„Coface“: JAV ir Kinijos varžybos technologijų srityje virsta šaltuoju karu Pereiti į pagrindinį turinį

„Coface“: JAV ir Kinijos varžybos technologijų srityje virsta šaltuoju karu

2025-05-23 16:49
BNS inf.

Konfrontacija technologijų srityje tarp Jungtinių Valstijų ir Kinijos dabar apima daugiau produktų, politikos priemonių ir jurisdikcijų, todėl kyla pavojus, kad šis sektorius gali būti padalytas pagal geopolitines linijas visame pasaulyje, rašoma naujoje rizikos vertinimo bendrovės „Coface“ apžvalgoje.

„Coface“: JAV ir Kinijos varžybos technologijų srityje virsta šaltuoju karu
„Coface“: JAV ir Kinijos varžybos technologijų srityje virsta šaltuoju karu / Scanpix nuotr.

Gegužės 12-ąją JAV ir Kinija bendrame pareiškime paskelbė, kad susitarė sustabdyti pastarosiomis savaitėmis įvestus muitus. Anot JAV prekybos atstovo Jamiesono Greero, Vašingtonas sumažins savo muitus iki 30 proc., o Pekinas – iki 10.

JAV jau balandį buvo suteikusios laikinąsias išimtis kelių rūšių elektronikos gaminiams, įskaitant išmaniuosius telefonus ir kompiuterius, nuo abipusių muitų. Tai buvo reikšmingas žingsnis, atsižvelgiant į tai, kad elektronika sudaro maždaug trečdalį JAV ir Kinijos prekybos deficito.

Nors „Coface“ jau seniau išreiškė atsargumą dėl galimų susitarimo pasekmių, naujojoje apžvalgoje taip pat pabrėžiamas reikšmingas technologinių varžybų pagreitis JAV ir Kinijos prekybos kare pastaraisiais mėnesiais.

Dabartinė JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija iš esmės išlaikė per pastarąjį dešimtmetį priimtą griežtą poziciją, todėl kyla pavojus, kad žengiame į tikrą šaltąjį karą technologijų srityje, kuris peržengia JAV ir Kinijos ribas, rašoma apžvalgoje.

Pavojaus ženklai

Praėjusį lapkritį „Coface“ teigė, kad griežtesnę JAV poziciją Kinijos atžvilgiu elektronikos sektoriuje pirmiausia lemia ne ekonominė, o strateginė ir geopolitinė konkurencija. Kinijos įmonės generuoja tik 7 proc. pasaulinio elektronikos sektoriaus pelno, o JAV įmonės – 54.

„Coface“ tada pateikė „technologijų šaltojo karo“ scenarijų iki 2035-ųjų, pagal kurį prekybos kliūtys didėja, o radikalaus technologinio šuolio nėra. Pagal šį scenarijų JAV ir Kinijos priešprieša stiprėja, abiem šalims taikant agresyvesnius prekybos apribojimus ir sankcijas, o jų taikiniu tampa viena kitos svarbiausios silpnosios vietos.

Praėjus šešiems mėnesiams, pastarojo meto politiniai veiksmai rodo, kad šis scenarijus pildosi.

Anot „Coface“, bet koks muitų sušvelninimas neturėtų būti interpretuojamas kaip platesnis abiejų šalių strateginės priešpriešos sumažėjimas: nors muitai yra labiausiai matomas JAV ir Kinijos prekybos ginčo aspektas, JAV politika tapo dar aktyvesnė kitų nei muitai priemonių srityje, ypač eksporto kontrolės srityje, kuri dabar apima daugiau produktų, bendrovių ir jurisdikcijų.

Tikėtina, kad dėl „technologijų šaltojo karo“ scenarijaus padidės su prekyba susijusios rizikos, JAV ir Kinijos konfrontacijai naujai apibrėžiant konkurencinę aplinką, rašoma apžvalgoje.

Visų pirma, neseniai priimtos priemonės sukūrė naujus trukdžius arba padidino esamus, padidindamos sutrikimų visoje puslaidininkių tiekimo grandinėje tikimybę ir sunkumą.

Jei ne vis didėjančios kliūtys, su kuriomis jos dabar susiduria įsigydamos JAV technologijas ir kurdamos verslą tarptautinėse rinkose, tokios Kinijos bendrovės kaip mikroschemų gamintoja SMIC, puslaidininkių gamintoja YMTC ir technologijų gigantė „Huawei“ būtų svariai prisidėjusios prie didesnių pajėgumų ir konkurencijos savo atitinkamuose segmentuose.

Kita rizika – mažesnis bendros prekybos apimties augimas dėl vis didesnių patekimo į užsienio rinkas apribojimų. Įtraukimas į juoduosius sąrašus, eksporto licencijų sistemos ir kita mažina potencialų rinkos dydį, kurį elektronikos bendrovės gali užimti pasauliniu mastu.

Be to, geopolitinis spaudimas laikytis reikalavimų virsta labai apčiuopiama verslo rizika. Dėl vis dažniau taikomo reikalavimo atitikti taisykles ne JAV jurisdikcijoje esančiose teritorijose ir sankcijų poveikio atsiranda potencialių pažeidžiamumų visoje puslaidininkių ekosistemoje, darančių poveikį net ir mažesnėms, mažiau žinomoms įmonėms, kurios paprastai nelaikomos strategiškai svarbiomis.

Standartų skirtumai ir didėjančios veiklos išlaidos dviejuose vis labiau skirtinguose prekybos blokuose gali paskatinti įmones apsvarstyti galimybę pasitraukti iš vieno ar kito bloko. Tačiau „Coface“ nurodo kitą riziką, susijusią su susiskaldymu į dar smulkesnius blokus su JAV susivienijusiame technologijų bloke.

Svarbiausi JAV technologiniai partneriai, įskaitant Taivaną, Japoniją, Pietų Korėją ir Europą, dėl D. Trumpo administracijos sukeltų ginčų dėl muitų gali prarasti pasitikėjimą stabiliais ir patikimais prekybos santykiais su JAV. Tai gali paskatinti juos persvarstyti savo poziciją JAV ir Kinijos konfrontacijos atžvilgiu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Jankiai

visais būdais bando žlugdyti technologiskai klestinčias Kinijos įmones (kaip pvz. Huawei), nes mato, kad Amerikei bus kapiec. Kai truks Kinijos kantrybė Jankių išsipisinėjimams, beliks susitvarkyti su Taivanu.
0
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų