Pavojingiausias blogis tas, kuris gėriu apsimeta. Šią pamoką išmoko visas pasaulis, sužinojęs apie finansų piramidę, kuri jau praminta amžiaus afera. Vienas labiausiai gerbiamų Volstrito investicijų valdytojų pasirodė esąs paprastas sukčius. Bankai, labdaros organizacijos, žinomi verslininkai, politikai ir net Nobelio premijos laureatai skaičiuoja milijonus nuostolių, o pasitikėjimas finansų įstaigomis dar labiau smuko.
Apakino autoritetas ir pagunda
1960 m. B.Madoffas už 5 tūkst. JAV dolerių, kuriuos uždirbo montuodamas vandens purkštuvus ir dirbdamas gelbėtoju, įkūrė finansų tarpininkų bendrovę "Bernard L.Madoff Investment Securitie". Ilgainiui ji tapo panaši į elitinį turtuolių klubą, kurio dalyviai jautėsi ne kaip paprasti investuotojai, o kaip vienos šeimos nariai.
Investuotojų B.Madoffas ieškojo per agentus, kurie turėjo ryšių tarp verslo grietinėlės atstovų – pavyzdžiui, elitiniame Floridos golfo klube "Palm Beach Country Club". Suvilioti pasiūlymo kasmet gauti dviženkles palūkanas, jie drąsiai patikėdavo B.Madoffui savo milijonus. Gandai sklido iš lūpų į lūpas, ir bendrovė "Bernard L.Madoff Investment Securitie" bei jos vadovas įgijo pasaulinį pripažinimą.
Įtakingas finansininkas, fondų biržos "Nasdaq" įkūrėjas ir stambiausios jos bendrovės vadovas, filantropas, tikra Volstrito legenda turėjo nepriekaištingą reputaciją. Niekam, net budriai Operacijų su vertybiniais popieriais kontrolės komisijai, neatėjo į galvą, kad jis gali būti banalios finansinės piramidės autorius.
Pasitikėjo tik pačiu savimi
"B.Madoffas visuomet stengėsi likti šešėlyje, – pasakojo stambios aferos auka tapusio investicijų fondo "Maxam Capital Management" vadovė Sandra Manzke. – Jis sakydavo: esu kotiruotojas, ir nenoriu, kad kas nors žinotų, jog aš valdau pinigus."
Bendrovė "Bernard L.Madoff Investment Securitie" įsikūrė vieno Manhateno dangoraižio 17, 18 ir 19 aukštuose. Pasak darbuotojų, į 17-tą aukštą, kuriame buvo paties B.Madoffo biuras, niekas negalėjo patekti, netgi jo šeimos nariai.
Dabar ten atkakliai pluša būrys teisėsaugos pareigūnų, ieškodami turto likučių. Biuras užantspauduotas, o bendrovės veikla sustabdyta. Finansininko atsargumas nebuvo bergždžias, mat jo machinacijas atskleidė būtent artimiausi žmonės. B.Madoffas savo sūnums Markui ir Andrew, taip pat dirbusiems jo bendrovėje, prasitarė: "Visa tai yra didžiulis melas." Šiedu ilgai nedvejodami kreipėsi į Federalinį tyrimų biurą.
Istorija to dar nematė
Finansų guru B.Madoffas sukūrė paprasčiausią finansinę piramidę. Jis pritraukdavo investicijas, o palūkanas esamiems klientams mokėdavo pinigais, kuriuos įnešdavo nauji investuotojai. Ilgai B.Madoffo bendrovė veikė stabiliai ir mokėjo klientams 8–12 proc. palūkanas per metus. Stambios aferos pabaigą, kuri buvo neišvengiama, paspartino pasaulinė finansų krizė. Panikuojantys investuotojai panoro atsiimti pinigus. B.Madoffo klientai vienu metu pareikalavo 7 mlrd., o bendrovės sąskaitoje tebuvo trupiniai – 300 mln. JAV dolerių.
Pasaulis tokių finansinių piramidžių matė dešimtis, bet ši ypatinga savo mastu ir elitine publika. B.Madoffo skaičiavimu, savo investuotojams jis atnešė 50 mlrd. dolerių nuostolių. Jeigu šie skaičiai pasitvirtins, jis taps stambiausios finansinės piramidės istorijoje autoriumi.
