Pietų Afrikos Respublikos (PAR) arkivyskupas Desmondas Tutu sekmadienį paragino Hagos tarptautinį tribunolą teisti buvusį Didžiosios Britanijos premjerą Tony Blairą ir buvusį JAV prezidentą George'ą W.Bushą dėl jų vaidmens Irako kare.
Nobelio taikos premijos laureatas savo straipsnyje, kurį išspausdino Britanijos laikraštis „The Observer“ kaltino šiuos politikus melavus apie esą Irako turėtus masinio naikinimo ginklus, pridūręs, kad dėl šios invazijos pasaulis tapo nestabilus ir labiau susipriešinęs „negu dėl bet kurio kito konflikto istorijoje“.
D.Tutu argumentavo, kad tarptautiniam teismui persekiojant Afrikos lyderius taikomi kitokie standartai negu Vakarų šalių atstovams. Jis aiškino, kad Irako karo ir po jo vykusių neramumų aukų skaičius pakankamas, kad T.Blairas ir G.W.Bushas būtų teisiami.
„Vien dėl šių priežasčių nuosekliame pasaulyje atsakingieji už šias kančias ir mirtis turėtų eiti tuo pačiu keliu, kaip ir kai kurie jų kolegos Afrikoje ir Azijoje, kurie buvo priversti atsakyti už savo veiksmus Hagoje“, - D.Tutu rašo sekmadieniniame laikraštyje.
„Tačiau dar didesnės kainos buvo pareikalauta anapus žudymo laukų - žmonių šeimos narių visame pasaulyje sukietėjusiose širdyse ir protuose“, - pridūrė jis.
T.Blairas į šią ataką atsakė pranešimu, kuriame rašoma, jog „tai tas pats ginčas, kuris vyko jau daug kartų, neturint pasakyti nieko nauja“.
D.Tutu, seniai kritikuojantis karą Irake, metė akibrokštą T.Blairui, pasitraukdamas iš vienos PAR vykusios konferencijos vadovo pareigų, nes joje dalyvavo buvęs Britanijos premjeras.
Kovotojas už taiką sakė boikotavęs šį renginį, protestuodamas prieš T.Blairo „morališkai nepateisinamą“ palaikymą 2003 metais prasidėjusiai JAV vadovaujamai invazijai į Iraką.
„Artėjant šiai datai, jaučiausi vis labiau nepatogiai dėl dalyvavimo viršūnių susitikime dėl “lyderystės„ su ponu Blairu, - aiškino jis - Lyderystė ir moralė neatskiriami. Geri lyderiai yra moralės sergėtojai.“
„Esmė ne tame, ar (Irako diktatorius) Saddamas Husseinas (buvo geras ar blogas, arba kiek žmonių jis išžudė. Esmė ta, kad ponas Bushas ir ponas Blairas neturėjo sau leisti nusileisti iki jo amoralumo lygio, - pridūrė D.Tutu. - Jeigu lyderiams priimtina imtis drastiškų veiksmų, vadovaujantis melu - nepripažįstant to ir neatsiprašant, kai jie tai sužinojo - ko mes turėtume mokyti savo vaikus?“
D.Tutu taip pat argumentavo, jog 2003 metų invazija, siekiant nuversti S.Husseiną, tapo įžanga į šiuo metu vykstantį pilietinį karą Sirijoje, taip pat į potencialią didesnę Artimųjų Rytų krizė, kurioje dalyvautų Iranas.
T.Blairas sekmadienį paskelbtame atsakyme į šį straipsnį laikėsi griežtos gynybos.
„Kartoti seną antį, kad mes melavome apie žvalgybos duomenis, yra visiškai neteisinga, kaip parodė kiekviena nepriklausoma įrodymų analizė“, - teigė jis.
„Ir sakyti, kad faktas, jog Saddamas išžudė šimtus tūkstančių savo piliečių, yra nesusijęs su morale, (reikalaujančia) jį pašalinti, yra keista“, - pridūrė buvęs Britanijos lyderis.
Naujausi komentarai