Artėjant Baltarusijos prezidento rinkimams, gyventojai jaučia didėjantį valdžios spaudimą. Bausmės galima sulaukti net už tai, jog bendrauji su "netinkamais" žmonėmis.
Jie man pareiškė, kad valstybinės įstaigos darbuotojui nedera susitikinėti su opozicinių partijų atstovais.
Profesorius tapo "pavojingas"
Kad patektum į Baltarusijos valdžios nemalonę, visai nebūtina eiti į aikštę su transparantais ar aktyviai dalyvauti kitose opozicijos akcijose. Kartais pakanka tik susitikimų ir bendrauti su "blogais" žmonėmis. Net jeigu jais domiesi vien dėl profesinių paskatų.
Tą puikiai iliustruoja sociologo, Baltarusijos valstybinio universiteto profesoriaus Olego Manajevo pavyzdys. Šį mėnesį universitetas nusprendė atsisveikinti su juo abipusiu susitarimu. Tokia formuluotė dažniausiai pasirenkama, kai norima tyliai atsikratyti neparankaus darbuotojo, bet nėra jokių objektyvių priežasčių, kad būtų galima jį atleisti.
18 metų universitete išdirbęs mokslininkas pasakojo iš rektoriaus Sergejaus Ablameikos ir prorektoriaus Vladimiro Kliunejaus sulaukęs priekaištų dėl savo profesinių kontaktų.
"Jie man pareiškė, kad valstybinės įstaigos darbuotojui nedera susitikinėti su opozicinių partijų atstovais, nes jų veikla prieštarauja mūsų šalies interesams", – sakė profesorius, kuriam iki pensijos liko pusantrų metų. Jis įsitikinęs, kad universiteto vadovybė gavo nurodymus iš viršaus.
Šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje Baltarusijoje turi įvykti prezidento rinkimai, todėl valdžia stengiasi griežtai kontroliuoti demokratiškai nusiteikusį jaunimą, pilietinės visuomenės struktūras ir nepriklausomą sociologiją, tikino O.Manajevas.
Užstojo kolegos
Dešimtis knygų parašęs O.Manajevas yra gerai žinomas ne tik Baltarusijos, bet ir užsienio akademiniuose sluoksniuose. Daugiau nei šimtas mokslininkų iš trisdešimties pasaulio šalių pasirašė Baltarusijos valstybinio universiteto vadovybei skirtą laišką, kuriame jie gina savo kolegą ir primena, kad civilizuotame pasaulyje akademinės laisvės yra šventos.
O.Manajevas teigė, kad po šito laiško universiteto vadovai liovėsi spaudę jį išeiti "abipusiu susitarimu", bet įspėjo nesiimti jokių veiksmų, kurie prieštarauja valstybės politikai.
Mokslininkui padėjo plačiai žinomas jo vardas. Bet gerokai sunkiau yra apginti savo teises tiems, kurie neturi laipsnių, titulų ir nėra žinomi užsienyje.
Budri režimo akis
Kampanijos "Sakyk tiesą!" atstovė Julija Rymaševskaja teigė, kad atleisti valdžiai nelojalius žmones Baltarusijoje yra įprasta praktika. Moteris ir jos bendraminčiai teigia, kad vadinamųjų politinių bedarbių galima priskaičiuoti šimtus.
Atsikratyti "juodosios žymės", kurią suteikė valstybė, ir vėl įsidarbinti, netgi privačioje įmonėje, nėra taip paprasta.
"Savo noru" iš mokyklos atleistas mokytojas Ilja Dobrotvoras, pasirašęs politinį kalinį Aleksandrą Kozuliną ginantį laišką, jau keletą metų verčiasi kaip išeina. Vyras teigia, kad politiškai nepalankūs asmenys yra sekami per Socialinės apsaugos fondą. Kai tik į jį patenka tokio asmens mokestiniai atskaitymai, valdžios pareigūnai prisistato į bendrovę ir pradeda spausti, reikalauja atsikratyti "pavojingo" darbuotojo.
"Šiuo atveju valdžia pati šiurkščiai pažeidžia įstatymus", – teigė I.Dobrotvoras.
Naujausi komentarai