G-7 finansų ministrų susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama karui Ukrainoje bei muitams Pereiti į pagrindinį turinį

G-7 finansų ministrų susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama karui Ukrainoje bei muitams

2025-05-20 12:42
BNS inf.

Kanadoje antradienį besirenkantiems Didžiojo septyneto (G-7) šalių finansų ministrams svarbiausia tema bus karas Ukrainoje, tuo pat metu ekonomikos lyderėms sprendžiant JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) įvestų plataus masto muitų padarinius.

G-7 finansų ministrų susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama karui Ukrainoje bei muitams
G-7 finansų ministrų susitikime daugiausia dėmesio bus skiriama karui Ukrainoje bei muitams / Scanpix nuotr.

Iki ketvirtadienio vyksiančiose derybose lyderiai turėtų aptarti pasaulio ekonomikos sąlygas. Dalyviai sieks bendros pozicijos dėl Ukrainos, o į darbotvarkę įtraukti ir tokie klausimai kaip ne rinkos politika.

Ukrainos finansų ministras Serhijus Marčenka taip pat dalyvaus G-7 finansų ministrų ir centrinių bankų vadovų susitikime Kanados vakarinėje Albertos provincijoje.

Derybos vyks kylant klausimų dėl demokratinių valstybių požiūrio į karą Ukrainoje po Rusijos plataus masto invazijos 2022 metais. Abejonių dėl to sukėlė D. Trumpo sugrįžimas į JAV prezidento postą.

Kadaise buvusį vieningą G-7 klubą, vienijantį Jungtinę Karalystę (JK), Kanadą, Prancūziją, Vokietiją, Italiją, Japoniją ir Jungtines Valstijas, sukrėtė D. Trumpas, kuris užmezgė kontaktą su Rusija ir nustatė muitus tiek sąjungininkams, tiek konkurentams.

Po pirmadienio pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu D. Trumpas teigė, kad Maskva ir Kyjivas „nedelsiant“ pradės taikos derybas.

Šaltinis, informuotas apie JAV dalyvavimą G-7 susitikime Banfe, Albertoje, sakė, kad Vašingtonas nėra linkęs „skelbti pranešimą vien dėl to, kad skelbtų pranešimą“. Pasak jo, sutarimas turės atitikti D. Trumpo administracijos prioritetus.

Kanados ministras pirmininkas Markas Carney anksčiau pakvietė Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį į G-7 aukščiausiojo lygio susitikimą birželį, o antradienį S. Marčenka turėtų atsakinėti į žiniasklaidos klausimus.

JAV iždo departamento atstovas spaudai sakė, jog sekretorius Scottas Bessentas sieks, kad grupė „grįžtų prie pagrindų ir sutelktų dėmesį į disbalanso ir ne rinkos politikos problemų sprendimą tiek G-7, tiek kitose šalyse“.

Apie JAV dalyvavimą informuotas šaltinis pažymėjo, kad G-7 požiūriu nepriimtina, jog šalys leistų, kad pertekliniai Kinijos pramonės pajėgumai užtvindytų jų vidaus sektorius, ir pridūrė, kad šis klausimas bus įtrauktas į darbotvarkę.

Nors grupė aptars politiką ir sprendimus tokiais klausimais kaip prekyba, saugumas ir klimato kaita, analitikai perspėja dėl nenuspėjamumo lyderiams sprendžiant vidaus įtampos klausimus.

„Dramblys kambaryje“

„Tai neįprastas G-7“, – sakė Vašingtone įsikūrusio analitinio centro „Atlantic Council“ direktoriaus pavaduotoja Ananya Kumar.

Nors derybose dažnai daugiausia dėmesio skiriama svarbiausiems narių ir svečių politikos prioritetams, pavyzdžiui, sankcijoms Rusijai, D. Trumpo tarifų ekonominis poveikis sukėlė rūpesčių, sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Pastaraisiais mėnesiais D. Trumpas daugumai JAV prekybos partnerių nustatė bendrą 10 proc. muitą ir grasino didesniais tarifais užsienio ekonomikoms, įskaitant Europos Sąjungą (ES).

Jis taip pat įvedė tarifus plieno, aliuminio ir automobilių importui, taip pakurstydamas įtampą tarp JAV ir G-7 šalių. Neseniai sudaryto pakto su JK įgyvendinimą tebetemdo nežinomybė.

Praėjusį mėnesį Tarptautinis valiutos fondas (IMF) dėl muitų poveikio sumažino pasaulio ekonomikos augimo prognozę, neigiamai paveikiančią tokias svarbiausias JAV partneres kaip Kanada.

„Tai yra dramblys kambaryje“, – sakė A. Kumar.

„Manau, kad galimas sėkmės rodiklis yra tai, kad JAV nori įsitraukti ir derėtis dėl prekybos susitarimo su šiomis šalimis“, – teigė ji.

Pareigūnai AFP tvirtino, kad nesitiki, jog šią savaitę bus paskelbti prekybos susitarimai. Jie teigia, kad šalys padarė pažangą derybose, o Banfo susitikimas bus dar viena galimybė rasti bendrą kalbą.

Vadovai sieks susitikti su S. Bessentu, kuris padėjo tarpininkauti mažinant stulbinančio dydžio muitus su Kinija.

„Jis parodė, kad gali elgtis brandžiai“, – sakė tyrimų grupės „High Frequency Economics“ vyriausiasis ekonomistas Carlas Weinbergas.

Tačiau S. Bessentas tebepatiria „spaudimą iš D. Trumpo administracijos, kad įgyvendintų darbotvarkę“, sakė jis AFP.

Pasak „Atlantic Council“ atstovės, bandymas siekti pažangos prekybos srityje padės siekti pažangos sprendžiant kitus klausimus.

Ji tikisi, kad nariai taip pat sieks „įsipareigoti dėl esamos padėties su Ukraina“.

Kanados finansų ministras Francois-Philippe'as Champagne'as pirmininkaus posėdžiams, kuriuose, be karo Ukrainoje, bus aptariama pasaulio ekonomika, ekonominis atsparumas ir saugumas.

Taip pat vyks sesijos finansinių nusikaltimų ir dirbtinio intelekto klausimais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų