Šią savaitę numatytame Europos Sąjungos ir Rusijos viršūnių susitikime veikiausiai nebus pasiekta realios pažangos sprendžiant tokius klausimus kaip prekyba, saugumas ir energetika.
Susitikimas vyks tvyrant įtampai, kurią pakurstė pirmąją šių metų dieną kilęs ginčas dėl dujų ir pernai rugpjūtį vykęs Rusijos karas su Gruzija, kurie išsklaidė iliuzijas dėl šiltesnių santykių su Maskva pasibaigus Vladimiro Putino prezidentavimui.
"Bus daug nejaukios tylos ir ledinių šypsenų, ir jei išvyksime iš Chabarovsko su minimalia žala, nepasiekę jokio persilaužimo, to pakaks", - sakė vienos Europos šalies diplomatas, susipažinęs su pasirengimu Rytų Rusijoje vyksiančiam susitikimui.
Nedideli lūkesčiai dėl pažangos kontrastuoja su pakiliomis nuotaikomis, su kuriomis pernai birželį Sibire vykusiame viršūnių susitikime naująjį Rusijos prezidentą Dmitrijų Medvedevą sutiko Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir Bendrijos užsienio politikos vadovas Javieras Solana.
Ankstesniuose susitikimuose dominuodavo vieši kivirčai dėl žmogaus teisių ir demokratijos suvaržymų Rusijoje, o į bet kokią jo valdymo kritiką V.Putinas griežtai atsikirsdavo pateikdamas analogiškų korupcijos ir teisių pažeidimų pavyzdžių ES šalyse.
2008 m. V.Putinui pasitraukus iš prezidento posto, atsirado vilčių dėl draugiškesnių santykių tarp Maskvos ir jos pagrindinės prekybos partnerės, o ES pareigūnai vadino D.Medvedevą prezidentu, su kuriuo jie gali drauge dirbti.
Pakako vienerių metų išsklaidyti šias iliuzijas.
"Prezidento pasikeitimas neatnešė didelių permainų dvišaliuose santykiuose, nors kai kur tonas ir kalba pasikeitė. Tačiau svarbiausia žinia mums yra Rusijos politikos tęstinumas", - sakė vienas ES diplomatas, paprašytas palyginti V.Putiną ir D.Medvedevą.
Nors Rusijos pareigūnai viešai demonstruoja pasiryžimą dirbti su ES, diplomatai sako, kad iš tiesų Kremlius labiau linkęs sudaryti dvišalius susitarimus du draugiškomis Europos šalių vyriausybėmis, tokiomis kaip, pavyzdžiui, Italijos, ir apskritai ignoruoti Briuselį.
Gegužės 21-22 d. vyksiančio susitikimo darbotvarkėje, be kita ko, ketinama aptarti naują ES "Rytų partnerystės" iniciatyvą, kuria siekiama užmegzti glaudesnius politinius ir ekonominius ryšius su šešiomis buvusiomis sovietinėmis respublikomis, bendradarbiavimą sprendžiant pasaulinę ekonomikos krizę, taip pat numatyta surengti derybas dėl naujo ES ir Rusijos pagrindų susitarimo.
Naujausi komentarai