„Financial Times“ šaltiniai: Rusija atsisako trijų reikalavimų Ukrainai Pereiti į pagrindinį turinį

„Financial Times“ šaltiniai: Rusija atsisako trijų reikalavimų Ukrainai

Rusija nebereikalauja, kad Ukraina būtų „denacifikuota“ ir yra pasirengusi leisti Kyjivui prisijungti prie Europos Sąjungos (ES), jei šalis karine prasme išliks neutrali ir nesusisaisčiusi, teigė keturi su diskusijomis susiję asmenys, skelbia „Financial Times“.

Vladimiras Putinas

Kaip teigiama, anonimiškais panorę likti žmonės užsiminė, kad Maskva ir Kyjivas diskutuoja apie karo veiksmų pristabdymą, jei pavyks susitarti, kad Ukraina atsisakytų savo siekio tapti NATO nare mainais į saugumo garantijas ir galimybę įstoti į ES.

Jie pridūrė, kad paliaubų tarp Rusijos ir Ukrainos dokumente nėra trijų pagrindinių Rusijos reikalavimų, kurie buvo pradiniai – „denacifikacija“, „demilitarizacija“ ir teisinė rusų kalbos apsauga Ukrainoje.

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio partijos parlamente vadovas ir Kyjivo derybų komandos narys Davidas Arakhamia „Financial Times“ sakė, kad šalys buvo priartėję prie susitarimo dėl saugumo garantijų bei Ukrainos siekio įstoti į ES.

„Visi klausimai buvo svarstomi nuo derybų pradžios, bet daug dalykų yra neišspręstų“, – sakė jis.

Kitas asmuo, susijęs su derybomis, užsiminė, kad Ukraina nerimauja, nes Rusija beveik kiekvieną dieną keičia savo pozicijas – tiek dėl karinio spaudimo, tiek dėl tokių reikalavimų, kaip Kijevo „demilitarizacija“.

Kaip skelbia „Financial Times“, pagal svarstomą susitarimą Ukraina taip pat turėtų susilaikyti nuo branduolinių ginklų kūrimo ar užsienio karinių bazių priėmimo bei narystės NATO.

Maskva, sakė D. Arakhamija, reikalavo, kad Ukraina pripažintų Rusijos kontrolę Krymo pusiasalyje, kurį Maskva aneksavo 2014 metais, taip pat dvi Rusijos remiamų separatistų valdomas teritorijas rytiniame Donbaso regione.

„Niekada nepripažinsime jokių sienų, išskyrus tokias, kokios jos nurodytos mūsų nepriklausomybės deklaracijoje“, – sakė jis.

Kol kas Ukraina yra pasirengusi aptarti humanitarinius klausimus, tokius kaip vandens tiekimo atkūrimas Kryme ir įsipareigojimas niekada nemėginti atkovoti Krymo jėga.

Jei bus susitarta dėl paliaubų, Ukrainos ir Rusijos užsienio reikalų ministrai susitiks, kad parengtų dokumentus.

Turkijoje vyksta naujas derybų dėl karo Ukrainoje raundas

Turkijoje antradienį vyksta dar vienas derybų dėl karo Ukrainoje nutraukimo ratas, ukrainiečiams susigrąžinus vieną iš priemiesčių Kyjivo apylinkėse.

Ukrainos pajėgos atkovojo į šiaurės vakarus nuo sostinės esančią Irpinę iš Rusijos pajėgų, vėlai pirmadienį pareiškė prezidentas Volodymyras Zelenskis, siekdamas sutelkti savo šalį.

Dabar negalime kurstyti savo emocijų. Negalime kelti lūkesčių, kad paprasčiausiai neperdegtume.

„Tebeturime kovoti, turime ištverti, – pabrėžė V. Zelenskis, naktį kreipdamasis į tautiečius. – Dabar negalime kurstyti savo emocijų. Negalime kelti lūkesčių, kad paprasčiausiai neperdegtume.“

Prieš delegacijų susitikimą Stambule Ukrainos prezidentas pareiškė, kad jo šalis pasirengusi priimti karinio neutralumo statusą, kaip reikalauja Maskva. Šis prezidento pareiškimas gali suteikti postūmį deryboms.

Savaitgalį V. Zelenskis užsiminė, kad kompromisas gali būti įmanomas „sudėtingu Donbaso klausimu“ – dėl karštai ginčijamo regiono Ukrainos rytuose. Vis tik lieka neaišku, kaip šis teiginys galėtų būti suderintas su prezidento pozicija, jog „Ukrainos suverenitetas ir teritorinis vientisumas nekelia abejonių“.

Rusija, motyvuodama grėsme nacionaliniam saugumui, jau ilgą laiką reikalauja, kad Ukraina atsisakytų bet kokių vilčių įstoti į NATO. V. Zelenskis savo ruožtu pabrėžė, kad Kyjivui taip pat reikalingos saugumo garantijos pasiekiant bet kokį susitarimą.

Tuo metu Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas (Redžepas Tajipas Erdohanas) rusų ir ukrainiečių delegacijoms, susirinkusioms tęsti tiesioginių taikos derybų, antradienį pareiškė, kad „abi šalys turi pagrįstų rūpesčių“.

Derybos vyksta Stambulo Dolmabachčės rūmuose. Tai pirmas kartas, kai abiejų šalių delegacijos susitinka akis į akį po kelių virtualių derybų raundų.

R. T. Erdoganas paragino rusų ir ukrainiečių delegacijas „nutraukti šią tragediją“.

„Abi šalys turi pagrįstų rūpesčių, įmanoma pasiekti sprendimą, kuris būtų priimtinas tarptautinei bendrijai“, – sakė Turkijos lyderis.

„Nuo abiejų šalių priklauso šios tragedijos nutraukimas“, – kalbėjo jis ir pridūrė, jog „niekas nesuinteresuotas, kad konfliktas tęstųsi“.

Rusijai ir Ukrainai nepavyko pasiekti proveržio pirmosiose aukščiausio lygio derybose kovo 10 dieną Antalijoje.

Rusijos sukeltas karas Ukrainoje pareikalavo tūkstančių gyvybių, daugiau kaip 10 mln. žmonių buvo priversti palikti savo namus.