Cunamis Šiaurės ir Pietų Amerikai didelės žalos nepadarė Pereiti į pagrindinį turinį

Cunamis Šiaurės ir Pietų Amerikai didelės žalos nepadarė

2011-03-12 16:13
Cunamis Šiaurės ir Pietų Amerikai didelės žalos nepadarė
Cunamis Šiaurės ir Pietų Amerikai didelės žalos nepadarė / Scanpix nuotr.

Tūkstančiai žmonių penktadienį paliko savo namus Ramiojo vandenyno pakrantėse Šiaurės ir Pietų Amerikoje, kai nuo Japonijos po smarkaus žemės drebėjimo atsirito cunamis, tačiau jis nepadarė didelės žalos šiam regionui.

Lig šiol oficialiai paskelbta, jog per 8,9 balo žemės drebėjimą Japonijoje žuvo 413 žmonių, 784 laikomi dingusiais, 1128 sužeisi. Japonijos žiniasklaida mini mažiausiai 1300 žuvusiųjų. Policija nurodė arčiausiai žemės drebėjimo epicentro buvusio Sendajaus mieste vandenyno pakrantėje radusi nuo 200 iki 300 lavonų.

Tuo tarpu tūkstančius kilometrų per Ramųjį vandenyną sklidusios bangos neteko didelės dalies savo energijos. Vis dėlto daugelio šalių vyriausybės nusprendė nerizikuoti ir paskelbė didelio masto evakuaciją iš pajūrio vietovių, uostų ir naftos perdirbimo įmonių.

JAV Vakarų pakrantės ir Aliaskos cunamių perspėjimo centras, paskelbęs pavojų Kalifornijoje, vėliau pakeitė jį "rekomendaciniu pranešimu", o nuogąstavimai dėl gresiančios katastrofos pasirodė esantys nepagrįsti.

Penktadienį Japoniją supurtęs vienas iš didžiausių žemės drebėjimų šioje šalyje nusinešė mažiausiai 1 300 žmonių gyvybių, tačiau Ameriką pasiekusios cunamio bangos buvo palyginti nesmarkios ir užtvindė tik kai kurias nedideles teritorijas.

"Meksikai pavojus nebegresia", - šios šalies prezidentas Felipe Calderonas (Felipė Kalderonas) paskelbė savo oficialioje svetainėje socialiniame tinkle "Twitter" paskelbtame pranešime.

Ekvadorui priklausančiose Galapagų salose, kurios yra laukinės gyvūnijos draustinis ir svarbus turistų traukos centras, cunamis apgadino kai kuriuos infrastruktūros objektus, taip pat nukentėjo keli uostai Kalifornijoje. Čilė, kurioje pernai 8,8 balo žemės drebėjimai ir jo sukelti cunamiai nusinešė daugiau nei 500 gyvybių, šįkart liko nepaliesta.

Čilės šiaurėje gyventojai sakė, kad vandenyno pakrantėje prognozuotu laiku jokių didesnių bangų nebuvo.

Peru, kurioje buvo evakuoti tūkstančiai žmonių, cunamio bangos taip pat praktiškai nepaveikė.

Tuo tarpu į Kalifornijos uostamiestį Kresent Sitį, kuris yra netoli Oregono, atsirito daugiau nei dviejų metrų aukščio bangos, kurios apgadino apie 35 nedidelius laivus bei daugelį prieplaukų. Į pietus nuo San Fransisko esančiame Santa Kruze cunamio bangos taip pat apgadino prieplaukas ir laivus, o padaryta žala vertinama apie 2 mln. dolerių, nurodė gelbėjimo tarnybų pareigūnai.

Gelbėtojai taip pat ieško 25 metų vyro, kuris buvo nuneštas į vandenyną, kai cunamis persirito vieną smėlio neriją prie Kalifornijoje tekančios Klamato upės žiočių.

Brukings Harbore esantis judriausias Oregono pakrantėje esantis pramoginių laivų uostas buvo smarkiai sugriautas, pranešė vienas iš jo vadovų Chrisas Cantwellas (Krisas Kantvelas).

"Dabar čia didelė košė, - sakė jis. - Banga numetė kai kuriuos (laivus į jūrą); apie 12 jų nuskendo. Visur pilna vienas ant kito suverstų ir išblaškytų laivų."

Už 6 200 kilometrų nuo Japonijos - Havajuose pagrindiniai oro uostai buvo uždaryti bent trijose pagrindinėse salose - Maujo, Kauajo ir Didžiojoje Havajų saloje; JAV karo laivynas nurodė visiems Perl Harboro bazės laivams likti uoste ir prisidėti prie gelbėjimų operacijų, jeigu prireiktų.

Havajuose civilinės saugos sistemos ir policijos automobilių sirenos gaudė nuo 22 val. vietos (šeštadienio 10 val. Lietuvos laiku), ragindamos netoli vandenyno krantų gyvenančius žmones trauktis į aukštesnes vietas.

Oahu salai smogė keturios cunamio bangos, tačiau apie nukentėjusius žmones arba padarytą žalą pranešimų negauta, sakė Honolulu krizių valdymo centro atstovas Johnas Cummingsas (Džonas Kamingsas). Vėliau Havajuose paskelbto cunamių pavojus lygis buvo sumažintas.

JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), kuris yra gimęs Havajuose, apie Japoniją ištikusį smarkų žemės drebėjimą buvo informuotas penktadienį 4 val. Vašingtono (11 val. Lietuvos) laiku ir nurodė Federaliniai krizių valdymo agentūrai būti pasiruošusiai suteikti pagalbą stichijos paveiktoms valstijoms ir teritorijoms, paskelbė Baltieji rūmai.

Ekvadore imtasi didelio masto atsargumo priemonių, kai prezidentas Rafaelis Correa (Rafaelis Korėja) paskelbė nepaprastąją padėtį per nacionalinę televiziją ir paragino gyventojus trauktis iš pakrančių.

Bendrovė "Petroecuador" taip pat sustabdė naftos perdirbimą, tačiau Ekvadoro karo laivyno pareigūnai penktadienio vakarą sakė, kad pavojus praėjo.

Meksikos vakarinėje pakrantėje buvo uždaryti daugelis uostų, tarp jų Los Kaboso ir Salina Cruso. Pastarasis, esantis pietinėje Oachakos valstijoje, yra vienintelis naftos eksporto terminalas Meksikos Ramiojo vandenyno pakrantėje.

Meksikos pareigūnai sakė, kad didelės bangos pasiekė šiaurės rytinę pakrantę, tačiau apie padarytą žalą nepranešama.

Kanadoje Britų Kolumbijos provincijos pareigūnai patarė gyventojams pasitraukti iš jachtklubų, paplūdimių ir žemumų, tačiau buvo pranešta, kad šį regioną pasiekė tik nedidelės cunamio bangos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų