Danijos vyriausybė, kuri priimant įstatymus yra priklausoma nuo antiimigracinės partijos, laikosi griežtos pozicijos pabėgėlių klausimu, nepaisydama augančio visuomenės palaikymo atviresniam požiūriui.
„Danija tapo Šiaurės regiono Vengrija, tranzitine šalimi į vietą, kuri priims pabėgėlius“,– neseniai rašė liberalus šalies dienraštis „Politikinen“.
Egalitarine politika garsėjantys danai, remiantis daugybės tyrimų rezultatais, yra laimingiausi žmonės planetoje ir džiaugiasi vienu aukščiausių pragyvenimo lygių pasaulyje.
Tačiau Europos pabėgėlių krizei pasiekus Skandinaviją, daugelį šokiravo nuo policijos pareigūnų bėgančių pabėgėlių ir greitkeliais iki Švedijos sienos pėsčiomis plūstančio migrantų srauto nuotraukos.
„Danija mums nėra gera šalis“, – sakė 26 metų sunkvežimio vairuotojas iš Sirijos Abdulrahmanas Alshehagi (Abdulrahmanas Alšehagis) naujienų agentūrai AFP, kuris taip pat ėjo šalies keliais pėsčiomis, o paskui traukiniu pervažiavo tiltą ir atsidūrė pietiniame Švedijos Malmės mieste.
Kopenhagos politikams iš pradžių atrodė, kad bet kokia kaina Daniją siekiančių aplenkti pabėgėlių vaizdas patiks jų rinkėjams, ypač penktadaliui tų, kurie birželio mėnesio visuotiniuose rinkimuose palaikė už griežtą imigracijos kontrolę pasisakančią Danijos liaudies partiją (DPP).
Po rinkimų į valdžią atėjusi mažumos dešiniųjų koalicija savo kampanijoje pasisakė už prieglobsčio suteikimo tvarkos sugriežtinimą ir socialinių lengvatų sumažinimą per pusę naujai atvykusiems imigrantams, siekiant padaryti šalį ne tokia patrauklia pabėgėliams.
Siekdama užtikrinti, kad jų žinia pasiektų adresatą, rugsėjo 7 dieną vyriausybė Libano laikraščiuose paskelbė pranešimą, kad „Danija nusprendė sugriežtinti pabėgėlių (priėmimo) tvarką“.
Po trumpo Daniją ir Vokietiją jungiančios geležinkelio atkarpos uždarymo, kad į šalį negalėtų patekti pabėgėliai, praėjusią savaitę Danijos policija pranešė, kad leis žmonėms keliauti per šalį tranzitu, jų neregistruodama, jeigu jie neprašys prieglobsčio joje.
Sekmadienį policijos pareigūnai pranešė, kad nuo rugsėjo 6 dienos į šalį pateko 5 tūkstančiai migrantų, iš kurių tik 900 paprašė prieglobsčio.
Naujausi komentarai