D. Trumpo komentarai pasirodė likus vos dviem dienoms iki rugsėjo 1 d., kai įsigalios nauji Vašingtono muitai milijardų dolerių vertės kiniškoms prekėms.
„Mes neturime muitų problemos <...> mes turime FED problemą. Jei FED sumažintų (bazinę palūkanų normą), mes turėtume vieną didžiausių akcijų biržų šuolių per labai ilgą laiką“, – tviteryje rašė JAV prezidentas.
Pasak D. Trumpo, euro kurso nuosmukis dolerio atžvilgiu „suteikia jiems didelį eksporto ir gamybos pranašumą“, o jo įvedami muitai esą susitvarko su „blogais ir/arba nesąžiningais žaidėjais“.
Rugpjūtį akcijų biržose visame pasaulyje nuvilnijo investuotojų nerimas, kad D. Trumpo prekybos karai kenkia JAV ekonomikai ir stumia pasaulį recesijos link. Tiesa, investuotojus kiek nuramino ramesnis JAV ir Kinijos pareigūnų tonas.
Pats D. Trumpas ne kartą užsipuolė Kinijos ir ES institucijas, kaltindamas jas tyčia silpninant savo valiutas ir taip norint gauti nesąžiningą pranašumą prieš doleriu besinaudojančius JAV gyventojus ir verslą. Tiek Kinija, tiek ES tokius D. Trumpo kaltinimus neigia.
JAV prezidento kritikos taikiklyje ne kartą atsidūrė ir FED valdybos pirmininkas Jerome'as Powellas, kuris, D. Trumpo nuomone, nepakankamai sparčiai švelnina JAV pinigų politiką.
Prekybos karas tarp dviejų didžiausių pasaulio ekonomikų prasidėjo pernai. Jungtinės Valstijos kaltino Pekiną verčiant Jungtinių Valstijų bendroves, veikiančias Kinijoje, dalytis technologijomis su vietiniais partneriais ir perduoti intelektinės nuosavybės paslaptis.
Pati Kinija tai neigia. D. Trumpo administracijos pareigūnai taip pat prieštarauja Kinijos keliamiems prekybos barjerams, kaip valstybinėms subsidijoms, reguliavimui, verslo licencijavimo procedūroms, prekių standartų priežiūrai ir kitoms praktikoms, kurios, esą užveria Kinijos rinką užsienio įmonėms arba suteikia vietos įmonėms nesąžiningą pranašumą.
Naujausi komentarai