti pritarimo tiek Atstovų rūmuose, tiek Senate. Jis, savo ruožtu, išmokęs pamokas iš pirmos kadencijos, kurios metu nebuvo taip gerai pasiruošęs, jau šiandien (pirmadienį – red. past.) žinome, kad pasirašys keletą vadinamų vykdomųjų aktų ir greičiausiai pradės nelegalių migrantų masinę deportaciją. Ko gero, leis pumpuoti naftos ir dujų gavybą. Neužilgo galime išgirsti apie jo susitikimą su Putinu.
– Čia ir yra įdomiausia dalis, ką D. Trumpo valdžia reiškia konkrečiai Rytų Europai, tai yra karui Ukrainoje. Kaip jūs vertinate tuos pranešimus, kad D. Trumpas jau atsitraukė nuo savo pirminio plano sustabdyti karą per pirmąsias dvi paras?
– Žinote, patyrusiam diplomatui iš anksto buvo aišku, kad susitarimo ar taikos nepasieksi per 24 valandas. Ką galima pasiekti – ir tai užtruko daugiau nei pusę metų – matoma Artimuosiuose Rytuose. Izraelio ir Palestinos konfliktas yra tai, kad pagaliau buvo pasiektos paliaubos. Karo Ukrainoje, kurį pradėjo Rusija, atžvilgiu, greičiausiai bus pasiekti tokie etapiniai rezultatai, pradedant nuo susitikimo. Tas susitikimas tarp D. Trumpo ir V. Putino, matyt, ir komunikuos mums visiems, ar „chemija“ gavosi, ar ne. Ar D. Trumpas bus matomas ir traktuojamas kaip didis ir galingas, ar V. Putinas gali perlaužti lazdą, ir tie visi ketinimai iš D. Trumpo pusės, kurie šiuo metu komunikuojami, gali susidurti su siena, ir nei paliaubų, nei taikos artimiausiu metu gali nebūti. Gali būti priešingai: nepavykęs susitikimas, nesant „chemijai“ ir sutarimui, D. Trumpas gali įvesti dar didesnes sankcijas Rusijos ekonomikai. Ką jis jau sakė, yra paminėjęs prieš pora dienų – Rusijos naftai ir dujoms ir suteikti dar didesnę paramą Ukrainai. Daug kas priklausys nuo artėjančių kelių savaičių ir numatomo susitikimo tarp D. Trumpo ir V. Putino.
Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:
– Yra daug apklausų, kaip vokiečiai, prancūzai vertina būsimus santykius su Amerika. Žinoma, kad Italijos premjerė Giorgia Meloni nuskrido pas D. Trumpą ir dalyvaus inauguracijoje, kas apskritai yra turbūt neregėtas dalykas, kad valstybių lyderiai ten dalyvauja. G. Meloni bus Europos lyderė, kuri gerai sutars su D. Trumpu, tai reiškia, kad seksis Italijai, ar čia yra tolygūs dalykai? Ar reikia sutarti su D. Trumpu, kad sektųsi ir tavo šaliai?
– Žinote, pirmiausia asmeniniai ryšiai D. Trumpui labai daug ką reiškia. Man pačiam teko bendrauti su juo keletą kartų. Žinau, kaip jis reaguoja į asmeninį dėmesį, pagyras, pripažinimą ir t. t. Matyt, Italijos premjerė Meloni užmezgė tą ryšį iš anksto. Tie Europos lyderiai, kurie investavo ne tik į Demokratų partijos konvencijas, bet ir tie, kurie dalyvavo Respublikonų partijos konvencijoje (kiek žinau, Lietuvos atstovų taip ir nebuvo), kaip bebūtų gaila, reikės prisivyti. Ar pavyks prezidentui Gitanui Nausėdai sudominti D. Trumpą? Prielaidos yra: abu ekonomistai, D. Trumpas – biznierius, o G. Nausėda – analitikas. Tačiau D. Trumpas rezultatus vertina ne tik pagal tai, kaip žmonės balsuoja, bet ir pagal tai, kaip balsuoja rinkos, kaip kyla Amerikos įmonių akcijos. Kuo daugiau Lietuva prisidės, pirks ir investuos Jungtinėse Amerikos Valstijose, tuo didesnį dėmesį galėsime pritraukti iš D. Trumpo, kaip ir gynybos išlaidas.
Naujausi komentarai