Tai D.Tuskas pareiškė po Varšuvoje aštuonias valandas vykusios jo apklausos.
Tuo metu, kai įvyko katastrofa, D.Tuskas stovėjo prie Lenkijos liberalų vyriausybės vairo.
Ketvirtadienį ekspremjeras žurnalistams sakė, jog neabejoja, kad puolimas prieš jį vykdomas jo seno politinio priešininko, Lenkijos valdančiosios dešiniojo sparno populistinės partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) lyderio Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio) iniciatyva.
Jis taip pat pabrėžė, jog nesileis įbauginamas.
Kalbėdamas apie pastarojo meto PiS žingsnius, paskatinusius Europos Sąjungą Varšuvos atžvilgiu pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūrą dėl galimų teisinės valstybės principų pažeidimų, D.Tuskas įspėjo, kad „šiandien kyla abejonių dėl Lenkijos ateities Europoje“.
PiS lyderis J.Kaczynskis ketvirtadienį katalikiškos ir nacionalistinės pakraipos televizijai „Trwam“ sakė, kad D.Tuskas „turi daug priežasčių bijoti“. Jis pridūrė, kad katastrofos tyrimas „yra viena, bet yra ir kitų dalykų“, tačiau išsamiau nekomentavo.
Europos Vadovų Tarybos pirmininkas į tai atkirto: „Neturiu priežasčių bijoti, ir ponas J.Kaczynskis, nepaisant jo pasiryžimo mane pulti, negali manęs įbauginti“.
Prieš dvi savaites J.Kaczynskis parlamente tūžmingai apkaltino opozicinę liberalią partiją „Pilietinė platforma“ (PO), kuriai anksčiau priklausė D.Tuskas, dėl 2010-aisiais Smolenske įvykusios lėktuvo katastrofos, per kurią žuvo jo brolis dvynys, tuometinis Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis (Lechas Kačynskis).
„Žinau, kad bijot tiesos, bet nesivalykit savo išdavikiškų snukių mano šventos atminties brolio pavarde, – iš Seimo tribūnos sušuko J.Kaczynskis. – Sunaikinot jį, nužudėt jį, esate padugnės!“
„Moralinė atsakomybė“?
J.Kaczynskis seniai tvirtina, kad 2010 metais įvykusi lėktuvo katastrofa nebuvo nelaimingas atsitikimas. Jis teigia, kad D.Tuskui tenka „moralinė atsakomybė“ už jo brolio žūtį.
Lenkijos ir Rusijos tyrėjai nustatė, kad tragedija įvyko dėl piloto klaidos, nepalankių orų ir prasto oro uosto dispečerių darbo.
„Ši tragedija neturėtų būti išnaudojama politiniais tikslais, o įstatymas neturėtų būti naudojamas kaip kūjis prieš opoziciją ar varžovus“, – sakė D.Tuskas žurnalistams po prokurorų apklausos.
„Negaliu atmesti jokių scenarijų ateityje. Tai, ką matau pono J. Kaczynskio akyse... yra savotiška aistra mane pulti “, – sakė jis.
„Visas šios bylos kontekstas akivaizdžiai yra politinis. Nė kiek tuo neabejoju. Tačiau neturiu nieko prieš mane apklausiusius prokurorus“, – pridūrė ekspremjeras.
Prokurorai nurodė, kad D.Tuskas buvo apklaustas dėl „valstybės pareigūnų, nevykdžiusių savo įsipareigojimų“, susijusių su katastrofos aukų autopsijomis.
Balandį Varšuvoje D.Tuskas jau buvo apklaustas prokurorų. Tąsyk jo apklausa taip pat tęsėsi aštuonias valandas. Ekspremjeras buvo apklaustas kaip liudytojas tyrime dėl dviejų buvusių karinės kontržvalgybos vadovų, kaltinamų viršijus savo įgaliojimus per pirmąjį Smolensko katastrofos tyrimą.
2015 metais į valdžią atėjusi PiS inicijavo naują prezidento lėktuvo katastrofos tyrimą. PiS kontroliuojama tyrimo komisija balandį pareiškė, jog labai tikėtina, kad lėktuvas ore subyrėjo įvykus sprogimui.
Lėktuvas, skraidinęs prezidentą L. Kaczynskį ir vyriausybinę delegaciją, sudužo jiems vykstant į Rusiją pagerbti maždaug 22 tūkst. lenkų karininkų, Antrojo pasaulinio karo pradžioje patekusių į sovietų nelaisvę ir išžudytų NKVD Katynės miške bei kitose vietose. Kremlius iki 1990 metų neigė atsakomybę už šias žudynes.
Grėsmė teisinei valstybei?
D.Tusko apklausa buvo surengta tarp Varšuvos ir Briuselio tvyrant įtampai dėl galimų teisinės valstybės principų pažeidimų, dėl kurių ES gali atimti iš Lenkijos balsavimo teises.
ES šeštadienį paskelbė dėl naujos Lenkijos teismų reformos Varšuvos atžvilgiu pradėjusi vadinamąją pažeidimo nagrinėjimo procedūrą. Briuselis būgštauja, kad ši reforma pakirs teismų nepriklausomybę.
D.Tuskas ketvirtadienį Varšuvoje sakė, jog PiS įstatymas „patvirtina, kad Jaroslawas Kaczynskis svajoja apie jam atskaitingą teisingumo sistemą“.
Europos Vadovų tarybos pirmininkas taip pat paskelbė griežtą įspėjimą dėl PiS vyriausybės sprendimo nepaisyti praėjusią savaitę Europos Teisingumo Teismo paskelbto draudimo kirsti medžius Belovežo girioje – paskutiniame senoviniame Europos miške, įtrauktame į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
„Europos teismų sprendimų nepaisymas, mano nuomone, yra labai pavojingas dalykas... pareiškimo, kad Lenkijai nereikia ES, o ES nereikia Lenkijos, preliudija“, – kalbėjo D.Tuskas.
„Manau, tai būtų vienas pavojingiausių momentų mūsų istorijoje. Bijau, kad ne tolstame, o artėjame prie jo“, – pridūrė jis.
Naujausi komentarai