Pereiti į pagrindinį turinį

Didžiosios Britanijos sostinei vadovaus musulmonas?

2016-05-05 04:12
AFP-BNS inf.

Londonas turėtų tapti pirmąja Europos Sąjungos (ES) sostine su meru musulmonu, rinkėjams ketvirtadienį einant balsuoti po piktos kampanijos, kuri buvo pagiežinga iki pat pabaigos.

Didžiosios Britanijos sostinei vadovaus musulmonas?
Didžiosios Britanijos sostinei vadovaus musulmonas? / AFP nuotr.

Leiboristų partijos parlamentaras, pakistaniečio imigranto sūnus Sadiqas Khanas (Sadikas Chanas) balsą atidavė anksti ryte, savo daugiakultūrėje Tutingo apygardoje Pietų Londone.

Jo pagrindinis varžovas, aplinkosaugininkas Zacas Goldsmithas (Zakas Goldsmitas) balsavo prašmatniame Ričmondo rajone į vakarus nuo miesto centro.

Nepaisydami aiškiai matomos pagiežos, abu kandidatai į Londono merus sutinka, kad svarbiausi klausimai rinkėjams yra kosminės būstų kainos ir pernelyg apkrauta miesto transporto sistema.

Laimėtojui išaiškinti dviem daugiausiai balsų tarp 12 kandidatų surinksiantiems pretendentams bus priskaičiuoti ir rinkėjų „antrosios pirmenybės“ (second preference) balsai – tų rinkėjų, kurie balsalapiuose juos pažymėjo antraisiais numeriais.

Paskutinės apklausos, kurių rezultatai buvo paskelbti prieš ketvirtadienio balsavimą, rodė, kad S.Khanas 12-14 proc. lenkė savo varžovą, multimilijonierių Z.Goldsmithą iš ministro pirmininko Davido Camerono (Deivido Kamerono) Konservatorių partijos.

Laikraštis „London Evening Standard“ trečiadienį parėmė Z.Goldsmithą, kuris paskutinę dieną prieš balsavimą važinėjo po miestą su kampanijos renginiais.

„Iš dviejų stiprių kandidatų jis turi įtikinamesnių idėjų dėl kovos su tarša ir perpildymu“, – rašė laikraštis.

Trečiadienį lankydamasis gatvės turguje daugiakultūriniame Pietų Londono rajone S.Khanas AFP sakė, kad jo varžovas vykdė „ negatyvią, skaldančią ir vis beviltiškesnę kampaniją“.

„Mano kampanija nuo pirmosios dienos buvo pozityvi, kalbėdavau apie tai, kaip mano patirtis, vertybės ir vizija nuves mane prie buvimo visų londoniečių meru“, – sakė jis.

Naujasis meras pakeis ekscentrišką konservatorių Borisą Johnsoną (Borisą Džonsoną), kuris poste dirbo aštuonerius metus ir kuriam vadovaujant įvyko 2012 metų Londono olimpiada ir buvo įdiegta dviračių nuomos sistema, praminta „Boriso dviračiais“.

Nuo tada, kai 2008 metais B.Johnsonas buvo pirmą kartą išrinktas sostinės meru, Londono gyventojų skaičius išaugo 900 tūkst. – iki 8,6 milijono.

Itin ambicingas B.Johnsonas, kuris yra vienas kampanijos už Britanijos pasitraukimą iš ES lyderių, dabar yra lažybininkų favoritas kalbant apie tai, kas taps kitu Britanijos ministru pirmininku.

Londono mero rinkimų kampanijos įtampą didino rusenantis ginčas dėl antisemitizmo Leiboristų partijoje, kuris praėjusią savaitę sprogo parlamentaro ir buvusio Londono mero Keno Livingstone'o (Keno Livingstono) suspendavimu.

Trečiadienį per piktus ginčus Bendruomenių Rūmuose D.Cameronas apkaltino leiboristų lyderį J.Corbyną nesugebėjus spręsti šios problemos ir užsipuolė jį bei S.Khaną kaip prijaučiančius islamo ekstremistams.

Primindamas ankstesnius J.Corbyno komentarus, kai jis palestiniečių islamistų judėjimą „Hamas“ ir įtakingą Libano šiitų ginkluotą formuotę „Hizbollah“ pavadino „draugais“, D.Cameronas sakė, kad leiboristai yra „partija, ekstremistus iškelianti virš darbo žmonių“.

Abu kandidatai yra labai skirtingi.

Aplinkos apsaugos aktyvistas 41 metų Z.Goldsmithas nuo 2010-ųjų parlamente atstovauja turtingai Ričmondo parko rinkimų apygardai. Jis yra velionio finansininko Jameso Goldsmitho (Džeimso Goldsmito), kuris savo šeimai patikos fonde paliko 1,2 mlrd. svarų (1,5 mlrd. eurų), sūnus.

45 metų S.Khanas yra autobuso vairuotojo sūnus, kuris ne vienus metus užsiėmė teisine praktika žmogaus teisių srityje ir dirbo vyriausybės ministru. Jis parlamente atstovauja Londono pietiniam Tutingo rajonui, kuriame pats užaugo ir kuriame gyvena daug azijiečių kilmės londoniečių.

„Sadiqas yra tiesiame kelyje į pergalę su jo partijos tradicinio elektorato palaikymu. Tuo tarpu Zacas Goldsmithas stovi priešais aukštą kalną“, – sakė Laurenceas Janta-Lipinski (Lorensas Džanta-Lipinskis) iš rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų agentūros „YouGov“.

Faktas, kad S.Khanas gali tapti pirmuoju Londono meru musulmonu, neliko nutylėtas savo varžovą mėginusio pasivyti Z.Goldsmitho kampanijos.

Z.Goldsmithas ne vieną savaitę uoliai stengėsi įrodyti S.Khano sąsajas su islamo ekstremistais.

Z.Goldsmithas apibūdindavo S.Khaną kaip „radikalų ir kurstantį nesantaiką“, šis savo ruožtu varžovo kampaniją vadindavo „blankia ir desperatiška“.

„Khanas, akivaizdu, yra modernus, progresyvus musulmonas“, – sakė vietos savivaldos ekspertas Tony Traversas (Tonis Traversas) iš Londono ekonomikos mokyklos.

Ketvirtadienio balsavimas yra laikomas pirmu svarbiu išbandymu rinkimais opozicijoje esančių leiboristų lyderiui Jeremy Corbynui (Džeremiui Korbinui), kurio partiją draskė vidaus kovos dėl kaltinimų antisemitizmu.

Regioninių rinkimų, kurie taip pat vyksta Škotijoje, Velse ir Šiaurės Airijoje, rezultatai tikriausiai nustatys toną paskutinėms septynioms kampanijos savaitėms prieš birželio 23 dieną planuojamą Didžiosios Britanijos referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje (ES).

Škotijos pirmosios ministrės Nicolos Sturgeon (Nikolos Sturdžen) nepriklausomybę remianti partija viliasi sustiprinti savo pozicijas parlamente ir valdžioje – siekdama sutelkti paramą antram balsavimui dėl atsiskyrimo nuo Britanijos, po nesėkmingo 2014 metų referendumo šiuo klausimu.

Jei visa Britanija bendrai nubalsuos už pasitraukimą iš ES, bet Škotija nubalsuos už pasilikimą, tuomet, sako N.Sturgeon, tai būtų pretekstas jos Škotijos nacionalinei partijai (SNP) reikalauti kito referendumo dėl nepriklausomybės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų