Pirmadienį Irako pajėgos ir jų sąjungininkai pradėjo didelio masto puolimą prieš džihadistų jau ilgiau kaip dvejus metus kontroliuojamą antrąjį didžiausią šalies miestą.
„Privalome numatyti, planuoti, kas bus „kitą dieną“ ir kaip stabilizuoti Mosulą po karinių veiksmų“, – antradienį pareiškė J.-M. Ayrault. Jis pridūrė, kad Iranas, turintis gana didelę įtaką Irake, į derybas nekviečiamas.
„Privalome laimėti karą, bet taip pat numatyti viską, kas leistų mums laimėti taiką“, – sakė jis.
Prancūzijos diplomatijos vadovas pareiškė, kad tarptautinė koalicija, kovojanti su IS, taip pat yra „atsakinga“ už Rakos miesto Sirijoje atsiėmimą. Išvadavus Mosulą, šis miestas liktų paskutinė didelė IS „kalifato“ kontroliuojama tvirtovė.
„Neiti į Raką būtų didelė klaida“, – žurnalistams sakė J.-M. Ayrault.
„Jei norime veiksmingai kovoti su terorizmu, privalome atsiimti ir šį miestą“, – pridūrė jis.
Ilgai planuota operacija dėl Mosulo buvo pradėta pirmadienį. Joje dalyvauja apie 30 tūkst. federalinių pajėgų karių, juos iš oro ir ant žemės remia JAV vadovaujama koalicija. Ši karinė operacija – didžiausia Irake nuo 2011 metų, kai iš šalies buvo išvesti Jungtinių Valstijų kariai.
JAV kariuomenė nurodė, kad irakiečių pajėgos gali pasiekti tikslą „anksčiau nei planuota“, tačiau įspėjo, kad mūšis bus ilgas ir sudėtingas.
Koalicijoje dalyvaujančių šalių gynybos ministrai susitiks kitą antradienį Paryžiuje, kad įvertintų mūšio dėl Mosulo eigą.
Tarp trylikos derybose dalyvausiančių ministrų bus ir JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris (Aštonas Karteris), pranešė Prancūzijos gynybos ministro Jeano-Yves'o Le Driano (Žano Ivo Le Driano) patarėjas.
J.-Y.Le Drianas antradienį pareiškė, kad kova dėl Mosulo gali užtrukti „kelias savaites“ ar net mėnesius.
Tikimasi, kad derybose susirinkę ministrai taip pat pabrėš džihadistų išvarymo iš Rakos svarbą.
Koalicija yra sunerimusi, kad, didėjant operacijos intensyvumui, IS bandys perkelti savo kovotojus ir karinę techniką iš Mosulo į Siriją.
Nors koalicija jungia apie 60 valstybių, susitikime dalyvaus tik Vakarų šalys, kurios remia Mosulo išvadavimo operaciją iš oro: JAV, Prancūzija, Didžioji Britanija, Kanada, Australija, Vokietija, Belgija, Nyderlandai, Italija, Ispanija, Norvegija, Danija ir Naujoji Zelandija.
Operacijoje dalyvauja Turkijos oro pajėgos
Turkijos oro pajėgų lėktuvai prisidėjo prie antskrydžių operacijos, kuria remiamos Irako pajėgos ir kurdų pešmergų kovotojai, siekiantys atkovoti iš džihadistų antrąjį pagal dydį Irako miestą Mosulą, antradienį paskelbė turkų premjeras Binali Yildirimas (Binalis Jildirimas).
„Mūsų oro pajėgos dalyvavo koalicijos pajėgų oro operacijose Mosule“, – Ankaroje valdančiosios Teisingumo ir plėtros partijos (AKP) parlamentinei grupei sakė B. Yildirimas.
Seniai lauktas puolimas prasidėjo pirmadienį, iš oro ir artilerija remiant JAV vadovaujamai koalicijai. B. Yildirimas sakė, kad Turkija „atidžiai stebi“, kas vyksta, bet neatskleidė, kokia yra Turkijos parama.
Mosulą „Islamo valstybės“ (IS) džihadistai užėmė 2014 metų birželį. Prieš jo puolimą Turkija ir Irakas buvo įsivėlę į žodžių karą dėl turkų karių buvimo Irako šiaurėje.
B. Yildirimas pakartojo prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) pirmadienio komentarus, kad Turkija dalyvaus operacijoje ir bus „prie stalo“.
Nors tvirtino, kad jos negalima neįtraukti į operaciją, Turkija dažnai kalbėdavo apie savo nuogąstavimus dėl potencialaus šiitų kovotojų ir Ankarai priešiškų kurdų kovotojų dalyvavimo atsiimant daugiausia sunitišką Mosulą.
Paklausus, ar Turkija tikrai dalyvavo antskrydžiuose, B. Yildirimas atsakė nežinantis „operatyvinių detalių“, bet nurodė, kad „iš esmės“ buvo susitarta būti koalicijoje.
Nesielkite griežtai
Per atskirą kalbą Ankaroje R.T. Erdoganas sakė, kad Turkija nenori dalyvauti jokiame konfesijų konflikte Irake, bet kalbėjo apie savo susirūpinimą „mūsų broliais arabais sunitais, mūsų broliais turkmėnais“.
Anksčiau šį mėnesį R.T. Erdoganas ir Irako premjeras Haideras al Abadi (Haideras Abadis) apsikeitė kandžiomis pastabomis dėl Turkijos pajėgų buvimo Bašikoje Šiaurės Irake, kur, pasak R.T. Erdogano, yra beveik septyni šimtai turkų karių.
R.T. Erdoganas tvirtino, kad Turkija turi istorinę atsakomybę būti Irake, užsimindamas apie Mosulo praeitį Osmanų imperijoje.
„Mes būsime (Irako teritorijoje) ir būsime prie stalo“, – sakė R.T. Erdoganas.
Irako vyriausybei jis pasakė, kad užuot „buvusi griežta“ Turkijai ji turėtų „užsiimti“ tokiomis ekstremistinėmis grupuotėmis kaip IS.
Užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu (Mevliutas Čavušohlu) sakė, kad diplomatams stengiantis mažinti įtampą baigiantis savaitei į Turkiją turi atvykti irakiečių delegacija.
„Abi šalys iš esmės turi valios tai spręsti dialogu“, – antradienį lankydamasis Taškente sakė M. Cavusoglu, kurį citavo naujienų agentūra „Anadolu“. Jis pridūrė, kad delegacija atvyks „galbūt ketvirtadienį“.
Naujausi komentarai