Dėl ūkininkų protestų anksčiau maisto produktų eksportas buvo laikinai uždraustas.
Rusijos invazija smarkiai apribojo tradicinį Ukrainos grūdų eksporto kelią Juodąja jūra, todėl reikėjo krovinius gabenti sausuma per Ukrainos kaimynių teritorijas.
Šalys narės sutiko leisti importuoti tam tikrus produktus iš Ukrainos be kiekybinių apribojimų ir patikrinimų.
Tačiau Vengrijos, Lenkijos ir Slovakijos ūkininkai kritus kainoms ėmė protestuoti ir reaguojant buvo įvesta suvaržymų ir draudimų Ukrainos maisto eksportui.
„Europos Komisija iš principo pasiekė susitarimą su Bulgarija, Vengrija, Lenkija, Rumunija ir Slovakija dėl Ukrainos... maisto produktų“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prekybos eurokomisaras Valdis Dombrovskis.
Pagal susitarimą bus atšauktos Lenkijos, Slovakijos, Vengrijos ir Bulgarijos vienašališkos priemonės, sakė jis ir nurodė, kad numatytos „išskirtinės apsaugos priemonės... kviečiams, kukurūzams, rapsams, saulėgrąžų sėkloms [ir] 100 mln. eurų paramos paketas paveiktiems ūkininkams penkiose šalyse narėse“.
„Sprendėme ir kaimyninių ES šalių, ir Ukrainos ūkininkams susirūpinimą keliančius klausimus“, – pridūrė V. Dombrovskis.
Lenkijai paskelbus savo draudimą, Ukrainos saulėgrąžų aliejaus gamintojai liovėsi pirkti sėklas, neturėdami garantijų, kad galės eksportuoti produkciją į ES.
Įtampa tarp Ukrainos ir kaimynių Europoje kilo tvyrant nežiniai dėl to, ar gegužės 18 dieną bus pratęsta vadinamoji Juodosios jūros grūdų iniciatyva, užtikrinanti galimybę grūdus gabenti Juodąja jūra.