Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl britų referendumo sujudo ir čekai

Dėl britų referendumo sujudo ir čekai
Dėl britų referendumo sujudo ir čekai / Reuters nuotr.

Kol Didžiosios Britanijos žmonės svarsto, kas jiems geriau – likti ES ar išstoti iš jos, Čekijos politikai įspėjo, kad britų referendumas gali suveikti kaip katalizatorius rastis panašioms diskusijoms jų šalyje.

Paseks britų pavyzdžiu?

Labai daug žmonių Čekijoje nėra patenkinti buvimu Bendrijoje – tokios nuomonės laikosi trys penktadaliai čekų, net 62 proc. pripažino, kad balsuotų prieš narystę referendume, jeigu toks būtų surengtas jų šalyje.

"Jeigu Didžioji Britanija pasitraukia iš ES, mes taip pat galime tikėtis debatų apie traukimąsi iš Bendrijos, – įspėjo Bohuslavas Sobotka, Čekijos vyriausybės vadovas. – To poveikis gali būti tikrai didžiulis."

Čekija yra, ko gero, pati euroskeptiškiausia valstybė Vidurio Europoje arba bent jau tokia buvo iki to laiko, kol kaimyninėje Lenkijoje valdžios neperėmė konservatyvioji Jaroslawo Kaczyńskio "Įstatymo ir teisingumo" partija.

Varšuva dabar taip pat deklaruoja labai skeptišką požiūrį į ES.

Kaimyninėje Slovakijoje, ypač migrantų krizės kontekste, skeptiškų nuostatų ES atžvilgiu taip pat radosi nemažai. Slovakijos premjeras Robertas Fico pagarsėjo kaip vienas iš aršiausių vadinamosios migrantų kvotų sistemos oponentų. Vengrijoje šios šalies premjeras Viktoras Orbanas taip pat  baksnoja į daugelį ES nutarimų, teigdamas, kad šie neturi nieko bendro su jo valdomos šalies nacionaliniais interesais.

Prieš savaitę V.Orbanas lankėsi Rusijoje, kur, susitikęs su šios šalies vadovu Vladimiru Putinu, jam pažadėjo, kad sankcijos Maskvai nebebus taikomos automatiškai.

"Czexit", žinoma, neturėtų tokio poveikio ES kaip "Brexit", tačiau tai įdomus reikalas, atsižvelgiant į tai, kad Praha ne taip jau seniai įsijungė į ES. Nusivylimas Bendrija Čekijoje – reikšmingai didelis ir tik auga.

1993 m. Čekoslovakijai taikiai pasidalijus į dvi valstybes, į NATO Čekija įstojo 1999 m., o Slovakija – 2004 m., tais pačiais metais abi įstojo į ES. Buvęs Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas, 10,5 mln. gyventojų turinčiai Čekijai vadovavęs nuo 2003 iki 2013 m., yra laikomas pagrindiniu varikliu, kurstančiu nuotaikas prieš ES.

Rusijos ir teroristų korta

Grįžtant prie "Brexit", nes šis klausimas dabar dominuoja ES politikos darbotvarkėje, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Davidas Cameronas galutinai apsisprendė, kad palaikys ES narystės šalininkus.

Kalbėdamas per nacionalinę televiziją jis aiškino, kad narystė ES garantuoja šalies saugumą.

"Kaip išlikti stipriems pasaulyje, kurio rytuose – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, o pietuose – "Islamo valstybė"?" – klausė D.Cameronas. Ir čia pat atsakė, kad reikia veikti išvien su kolegomis, turėdamas omenyje likusią Europą.

Čia pat jis įspėjo: "Pasitraukimas iš Europos keltų grėsmę mūsų ekonomikai, mūsų nacionaliniam saugumui."

Kartu konservatorių vedlys pažymėjo, kad, išstojus iš ES, nesumažės imigracija į Jungtinę Karalystę, kadangi bet kokia laisvosios prekybos sutartis, dėl kurios Londonas derėtųsi su Briuseliu, jeigu pasitrauktų iš Bendrijos, leistų laisvą darbo jėgos judėjimą, kad būtų patenkinti ES reikalavimai.

Taigi, galvojimas, kad sustos imigracija, pasak jo, yra "savęs apgaudinėjimas".

Galiausiai D.Cameronas perspėjo, kad dėl sutarties, kuri užtikrintų Didžiosios Britanijos prieigą prie Europos rinkų, veikiausiai tektų vėl derėtis ne vienus metus.

Kampanijai įsibėgėjant, D.Cameronui labai reikšmingas pagrindinės opozicinės centro kairiosios Leiboristų partijos palaikymas.

Šios partijos lyderis Jeremy Corbynas pažadėjo, kad agituos už tai, kad šalis liktų ES, kadangi nori apsaugoti investicijas, darbo vietas, taip pat darbuotojų ir vartotojų teises.

Beveik 200 Jungtinės Karalystės verslo lyderių paragino Britaniją likti ES nare, perspėdami dėl pavojaus investicijoms ir darbo vietoms, kuris iškiltų, jeigu rinkėjai tartų "ne".

Atvirame laiške, kurį paskelbė dienraštis "The Times", jie pažymi, kad verslui reikalinga nevaržoma prieiga prie Europos rinkų tam, kad šalies ekonomika toliau augtų ir nenutrūktų investicijų srautas. "Esame įsitikinę, kad pasitraukimas iš ES atbaidytų investicijas, sukeltų grėsmę darbo vietoms ir pavojų ekonomikai, – rašoma tame laiške. – Didžioji Britanija bus stipresnė, saugesnė ir geriau gyvens, likdama ES nare."

Tarp pasirašiusiųjų šį laišką yra daugiau negu trečdalio didžiųjų verslo įmonių vadovai, tarp jų – naftos milžinės "British Petroleum" vadovas Bobas Dudley, "Royal Dutch Shell" vadovas Benas van Beurdenas ir prabangos prekių gamintojos "Burberry" vadovas Christopheris Bailey.

Tuščias susitarimas

Vis dėlto, vertindamas D.Camerono derybas su ES, kuo remdamasis premjeras dabar tikisi įtikinti neapsisprendusius rinkėjus palaikyti narystę ES, J.Corbynas pastebėjo, kad tos derybos tebuvo "antraeilis šou", skirtas konservatorių partijos "vidaus vartojimui".

"Jo derybos su ES tikrovėje yra konservatorių partijos vidaus drama, rodoma prieš visų mūsų akis", – argumentavo J.Corbynas.

D.Cameronas po savaitgalio derybų džiaugėsi, esą atgal į Londoną veža susitarimą, kuriuo Didžiajai Britanijai suteikiamas specialusis statusas ES. To, pasak jo, turėtų pakakti siekiant išlaikyti šalį bloke.

"Susiderėjau dėl susitarimo suteikti Jungtinei Karalystei specialųjį statusą ES, – aiškino D.Cameronas. – Per kampaniją iš visos širdies stengsiuosi įtikinti britų žmones likti reformuotoje ES, kurią šiandien užsitikrinome."

Vis dėlto tas susitarimas ne tik neįtikino leiboristų ir daugelio ekspertų, bet ir kai kurių įtakingų D.Camerono sąjungininkų partijoje.

Vienas jų – Londono meras Borisas Johnsonas, kuris savaitgalį paskelbė prisidedantis prie kampanijos, palaikančios pasiūlymą, kad Didžiajai Britanijai reikia pasitraukti iš ES.

"Patarsiu balsuoti už pasitraukimą", – sakė populiarus Konservatorių partijos politikas, laikomas potencialiu pretendentu perimti premjero postą iš D.Camerono.

Šie jo komentarai laikomi Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos, vadinamojo "Brexit", šalininkų svaria pergale, nors iš B.Johnsono pasisakymo buvo galima suprasti, kad jis netaps šio judėjimo vėliavnešiu ir toje kampanijoje aktyviai nedalyvaus.

51 metų politikas pripažino, kad D.Cameronui gerai sekėsi derėtis dėl Bendrijos reformų, tačiau jis vis dėlto pridūrė: "Nemanau, kad kas nors gali realistiškai teigti, kad tai yra ES arba Didžiosios Britanijos ryšio su ES fundamentali reforma."

"Europos stebuklai, atostogos Europoje, nuostabus maistas ir draugystės jokiu būdu neturėtų būti painiojami su politiniu projektu, kuris iš esmės veikia jau dešimtmečius", – pabrėžė B.Johnsonas.

Meras ragino užmegzti naujus ryšius su ES, pagrįstus prekyba ir bendradarbiavimu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra