Į Tbilisio nemalonę patekusio Gruzijos generolo Romano Dumbadzės žmogžudystė Maskvoje gali virsti tarptautiniu skandalu.
Pribaigė šūviu į galvą
R.Dumbadzė, kurį Gruzijos prezidentas paskelbė tautos priešu ir kuris Tbilisyje buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos, buvo nužudytas prie Rubliovkos greitkelio 30-ojo namo pirmadienį, apie 15 val. Generolas nusipirko porciją ledų ir vaikštinėjo pėsčiųjų taku, tarsi kažko laukdamas. Prie jo motociklu privažiavo du nepažįstamieji, jų veidus dengė šalmai. Už vairuotojo nugaros sėdintis vyriškis išsitraukė pistoletą ir šovė R.Dumbadzei į pilvą. Sužeistas generolas nubėgo keliasdešimt metrų, bet žudikai jį pavijo ir pribaigė šūviu į galvą.
Nusikaltėliai paspruko kiemais ir paliko motociklą po tiltu per Maskvos upę. Čia jų automobilyje laukė bendrininkas ir jie visi paspruko.
Maskvos teisėsauga neabejoja, kad žmogžudystė buvo užsakyta. Pareigūnai iškėlė "kriminalinę ūkinę versiją", susijusią su žuvusiojo verslo reikalais ir ryšiais su kriminalinio pasaulio atstovais, kilusiais iš Gruzijos, o tiksliau – su Tarielio Onianio, atliekančio dešimties metų kalėjimo bausmę už žmogaus pagrobimą, klanu.
Specialiųjų tarnybų pinklės?
Tačiau nagrinėjama ir politinė žmogžudystės versija. Šaltiniai Rusijos teisėsaugoje anonimiškai prasitarė, kad su žmogžudyste gali būti susijusios Gruzijos specialiosios tarnybos. Gruzijos prezidentas Michailas Saakašvilis niekada neslėpė, kad R.Dumbadzę laiko asmeniniu priešu.
Tokių įtarimų turi ir nužudytojo draugai.
"Prie žmogžudystės galėjo prisidėti Gruzijos specialiosios tarnybos. Bent jau anksčiau Romanas turėjo daug bėdų su M.Saakašviliu", – sakė buvęs Gruzijos gynybos ministras Tengizas Kitovanis, žmogžudystės dieną bendravęs su R.Dumbadze telefonu.
Gruzijos ir Rusijos tautų vienybės fondo vadovas Michailas Chomerikis su generolu buvo susitikęs žmogžudystės išvakarėse.
"Roma buvo labai geros nuotaikos, nebuvo jokių užuominų apie grasinimus, – pasakojo vyras. – Esu įsitikinęs, kad tai – Gruzijos specialiųjų tarnybų pinklės. Romanas pats niekur nelindo, bet jį nuolat bandė apkaltinti įvairiausiomis nuodėmėmis. Rusijoje veikia stipriausias M.Saakašvilio agentų tinklas."
"Sušaudymo sąrašas"
Kai kurios žiniasklaidos priemonės netgi rašo apie tariamą "sušaudymo sąrašą", kuriame išvardyti M.Saakašvilio režimo priešai. Pasak T.Kitovanio, Gruzijos specialiųjų tarnybų agentai su prezidento politiniais priešais dorojasi visame pasaulyje.
"Jeigu bus duota komanda, žmogų nužudys, tai yra faktas. Todėl aš netgi nestiprinu savo apsaugos, nes tai nepadės, – kalbėjo buvęs gynybos ministras. – M.Saakašvilis išbarstė savo tinklą po visą pasaulį. Tai byloja ir Badrio Patarkacišvilio (stambaus Gruzijos verslininko – red. past.) apnuodijimas Anglijoje."
Pasak T.Kitovanio, susidoroti su "tautos priešais" Gruzijos žvalgyba samdo žudikus rusus, kad nekompromituotų savo piliečių.
Šūviai aidi dažnai
R.Dumbadzė yra ne pirmas žinomas gruzinas, nužudytas Maskvoje. 2005 m. vasario 5 d. Vernadskio prospekte buvo nušautas Mamuka Džinčaradzė, Nižnevartovsko miesto dūmos deputatas, korporacijos "Slavtek" viceprezidentas ir, anot gandų, prezidento M.Saakašvilio "asmeninė piniginė".
2010 m. rugsėjo 9 d. Taraso Ševčenkos krantinėje buvo nužudytas M.Džinčaradzės brolis Elgudžas, pravarde Rembo, buvęs Adžarijos vidaus reikalų ministro pavaduotojas. Jis taip pat slapstėsi Rusijoje, nors anksčiau buvo M.Saakašvilio šalininkas. Dėl šios žmogžudystės iš pradžių buvo sulaikytas Gruzijos verslininkas Ričardas Dzasochovas, bet išaiškinti šio nusikaltimo taip ir nepavyko.
Naujausi komentarai