Sprendime, kuris supykdė Vašingtoną, Briuselis pažymėjo, kad vertingiausia pasaulio įmonė dėl savo susitarimų su Dublinu sugebėjo išvengti mokesčių beveik visam savo pelnui, kurį uždirbo Europos bloke.
„Apple“ ir Airijos vyriausybė nedelsdamos pareiškė, jog skųs šį Europos Komisijos sprendimą, o JAV iždo departamentas įspėjo, kad toks sprendimas gali pakirsti JAV ir ES ekonominę partnerystę.
Siekdama pritraukti daugiau tarptautinių korporacijų, Airija joms siūlo itin palankias apmokestinimo sąlygas, tačiau už konkurenciją atsakinga Komisijos narė Margrethe Vestager (Margretė Vestager) pareiškė, kad „Apple“ pažeidė ES valstybės pagalbos taisykles.
„Šis sprendimas siunčia aiškią žinią. Valstybės narės negali suteikti nesąžiningų mokestinių lengvatų pasirinktoms įmonėms, kokios jos bebūtų – Europos ar užsienio, didelės ar mažos“, – pareiškė M. Vestager.
„Tai nėra bauda. Tai yra nesumokėti mokesčiai, kurie turi būti sumokėti“, – pridūrė ji.
Įsakymas sumokėti nesumokėtus mokesčius – o jų suma yra didžiausia ES istorijoje – paskelbtas užbaigus trejus metus trukusį tyrimą, ar JAV technologijų milžinei „Apple“ Dublino suteiktos mokesčių lengvatos neprieštarauja įstatymams.
„Jokių darbuotojų, jokių patalpų“
„Apple“ savo bazę Airijos pietiniame Korko mieste įkūrė dar 1980 metais. Šioje šalyje, per kurią „Apple“ nukreipia savo tarptautinius pardavimus ir tokiu būdu išvengia milijardinės vertės pelno mokesčių, įmonė turi 5 tūkst. darbuotojų.
Tačiau M. Vestager, kuri JAV įmonėms yra iškėlusi visą virtinę konkurencijos bylų, pareiškė, kad „vadinamoji „Apple“ būstinė Airijoje egzistuoja tik popieriuje. Joje nėra darbuotojų, ji neturi patalpų ir ji nevykdo realios veiklos.“
Pasak Komisijos narės, 2014 metais už Europoje gautą pelną „Apple“ sumokėjo vos 0,005 proc. mokestį, t. y. vos 50 eurų už kiekvieną 1 mln. eurų.
„Apple“ pareiškė, jog skųs šį sprendimą, ir pridūrė „esanti tikra, kad jis bus panaikintas“.
„Šis sprendimas padarys didžiulį ir žalingą poveikį investicijoms ir darbo vietų kūrimui Europoje“, – pridūrė įmonė.
Airijos finansų ministras Michaelas Noonanas (Maiklas Nunanas) pareiškė, kad šis sprendimas jam „nepalieka kitos išeities, kaip tik prašyti ministrų kabineto leidimo skųsti sprendimą Europos teismuose“.
„Apple“ pateikta mokesčių sąskaita gerokai viršija ankstesnį ES valstybės pagalbos rekordą – 1,3 mlrd. eurų, kuriuos „Nurburgring“ lenktynių trasai suteikė Vokietijos valdžia.
JAV pasipiktinimas
JAV iždo departamentas antradienį griežtai sukritikavo Europos Sąjungos (ES) sprendimą, kuriuo JAV technologijų milžinei „Apple“ liepta sumokėti rekordinę nesumokėtų mokesčių sumą, ir pareiškė, kad šis sprendimas kelia grėsmę dvišalei „ekonominės partnerystės dvasiai“.
„Šie (Europos) Komisijos veiksmai gali pakenkti užsienio investicijoms, verslo aplinkai Europoje ir svarbiai JAV ir ES ekonominės partnerystės dvasiai“, – pareiškė departamento atstovas spaudai.
ES kovą su mokesčių vengimu ypač sustiprino po vadinamojo „LuxLeaks“ skandalo, kuriam kilus paaiškėjo, kad Europos Komisijos pirmininko Jeano Claude Junckerio (Žano Klodo Junkerio) gimtasis Liuksemburgas įmonėms suteikdavo didžiules mokesčių lengvatas, kuomet jis ėjo ministro pirmininko pareigas.
Spalio mėnesį Briuselis JAV kavinių milžinei „Starbucks“ ir Italijos automobilių gamintojai „Fiat“ liepė atitinkamai Nyderlanduose ir Liuksemburge kiekvienai sumokėti iki 30 mln. eurų nesumokėtų mokesčių.
JAV pripažino, kad dėl mokesčių lengvatų kyla problemų, tačiau pabrėžė, kad susitarimai dėl šių lengvatų buvo sudaromi pagal tarptautines sutartis ir pripažintą mokesčių praktiką.
Tuo tarpu M. Vestager neigia, kad Europos Komisija yra nusitaikiusi tik į JAV įmones.
„Esu įsitikinusi, kad su JAV siekiame bendro tikslo – sąžiningo apmokestinimo visame pasaulyje“, – pareiškė ji.
Naujausi komentarai