Sukčiaus aukomis tapo ne tik didieji bankai ir investiciniai fondai, bet ir B.Madoffo draugas, milijonierius Carlas Shapiro, žiniasklaidos ir nekilnojamojo turto magnatas Mortimeras Zuckermanas, Holivudo režisierius Stevenas Spielbergas, Nobelio premijos laureatas Elie Wieselis.
Kas užmigdė reguliuotojus?
Šioje istorijoje stebina tiek investuotojų, tiek vertybinių popierių rinkos reguliuotojų aklumas. Niekam nekilo įtarimų, kaip B.Madoffas geba mokėti aukštas ir stabilias palūkanas esant bet kokioms rinkos sąlygoms.
Operacijų su vertybiniais popieriais kontrolės komisija dar 1999 m. gavo įspėjimų dėl neskaidraus B.Madoffo verslo, tačiau jokių veiksmų nesiėmė. Pareigūnai pasitikėjo finansininko pateikiamomis ataskaitomis ir nesiteikė gauti teismo leidimą ir vykti į B.Madoffo biurą tikrinti bendrovės veiklos.
Pradėjus tyrimą paaiškėjo įdomių faktų. Finansininko dukterėčia Shana Madoff yra ištekėjusi už Erico Swansono, kuris dirbo Operacijų su vertybiniais popieriais kontrolės komisijoje iki 2006 m. Taip pat pasigirdo gandų, kad buvęs komisijos vadovas Arthuras Levittas buvo artimas B.Madoffo draugas. O ir pats B.Madoffas buvo minėtos komisijos konsultantas.
Pasitikėjimas beveik išgaravo
Žinomo ir gerbiamo finansininko afera dar labiau pakirto žmonių pasitikėjimą finansinėmis įstaigomis. Žmonės baiminasi, kad esant pasaulinei krizei į paviršių iškils naujos aferos, kurios ekonomikai klestint sugebėdavo likti šešėlyje. "Jeigu buvęs "Nasdaq" vadovas yra melagis, tai kuo tuomet galima pasitikėti?" – retoriškai klausia JAV žiniasklaida. Bet gyventojai žino atsakymą. "Savo pinigų nepatikėčiau niekam!" – tokia frazė vis dažniau pasigirsta skaitytojų komentaruose.
B.Madoffas šią savaitę paleistas už 10 mln. dolerių užstatą. Jam skirtas namų areštas. Vyras privalo nešioti elektroninę apyrankę, kuri rodo jo buvimo vietą. Sausio 12 d. jis turi pasirodyti teisme.
Pastarosios finansinės aferos
2008 m. spalis. JAV demokratų partijos rėmėjas Normanas Hsu kaltinamas sukūręs 60 mln. JAV dolerių vertės finansinę piramidę. Tuometės kandidatės į prezidentus Hillary Clinton štabas nusprendė atsisakyti 850 tūkst. JAV dolerių, kuriuos jiems suteikė šis kinų kilmės verslininkas.
2008 m. birželis. Tarptautinėje finansinėje piramidėje dalyvavęs amerikiečių finansininkas Anilas Anandas priverstas išmokėti 683,6 mln. JAV dolerių kompensaciją. Dėl šios aferos nuostolių patyrė 20 bankų visame pasaulyje.
2008 m. gegužė. Impresarijus, sukūręs praėjusio dešimtmečio grupes "Backstreet Boys" ir "'N Sync", nuteistas kalėti 25 metus už tai, kad iš bankų ir investuotojų išviliojo 300 mln. JAV dolerių. Sukčius įtikino investuoti į dvi bendroves, kurios egzistavo tik popieriuje.
2008 m. sausis. Prancūzijos banko "Société Générale" makleris Jérôme'as Kervielis kaltinamas apgaulės būdu pasisavinęs 4,9 mlrd. eurų. Kurį laiką praleidęs areštinėje vyriškis paleistas, bet vis dar yra kaltinamas, kad banko patirtų nuostolių.
Naujausi komentarai